یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آگوست 2022 | 12:45 ب.ظ
رئیس هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت مغان:

 بازگشت کشت و صنعت مغان به دوران طلایی گذشته نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ است 

 بازگشت کشت و صنعت مغان به دوران طلایی گذشته نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ است  مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای، صیفی جات و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با رئیس و اعضای هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان دیدار و گفتگو کرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت مغان در این دیدار گفت: اقدامات فراوانی بعد از ابطال واگذاری برای توسعه شرکت انجام شده است ولی برای بازگرداندن دوباره آن به دوران طلایی گذشته می بایستی سرمایه گذاری های عظیمی انجام بگیرد که متاسفانه محدودیت هایی مانع اجرای بسیاری از این برنامه ها گردیده است.

قاسم محمدی اظهار داشت: بزرگترین بنگاه اقتصادی استان اردبیل که بیشترین سهم اشتغال و تولید را در سطح منطقه مغان و استان به عهده دارد، بدلیل محدودیت های قانونی که در خصوص تضامین و وثایق دارد؛ از اخذ تسهیلات بانکی محروم بوده و این امر مانعی عمده در زمینه سرمایه گذاری و احیای دوباره آن است.

 

وی افزود: علیرغم اینکه حدود ۱۴۰میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت در حوزه های مختلف اقدامات عمرانی انجام گرفته است، با این حال قرار گرفتن شرکت ذیل اصل ۴۴ مشکلاتی را بوجود آورده است.

 

محمدی خاطرنشان کرد: با توجه به واگذاری ناموفق شرکت، عملکرد موفق دوران بعد از ابطال و همچنین با درنظر گرفتن این امر که شرکت کشت و صنعت مغان از نظر امنیت غذایی پدافند غیرعامل کشور است، انتظار و نگاه ما در مورد شرکت مغان بازگشت آن به دولت است.

رئیس هیات مدیره کشت و صنعت مغان ادانه داد: تغییرات محسوسی در زمینه افزایش راندمان تولید گندم، جو، کلزا و چغندر قند اتفاق افتاده است که تاکید وزیر محترم جهاد کشاورزی و هماهنگی معاونت های تخصصی در این امر موثر بوده است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۹۶جلسه با بیش از ۶۰۰ مصوبه در هیئت مدیره داشته ایم که ۸۵ درصد آنها اجرایی شده و بقیه نیز در دست پیگیری است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای، صیفی جات و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این دیدار گفت: وضعیت تجارت غذا در سطح دنیا عوض شده است؛ تا پیش از این گندم، جو و ذرت جزو محصولات بی ارزش بوده و در مقابل میوه ها، گیاهان دارویی، سبزی و صیفی جات از اقلام پرارزش بودند که اتفاقات اخیر خیلی از مسائل را عوض کرد.

حسین اصغری با بیان اینکه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان دارای اراضی یکپارچه و وسیع با امکانات زیربنایی و مکانیزه می باشد و منطقه مغان قطب تولید ذرت کشور است، افزود: در صورتیکه زنجیره های ارزش را به همدیگر وصل بکنیم و خُرده سودهای خارج شده از شرکت را بتوانیم به همدیگر وصل نمائیم، ارزش افزوده بیشتری برای این بنگاه اقتصادی به همراه خواهد داشت.

وی افزود: در خیلی از مواقع چشم کشاورزان به این شرکت می باشد تا اقدامات انجام گرفته در زمینه زراعت را اجرایی بکنند.

اصغری ادامه داد: شرکت مغان در کشور معروف بوده و برند می باشد و با کمی تبلیغ می توان در سطح دنیا مطرح نمود.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای، صیفی جات و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هر ساله، چهار و نیم میلیون تن سبزی و صیفی از کشور صادر می شود، اذعان داشت:  محصولاتی مثل سیب زمینی، هویج، کلم و خیار صادراتی، در بسته بندی نامناسب به خارج کشور ارسال می گردد که باید متتاسب با سلیقه بازارهای هدف در شکل بسته بندی ها تغییراتی ایجاد گردد.

وی با تاکید بر تکمیل ظرفیت های معطل مانده مثل گلخانه، ادانه داد: کشت و صنعت مغان ظرفیت خدمات دهی به کشورهای آذربایجان، ترکیه و عراق را دارد و تکمیل زنجیره و استفاده از بازارهای هدف در آن، لازم و ضروری است و ما امیدواریم در سایه اقدامات انجام گرفته، این شرکت گسترش پیدا کرده و باعث ایجاد اشتغال شود.

پیش از این جلسه که حسن نظیفی، عضو هیئت مدیره و معاون کشاورزی و دامپروری شرکت نیز حضور داشت،  از بخش های مختلف شرکت و صنایع بازدید بعمل آمد.

کد خبر : 21655

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس