یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 11 آگوست 2022 | 23:14 ب.ظ

‍ دیدار مدیرعامل، رئیس و اعضای هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت مغان با معاون سازمان برنامه و بودجه کشور

‍ دیدار مدیرعامل، رئیس و اعضای هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت مغان با معاون سازمان برنامه و بودجه کشور مدیرعامل، رئیس و اعضای هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با علیرضا علی احمدی، معاون علمی، اجتماعی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه و دکتر نوذری، رئیس پژوهش کشاورزی هوشمند دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اسداله محسن زاده، مدیرعامل شرکت ضمن بیان گزارشی از روند کارهای اجرا شده در این بنگاه اقتصادی اظهار داشت: از ابتدای استقرار هیئت مدیره دولتی در شرکت مغان اقدامات قابل توجهی انجام گرفته است که تخصیص حق جذب ۲۰ درصدی به پرسنل فاقد حق جذب، پرداخت بموقع حقوق ها، اعطای بسته های نقدی و غیرنقدی به کارکنان در مناسبت های ملی و مذهبی، تامین بموقع نهاده ها، تجهیز مکانیزاسیون شرکت، سرمایه گذاری های عمرانی از محل منابع داخلی شرکت و افزایش راندمان تولید محصولات از آن جمله است.

وی افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید و خوداتکایی در تامین مایحتاج عمومی تمام تلاش مدیریت مصروف افزایش راندمان تولید محصولات گردیده و با مساعی کارکنان زحمتکش این امر تحقق یافته است. در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ راندمان تولید ۳۰ الی ۴۰ درصد افزایش یافت و امسال نیز این اقدام تداوم پیدا کرده و در زمینه تولید گندم، جو و کلزا به راندمان فوق العاده ای دست پیدا نمودیم که در طول تاریخ تاسیس شرکت بی سابقه بوده است. راندمان تولید گندم در برخی از مزارع حتی بیش از ۱۱ تن در هکتار بوده است که با احتساب تولید ۳ تن در هکتار در ۳ هزار هکتار از اراضی زهدار میانگین تولید گندم بیش از ۷ تن در هکتار بوده است. این افزایش در خصوص تولید جو و کلزا نیز به رکورد باورنکردنی و بی نظیر ارتقا یافته است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان چنین بیان کرد: با تمهیداتی که در زمینه تامین نهاده های دامی، بهداشتی تر نمودن محیط نگهداری دام ها و تخصیص جیره غذایی سالم، سرانه شیر دوشا به ازای هر راس دام از ۲۷ کیلوگرم به ۳۲ کیلوگرم افزایش یافته و با کنترل سقط گوساله تعداد دام ها از ۱۷ هزار و ۳۰۰ راس در زمان تحویل گیری این بنگاه اقتصادی از بخش خصوصی علیرغم فروش حدود ۳ هزار راس به بالای ۲۰ هزار راس ارتقا پیدا کرده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: این بنگاه اقتصادی علیرغم اینکه از ۵۰ سال پیش دارای ردیف بودجه خاص می باشد اما در فصل جدید که به دولت برگشته است، ریالی از ردیف بودجه ای دولت و منابع دولتی، تسهیلات بانکی و تعهدات مالی دیگر استفاده نکرده است، بلکه نسبت به تسویه حساب ۱۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در حساب شرکت کشت و صنعت مغان که در زمان بخش خصوصی ایجاد شده بود، اقدام کرده و بطور سرجمع تاکنون نزدیک به ۱۴۰ میلیارد تومان از بدهی های بخش خصوصی را تسویه حساب نموده است. ما از آقای دکتر علیرضا علی احمدی و سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم که در زمینه اختصاص ردیف بودجه خاص این بنگاه اقتصادی را یاری بکنند. هیئت مدیره در زمینه باغات، زراعت، دامپروری و کارخانجات پروژه ها را مصوب و به مدیریت ها ابلاغ کرده است و آنها نیز اجرایی کرده و می نمایند. با تحقق این امر شاهد فصلی از حاکمیت برنامه ریزی مدرن بودجه ریزی و ارزیابی بودجه و عملکرد هستیم.

قاسم محمدی چنین بیان کرد: بنگاه داری ۵ موضوع بعنوان آلارم های همیشگی برای خود دارد که درآمد، سود، زیان، سرمایه گذاری و تصمیم گیری از آن جمله است. ما در حوزه درآمد در تولید سطح، رکورد زده و هزینه ها را به حداقل رساندیم. مصارف را واقعی کرده و با صرفه جویی ها و برنامه ریزی هایی که لازم بوده است، سودمان نسبت به ۴-۳ سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. اگر در سال های ۹۶ الی ۹۸ هفت- هشت میلیارد تومان سود اعلام شده است، ما نزدیک سه برابر این سود را ارتقا داده ایم. بنابراین شرکت مغان از زیان دهی بیرون آمده و جزو شرکت های سودده هست و باید در نظام و ساختار کشاورزی ایران حفظ شود.

وی به تدوین نظام جامع شرکت کشت و صنعت مغان که در داخل آن الگوی کشت، مکانیزاسیون، صادرات و شاخصی بنام توسعه انسانی و استفاده از تکنولوژی های نوین مد نظر است اشاره کرد و افزود: ساختار این بنگاه اقتصادی یک ساختار کهنه سنتی ۵۰ سال پیش است و لازم است که این نظام متحول شود.

دکتر نوذری، رئیس پژوهش کشاورزی هوشمند نیز بیان کرد: کشاورزی هوشمند با هدف روش ها و متودولوژی های نوآمد باید در دستور کار قرار گیرد و سازمان برنامه ریزی هم وظیفه دارد با تعاملات مناسب حمایت های خود را به سرانجام برساند.

دکتر علیرضا علی احمدی، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه جایگاه شرکت کشت و صنعت مغان را در کشور و در ساختار کشاورزی یک ساختار قدیمی، تاریخی و موثر دانست و گفت: ما در وظایف ذاتی سازمان برنامه و بودجه تعامل بودجه ای و مالی، برنامه ریزی از نگاه ذاتی و ساختاری را بررسی می کنیم و از رکوردهای جدید و موقعیت های بدست آمده در دولت جدید آقای رئیسی تقدیر و تشکر می کنیم. موفقیت های کسب شده امیدواری ها برای آینده بهتر در اقتدار و امنیت غذایی بیش از پیش درخشان تر می شود که ما باید به آن فرصت بدهیم تا در یک نظام بلندمدت جامع خودش را نشان بدهد و مسئولیت های ذاتی و ماموریت های منطقه ای و کشوری را عملی بکند. این بنگاه اقتصادی خودش را در هِد دولت مطرح می کند. ما عملکرد شرکت در حوزه های مختلف را با نیکی می ستاییم و از مدیریت، کارگران و کارشناسانی که در نقطه صفر مرزی کارها را با حوصله پیش می برند، قدردان هستیم.

در این جلسه که در ساختمان مرکزی سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، دو طرف بر لزوم حفظ شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در نظام برنامه ریزی تولید و امنیت غذایی کشور و توسعه آن تاکید کردند.

کد خبر : 21583

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس