یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: جمعه 12 آگوست 2022 | 11:28 ق.ظ

تاکید بر رفع مشکلات اصحاب رسانه در آیین بزرگداشت روز خبرنگار

تاکید بر رفع مشکلات اصحاب رسانه در آیین بزرگداشت روز خبرنگار آیین بزرگداشت روز خبرنگار با حضور اصحاب رسانه، استاندار اردبیل و برخی مدیران دستگاه های اجرایی، ۲۰ مرداد در فرهنگسرای پارک بانوان اردبیل برگزار شد.

در این آیین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل با تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) از حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) به عنوان خبرنگاران و پیام‌رسانان دشت نینوا یاد کرد.

عبدالله بحرالعلومی با اشاره به لغو سفر وزیر ارشاد به استان و انجام این سفر در آینده‌ای نزدیک، اظهار کرد: به تعداد خبرنگاران، ما با شیوه‌های خبرنویسی و تنوع سبک‌ها روبه‌رو هستیم اما آنچه که در تلاش مؤثر خبرنگاران مشهود به نظر می‌رسد،‌ یکدلی و همدلی آنها در مسیر پیشرفت و توسعه کشور و استان اردبیل است.

وی تصریح کرد: ما امروز در شرایط سخت جنگی قرار گرفته‌ایم و لازمه گذر از این شرایط سخت وحدت و همدلی جریان‌های فکری، خبری و رسانه‌ای است تا به دور از تخریب، در فضای نقد و تلاش مؤثر برای حل مشکلات مردم حرکت‌های امیدبخشی را در عرصه رسانه‌ای شاهد باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: دشمن امروز در جبهه جنگ نرم و جنگ‌های ترکیبی سعی می‌کند تا در کنار ناامید کردن مردم، زمینه انحراف و بی‌اعتمادی را فراهم کند که شایسته است اصحاب رسانه در این عرصه آب به آسیاب دشمن نریزند و سعی کنند تا به وظیفه تاریخی خود در ایجاد امیدواری بیشتر به درستی عمل کنند.

در این مراسم مدیر خانه مطبوعات استان اردبیل نیز به برگزاری جشنواره مطبوعات و راه‌اندازی موزه مطبوعات در مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی اشاره کرد و افزود: بعد از سال‌ها بهسازی، تعمیر و تجهیز خانه مطبوعات با ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار در حال انجام است.

مصطفی جمشیدی ضرورت راه‌اندازی مجتمع مطبوعاتی استان را با همکاری مسئولان یادآور شد و خاطرنشان کرد: در ایام اربعین از برگزیدگان عکس و تیتر عاشورایی با همکاری سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری تجلیل خواهد شد.

مطالبه‌گری رسانه‌ها فضای رخوت را از بین می‌برد

استاندار اردبیل هم در این مراسم گفت: مطالبه‌گری رسانه‌ها در سطح استان روح امیدواری بیشتری را در بدنه اجرایی تزریق کرده و رخوت و سستی را از بین می‌برد.

سید حامد عاملی اظهار کرد: تمام مدیران استان در حمایت از مجموعه رسانه‌ای و مطبوعاتی استان باید برنامه‌ریزی درستی را انجام دهند و در این زمینه فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید اجازه دهد تا منابع ۱۲میلیارد تومانی حاصل از آگهی‌های روزنامه‌ها در خارج از استانی هزینه شده چرا که این امر خیانت در حق استان است.

وی ضرورت حمایت و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی را از رسانه‌ها به ویژه مطبوعات محلی یادآور شد و تصریح کرد: به جای تقابل، با تعامل و همگرایی بیشتر باید در مسیر توسعه و پیشرفت استان از توانمندی رسانه‌ها و فعالان این حوزه استفاده کنیم تا به دور از حاشیه‌ها، زمینه پیشرفت و توسعه همه‌جانبه فراهم آید.

استاندار اردبیل گفت: ما در مسیر توسعه استان نیازمند همراهی و کمک رسانه‌ها هستیم و قطعا در پیمودن این مسیر به مشارکت عمومی و تلاش و پشتکار خبرنگاران و اصحاب رسانه نیاز مبرم داریم.

عاملی افزود: باید حوزه توزیع آگهی‌ها در استان سر و سامان پیدا کرده و دستگاه‌های اجرایی با اولویت نشریات و روزنامه‌های استان سعی کنند تا یاریگر فعالان این حوزه بوده تا پیش از این فعالان مطبوعات استان صدمه و لطمه‌ای نبینند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نیز باید به تعهد خود در برابر مردم و کشور خود به درستی عمل کنند تا با ایجاد فضای امیدواری و نشاط بیشتر گام‌های مؤثر در توسعه کشور و استان برداشته شود.

عاملی حل مشکل مسکن خبرنگاران را با تأمین زمین، پرداخت تسهیلات و ساخت و ساز یادآور شد و اضافه کرد: در کنار سایر اقشار، خبرنگاران نیز باید از مزایای طرح جهش تولید مسکن در دولت سیزدهم استفاده کنند.

وی به ۲ گام اساسی در مسیر توسعه استان در توجه جدی به زیرساخت‌ها و تقویت نظام اقتصادی و فرهنگی اشاره کرد و ادامه داد: ما با پروژه‌های نقطه‌ای و مقطعی نمی‌توانیم در استان به جایی برسیم بلکه بهتر است با برنامه‌ریزی میان مدت و درازمدت توسعه استان را هدف‌گذاری کنیم تا با حضور سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

عاملی بیان کرد: در رسیدن به مسیر پیشرفت و توسعه باید زیرساخت‌های ارتباطات زمینی، ریلی و هوایی را تقویت کنیم که ایجاد بزرگراه شمال به جنوب استان و تکمیل راه آهن اردبیل – میانه، همچنین راه‌اندازی شرکت بیس هوایی تا یک ماه آینده در سطح استان هدف‌گذاری شده است.

وی از ارتقای وضعیت آب شرب و نیرورسانی به شکل مناسب و با افق ۱۰ ساله خبر داد و اظهار کرد: باید شهر اردبیل را در شأن مرکز استان سر و سامان دهیم که در این زمینه شورا و شهرداری در ساماندهی ورودی شهر و حل ترافیک شهری گام‌های جدی برداشته است.

عاملی از ساخت واحدهای مسکونی به اشکال مختلف برای تأمین سرپناه مردم خبر داد و تصریح کرد: بخش عظیمی از درآمد مردم در حوزه مسکن و تأمین سرپناه صرف می‌شود که در صدد ساخت واحدهای مسکونی برای خانواده‌های فاقد سرپناه هستیم تا آنها بتوانند با خیال راحت در واحدهای مسکونی خود سکونت کنند.

وی تدارک سه پروژه پیشران را در شهرستان‌ها یادآور شد و گفت: در حوزه فرهنگی و آموزش و پرورش نیز اقدامات مؤثری آغاز شده که انتظار می‌رود با تقویت نیروی انسانی توانمند و همچنین فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و تربیتی اهداف مؤثری را در این بخش پیگیری کنیم.

عاملی مطالبه‌گری رسانه‌ها را مانع از ایجاد رخوت و سستی در بدنه اجرایی دانست و افزود: در کنار اخلاق‌مداری و انصاف، رسانه‌ها با نقد سازنده خود می‌توانند مدیران اجرایی را در مسیر توسعه بیشتر کمک کنند.
وی از برگزاری کنگره سه هزار و ۴۰۰شهید در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: شهدا با سلحشوری و دلاوری خود درس‌های بسیار زیادی را به ما داده‌اند تا ما امروز در عرصه مدیریتی بتوانیم سختی‌ها و مشکلات را تحمل کرده و زمینه پیشرفت، عمران و آبادانی را در کشور و استان اردبیل فراهم کنیم.

استاندار اردبیل گفت: سالانه حدود ۸۰ درصد هزینه‌های آگهی‌های دولتی از استان خارج و به رسانه‌های خارج از استان پرداخت می‌شود.

عاملی با بیان این مطلب افزود: مسئولان استان در جهت حمایت از خبرنگاران برنامه ریزی کنند.

رییس شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: باید حوزه بحث آگهی را ساماندهی کنیم و همه مدیران استان باید مجاب شوند که آگهی‌ها در رسانه‌های استان منتشر شود.

عاملی ادامه داد: مساله اصلی بحث پیشرفت استان است و باید در این زمینه به ادبیات مشترک برسیم و در مسیر و هم در تشخیص مسیر باید مردم را پای کار بیاوریم.

مسئول نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل هم در این مراسم گفت: هیچ مولفه ای مانند خبر عام نیست و زندگی انسان بر محور خبر می چرخد.

حجت الاسلام حسین علیه با بیان اینکه اساس زندگی انسان، خبر است، تصریح کرد: اگر در  تمامی صنف اخلاق حاکم نباشد به هدف خود نمیرسیم و در بحث خبر هم باید اخلاق حاکم باشد.

وی افزود: مهمترین رسالت خبرنگاران مدیریت افکار جامعه است و در طول تاریخ هم چنین بوده است.

در این مراسم ۲نفر از پیشکسوتان عرصه مطبوعات با بیان چالش‌ها و مشکلات عرصه خبر و خبرنگاری، از ضرورت تفکیک رسانه‌های مکتوب با فضای مجازی، ارائه آگهی‌های دولتی به نشریات محلی، تأمین امنیت شغلی خبرنگاران، توجه به استقلال حرفه‌ای خبرنگاران، تلاش برای تنویر افکار عمومی با نگاه متعالی اعضای رسانه‌ای استان و ضرورت حل مشکلات معیشتی خبرنگاران را یادآور شده و از مسئولان خواستند تا با سعه‌صدر، مهربانی و همراهی بیشتر خبرنگاران را در ارائه اخبار و رویدادهای امیدبخش و پیگیری مطالبات مردم کمک و یاری کنند.

 

کد خبر : 21591

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس