یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: شنبه 6 آگوست 2022 | 14:01 ب.ظ

معرفت افزایی، میوه آئین های تعزیه حسینی؟؟؟

دکتر بهنام صحرانورد؛ تحلیل گر مسائل سیاسی و اجتماعی
معرفت افزایی، میوه آئین های تعزیه حسینی؟؟؟ ۱-انگیزه نگارش این نوشتار، مناسبت ماه خونین محرم و سخنرانی در نشست تخصصی پیرامون آداب و سنن محلی تعزیه می باشد که برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برگزار گردید.

۲-تاریخ پرتلاطم بشریت، انقلاب‌های خونین بسیاری را تاکنون به خود دیده است، اما تنها پیام حیات‌بخش عاشوراست که از عرصة زمان و مکانی محدود فراتر رفته و هم چنان پس از گذشت قرن‌ها، جان زنده‌دلان را روشن نگه داشته است و هم چون خورشیدی فروزان بر راه انسان‌های آزادی‌خواه پرتو افشانی می‌کند.
۳-حسین، وارث انسانیت و هویت شرافت انسانی، با اسرار ناپیدای ماندگاری اش، در هر کوی و برزنی و برای هر انسان آزادی خواهی با نمادی تجلی می کند و سوگواره ها و آئین های خاصی توام با معرفت افزایی و شوریدگی در آن در اوج قرار دارد.
۴- چرا که حسین بزرگ ترین عارف بشریت در پنجاه و هفت سال حیات پر معنایش، دعایی سراسر عرفانی از مسیر شناخت خود تا خدایی شدن را با نام دعای عرفه ترسیم نموده است که زمزمه حجاج سرزمین وحی در صحرای عرفات می باشد.
۵- در این راستا پایتخت حسینی ایران، اردبیل قهرمان با یاد و نام حسین، در افق تارک تاریخ شناخته شده است و بسی مباهات و فخرها در آئین پاسداشت آن وجود دارد.
۶- سوگمندانه باید اعتراف کرد در دوران اخیر، غلبه هیجان های برگزاری مراسم، چونان شرایطی را فراهم نموده است که نه از منابر پر از معنای علما خبری هست و نه از عمق اشعار تاثیرگذار بر روان آدمی نکته ای مانده است.
۷- میدان داران این سنت، امروزه جوانانی هستند که با صدای کر کنده طبل و شیپور، مراسم بس عمیق تعزیه حسینی را به میدان بی معرفتی تبدیل نموده اند.
۸- اوج مظلوميت آن یگانه دوران، رفتار و گفتار عزادارانی است كه زير بيرق او بي‌ادبي مي‌كنند، حق‌الناس را زير پا مي‌گذارند، حرف بد و زشت مي‌زنند و با گستاخي هرچه تمام‌تر سرشان را بالا مي‌گيرند كه يعني هميني كه هست. روي يكي از اين طبل‌هاي چند متري، از همين‌ها كه وقتي بر آن مي‌كوبند، در و پنجره خانه‌ها به لرزش در مي‌آيد، ديدم كه درشت و زشت نوشته‌اند شهر بايد به من هياتي عادت بكند/ برود هر كه دلش خواست شكايت بكند.

۹- علما، پیرغلامان حسینی، عاشقان آن قهرمان تاریخ در کنار نهادهای رسمی حاکمیتی و چهره های خاص تاثیر گذاری در مبارزه با این جریان شوم، رسالتی سنگین دارند وگرنه در پیشگاه تاریخ همه ما رفوزه خواهیم گشت.

کد خبر : 21542

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس