شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 سپتامبر 2022 | 16:35 ب.ظ

تفکرات اسفنجی و هژمونی رسانه ای

فرهاد یوسفی اردبیلی - مدرس ارتباطات اجتماعی و رسانه
تفکرات اسفنجی و هژمونی رسانه ای در تعجبم از کسانی که هم به ظاهر برای حسین بن علی علیه السلام که خود را شهید راه امر به معروف و نهی از منکر برای تاریخ و بشریت معرفی فرموده، اربعین می گیرند و هم منتقد هرگونه تذکر و ارشاد درقبال مظاهر فساد هستند.

قصد دفاع از عملکرد کسی را ندارم و اسناد آن انتقادات مستمر و اقداماتی که تاکنون بوده و هزینه هایی که پرداخت شده، اما متاسفم از برخی تفکرات اسفنجی!

هم اتهام بی کفایتی بر سیستم بخاطر معضلاتی اجتماعی چون طلاق وارد می کنند، هم مبارزه با بی بند و باری را که عامل اصلی متلاشی شدن خانواده هاست، خشونت تلقی می کنند و مخالف آزادی!

هم افزایش خود کشی ها را نشان ضعف دستگاه های متولی می دانند، هم به یافته ها و نتایج پژوهش های علمی که حاکی از ارتباط آمار قابل توجهی از این آسیب با روابط ناسالم و مسائل اخلاقی در ارتباط با انسانهای بی عفت است، توجه و تامل ندارند.

گفته می شود؛ ارتباط با خود، زیربنای هر نوع از ارتباطات انسانی است. کاش توفیقی باشد تا این نوع ارتباطات را و خود را بشناسیم تا تکلیف مان ابتدا با خود و سپس با جامعه در پروسه ارتباطات اجتماعی مان مشخص بشود.
از دوست منصف تری که موافق حجاب بود، اما بدلیل ریشه های فرهنگی بی حجابی مخالف اقدام پلیسی، پرسیدم: چقدر معتقد است و آمادگی دارد، چنانچه زمانی اموالش مورد سرقت واقع شد یا خدای ناکرده، خود قربانی جنایت و جرائم دیگری همچون ضرب و جرح و زورگیری، تجاوز، تهدید و .. واقع شد با همان منطق موصوف که همه اینها ریشه در مسائل گوناگونی چون فقر، مسائل فرهنگی و تربیتی، مشکلات روحی و … دارند و اعمال مجرمانه، معلول عوامل دیگری هستند، از شکایت یا دادخواهی و مطالبه حق و حقوق خود چشم پوشی کند و از پلیس و دستگاه قضایی انتظار برخورد نداشته باشد؟

همه موافقیم که نقش فرهنگ و مسائل فرهنگی در نگرش ها، رفتارها و تعیین سرنوشت جامعه موثر است و اینکه، در حوزه فرهنگی کوتاهی های زیادی شده شکی نیست. پیشگیری های فرهنگی نیز همیشه مقدم بر انتظامی و قضایی بوده، اما عدم اقدامات ضروری مورد نیاز را نمی تواند توجیه کند.
این را هم فراموش نکنیم که احساس مسئولیت اجتماعی شهروندان قطعا با حضور پلیس در میدان و برخوردهای قهری، رابطه معکوس دارد!!

هر سوء استفاده از موقعیت شغلی یا بدرفتاری یا سهل انگاری عوامل اجرایی و ترک فعل مدیران به ویژه در نظارت کارآمد و فساد در سیستم نیز مستحق شدیدترین کیفر و برخوردهای قانونی است.

همان دسته معتقد به حذف برخورد پلیسی در قبال آسیب هایی چون بی حجابی و جرائمی چون تکدی گری و …، تاکنون دستگاه قضایی کشور را در استفاده از نهادهای ارفاقی و مجازات های جایگزین حبس همچون خدمات عمومی عام المنفعه به منظور امکان باز اجتماعی کردن محکومین و اصلاح مجرمین همراهی شایسته نکرده اند و عموما به ویژه زمانی که ضرر شخصی متوجه منافع فردی شان شده، انتظار شدیدترین برخوردهای پلیسی و قضایی و اشد مجازات و حبس های طویل المدت از دستگاه قضایی داشته اند.

حیای مردان زمینه ساز حجاب زنان

در مقوله بی حجابی و بد حجابی نیز، مطالبه ما از مسئولان، تفکیک مروجان و هدایت گران و اقدامات سازمان یافته، از غفلت ها و نا آگاهی ها و نیز عدم غفلت از عفاف مردان در کنار حجاب زنان است چرا که حیای مردان زمینه ساز حجاب زنان می باشد و هردو و توامان، ضامن آرامش جامعه.

آنهایی که خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر القائات رسانه ای و در انفعال، در موضوعات و سوژه های گوناگون اجتماعی دچار تفکر اسفنجی می شوند، بدانند که به ضرر خانواده خویش، مغلوب شده اند.
مراقب باشیم تا کم سوادی رسانه ای و در مقابل، قابلیت های معجزه آسای رسانه و فضای مجازی، ما را ناخواسته به پیاده نظام بدخواهان و دشمنان مان در داخل خانه خودمان تبدیل نکند.
آيزنهاور پس از جنگ دوم جهاني اعلام کرد: بزرگ ترين جنگي‌ که‌ در‌ پيش داريم ، جـنگي اسـت بـراي تسخير اذهان انسان ها!

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا…

کد خبر : 21775

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس