۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار جهت ساماندهی شبکه آب مغان

مدیر امور آب مغان گفت: برای ساماندهی شبکه آب مغان ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که تامین آن از محل‌های مختلف مورد پیگیری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل قرار گرفته است.

به گزارش گام دوم، اصغر احمدنژاد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اظهار کرد: تخصیص این میزان اعتبار به‌صورت یکجا مقدور نیست و باید سالانه به‌صورت تدریجی۲ هزار میلیارد ریال برای ساماندهی شبکه اختصاص داده شود تا جلوی هدر رفت آب در این شبکه گرفته شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تعمیر و نگهداری شبکه مغان در سال‌های اخیر افزود: تاکنون برای تعمیر و نگهداری شبکه مغان اعم از دریچه‌ها ، جاده دسترسی ریگلاژ و تعمیرات سد میل، لایروبی و بازچرخانی آب ۲۰۰ میلیارد ریال و برای تکمیل آن ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

مدیر امور آب مغان ادامه داد: همچنین برای بازچرخانی ۳۰ میلیون متر مکعب آب در پایین دست شبکه، ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته اختصاص یافت.

وی اظهار کرد: کاهش شدید بارش در سال آبی جاری ، حادث شدن خشکسالی در منطقه و کاهش رواناب به‌ویژه کاهش حجم آب ورودی به سدها موجب بروز خشکسالی در منطقه شده و تامین آب آشامیدنی، زیست محیطی، صنعت، کشاورزی و خدمات به دغدغه اصلی مسئولان استان اردبیل تبدیل شده است.

احمدنژاد آبیاری شبانه، کاهش ساعات آبیاری و نوبت‌بندی کانال‌های آبیاری را از جمله راهکارهای مدیریت آب در منطقه مغان در شرایط کم آبی امسال ذکر کرد و به کشاورزان توصیه کرد به جای آبیاری غرقابی، از آبیاری مدرن و قطره‌ای استفاده کنند.

کشت دوم در شهرستان‌های شمالی استان اردبیل ممنوع است

مدیر امور منابع آب مغان همچنین گفت: در نشست‌های متعدد با فرمانداران و ائمه جمعه شهرستان‌های شمالی استان بر ممنوعیت کشت دوم در منطقه تاکید شده تا بهره‌برداران بخش کشاورزی نسبت به حساسیت موضوع آگاهی یابند.

وی از کشاورزان منطقه مغان خواست به دلیل کاهش آب ورودی و حجم ذخیره سدهای مخزنی در حوضه آبریز رودخانه ارس، کشاورزان ضمن صرفه‌جویی بیشتر در مصرف و جلوگیری از هدررفت آب در شبکه آبیاری و زهکشی مغان و خداآفرین، از هرگونه کشت دوم محصولات کشاورزی پرهیز کنند.

احمدنژاد با قدردانی از همراهی و همکاری جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی اظهار کرد: امور منابع آب مغان ضمن پخش اطلاعیه هشدار در بین مردم، با همکاری نیروهای گشت و نظارت و با هدف حفاظت و صیانت از منابع آب در این باره اقدامات لازم را در دستور کار دارد.

شبکه آب مغان در سال ۱۳۵۳ احداث شده و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۵۸ کیلومتر کانال درجه ۲ خاکی تبدیل به بتن و از ۱۸۰ کیلومتر کانال اصلی هم ۶۰ کیلومتر تاکنون اصلاح شده و ۱۱۰ کیلومتر هم همچنان خاکی مانده است.

به گفته احمدنژاد سالانه ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب به علت فرسودگی شبکه در این منطقه هدر می‌رود.