پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 28 جولای 2022 | 00:40 ق.ظ

 افتتاح آزمایشگاه و مرکز نوآوری گیاهان دارویی

نگار معاضدی
 افتتاح آزمایشگاه و مرکز نوآوری گیاهان دارویی مقدمه: در گذشته مرکز علمی نوآوری یک مرکز نوآوری جامع بود که در کنار مرکز رشد فعالیت می کرد و ادغام این دو مرکز باعث می شد که فعالیت مرکز نوآوری ملموس نباشد. مطابق با قوانین و مقررات پارک علم و فناوری و معاونت علمی ریاست جمهوری، پارک می تواند بخشی از فعالیت های خود را به شرکت های پارکی که شرایط لازم را دارند برون سپاری کند. اولین و اصلی ترین شرط برون سپاری مجوز اجرای مرکز نوآوری به شرکت ها، دانش بنیان بودن شرکت مربوطه می باشد. واحد پارک بودن، داشتن امکانات و تجهیزات و زیر ساخت های مناسب جهت اجرای طرح، از دیگر شرایط لازم جهت واگذاری مجوز می باشد. گفتنی است که مجوز مرکز نوآوری به طور مستقیم از دفتر معاونت علمی ریاست جمهوری صادر می شود، آزمایشگاه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی که با عنوان گیاهان دارویی اندیشه سلامت سبلان به شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان واگذار شده است  گفتنی است که این شرکت دانش بنیان گیاهان دارویی شرایط قانونی و علمی لازم و همچنین زیر ساخت ها و پتانسیل لازم جهت راه اندازی و مدیریت این مرکز را دارا می باشد.  آزمایشگاه گیاهان دارویی اندیشه سلامت سبلان ۱۲ ظهر روز پنجشنبه تاریخ ۰۶/۰۵/۱۴۰۱ با حضور مسئولین عالی رتبه استانی در محل پارک علم و فناوری استان اردبیل افتتاح می شود. در همین راستا گفتگویی با آقای دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس پارک علم و فناوری اسان اردبیل داشتیم که در ذیل می خوانید.

هدف از اجرای طرح مرکز نوآوری گیاهان دارویی چیست در رابطه با چشم اندازها و برنامه های تدوین شده برای اجرای این طرح توضیحاتی بفرمایید؟

مراکز نوآوری نقش پایه ای دارند در این مراکز جذب ایده و پرورش استارت آپ ها اتفاق می افتد سپس با تولید نمونه اولیه در مرکز نوآوری و اخذ مجوز تاسیس شرکت و دیگر مجوزهای لازم از نهاد های مربوطه، محصول آماده تولید شده وارد مرحله موسسات می شود به این مرحله که در آن تولید انبوه انجام می گیرد اصطلاحا مرحله سوم یا مرحله پارکی گفته می شود. پس از تولید نمونه آزمایشگاهی شرکت وارد مرحله رشد می شود. در این مرحله یا خود موسس مرکز نوآوری بعنوان شتاب دهنده برای تولید انبوه سرمایه گذاری می کند یا از سرمایه گذار خارجی استفاده می کند و یا این سرمایه گذاری از طرف پارک علم و فناوری انجام می گیرد.

مجوز تاسیس مراکز رشد از طرف وزارت علوم و تحقیقات فناوری، و مجوز مرکز نوآوری از طرف معاونت علمی ریاست جمهوری صادر می شود و هدف هر دو مرکز پرورش خلاقیت و نوآوری، برحسب نیازهای اساسی هر استان است. همانطور که مستحضرید اردبیل جزو استان های سرآمد در پرورش گیاهان دارویی به شمار می رود که در این زمینه می تواند نقش محوری ایفا کند. بر همین اساس می توان گفت اولویت اول استان اردبیل کشاورزی و بویژه پرورش گیاهان دارویی است.

با توجه به این امر، پارک علم و فناوری برحسب اولویت، توانمندی و نیاز استان به صورت تخصصی و کاملا هدفمند در اخذ مجوز مرکز نوآوری گیاهان دارویی تمرکز کرد تا فعالان این رشته را دور هم جمع کرده با پرورش ایده ها نیازهای استان را تامین کند.

با توجه به اینکه مجوز فروشگاه های گیاهان دارویی توسط اصناف صادر می شود و دارندگان این مجوزها بر اساس دانش چندین دهه قبل، گیاهان دارویی و فراورده های گیاهی را جهت درمان عارضه های مختلف در اختیار مردم قرار می دهند و به علت اینکه مصرف این گیاهان و فرآوره های گیاهی عوارض آنی ایجاد نمی کنند از تجویز گیاهان دارویی و فرآورده های حاصل از آن توسط عطاران و دیگر مراکز غیر تخصصی ارائه فرآورده های گیاهی، جلوگیری به عمل نمی آید، در حالی که لازم است این عمل توسط مراکز تخصصی تر و با دقت عمل بیشتری انجام گیرد

به علت اینکه گیاهان دارویی و فرآورده های حاصل از آن عموما مبتنی بر تحقیق و توسعه نیست و این فرآورده ها، مراحلی مانند عملیات آزمایشگاهی و تست های بالینی پیش از تجویز را، طی نمی کنند طب مدرن این نوع روش درمانی را نمی پسندد. ایجاد این مرکز نوآوری بسترهای لازم برای تحقیق و توسعه گیاهان دارویی و انجام آزمایشات بالینی را فراهم می آورد که انجام این عملیات، درمان با گیاهان دارویی را از حالت سنتی خارج کرده روشی مدرن و نوین جهت تولید این محصولات ارائه می دهد.

در رابطه با ایجاد آزمایشگاه مرکز نوآوری گیاهان دارویی در پارک با مدیریت شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان توضیحاتی بفرمایید؟

ایجاد و یا تاسیس آزمایشگاه گیاهان دارویی از جمله اقدامات خوبی است که پارک علم و فناوری انجام داده است. ایجاد این آزمایشگاه از محل اعتبارات  تولید می گیرد.

تاسیس آزمایشگاه گیاهان دارویی جزو برنامه های مرکز نوآوری گیاهان دارویی بود که بحمدالله محقق شد. طبیعتا پارک زمانی وارد بحث تاسیس آزمایشگاه می شود که زیر ساخت لازم فراهم باشد.

پارک علم و فناوری تا چه اندازه از ایده پردازان حمایت می کند و در زمینه اجرای این طرح از هسته های فناور چه حمایت هایی می کند؟

در حال حاضر حدود ۱۰۷ استارتآپ، ۱۱۲ شرکت رشدی، ۱۰۴ شرکت توسعه یافته، ۳۸ شرکت دانش بنیان و ۱۳شرکت خلاق وجود دارد. واحدهای پیش رشد ایده محور هستند که به مدت ۶ الی ۹ ماه در مرحله پیش رشد پرورش می یابند سپس در مرحله رشد وارد شده فرایند لازم جهت رسیدن به تولید انبوه را طی می کند.

از جمله امکاناتی که پارک در مراحل مختلف در اختیار فناوران قرار می دهد می توان به فضای کار مورد نیاز استارتاپ ها در مرحله پیش رشد، مشاوره و آموزش رایگان در مرحله اول تولید نمونه، امتیاز استفاده از مشاور به صورت رایگان در مرحله تولید نمونه، بر اساس قوانین مالی معاملاتی پارک تسهیلات مالی و غیر مالی می باشد.

در صورتی که برخی از هسته ها به حمایت مالی بیشتری نیاز داشته باشند پس از تهیه نمونه اولیه، حمایت مالی در قالب مرحله دوم تسهیلات در اختیار این فناوران قرار می گیرد. همچنین به ازای هر فناور یک نفر از کارشناسان مرکز رشد بعنوان همیار فناور در نظر گرفته می شود تا مشاوره ها و کمک های لازم را در اختیار آنان قرار دهد.

 کیفیت افتتاحیه مرکز نوآوری به چه شکلی خواهد بود؟

مراسم افتتاحیه مرکز نوآوری گیاهان دارویی در ساعت ۱۲ ظهر روز پنجشنبه ۶ مرداد ماه  با حضور مقامات استانی برگزار می گردد.

طرح مرکز نوآوری گیاهان دارویی چقدر هزینه دارد و شما به عنوان رئیس پارک علم و فناوری چه اندازه در تامین و تخصیص اعتبارات تعیین شده حمایت می کنید؟

ج – پارک اعتبار خاصی دارد تحت عنوان راه اندازی و توسعه مراکز رشد و مراکز نواوری، که از این ردیف بودجه می توان برای این مراکز هزینه کرد. و برحسب شکوفایی خود مرکز امکان تزریق مالی از طرف معاونت علمی ریاست جمهوری نیز وجود دارد

البته برحسب نیاز این مرکز، پارک نیز همراه مجری طرح بوده و پس از آغاز فعالیت، بر حسب رشد شرکت، در مراحل بعدی نیز حامی مجری خواهد بود.

چه میزان از هسته های علمی واحدهای پیشرو حمایت می شود؟

پارک علم و فناوری از مزایای منطقه آزاد اقتصادی مانند معافیت مالیاتی و معافیت گمرکی و … برخوردار است همچنین تسریع در صدور مجوزهای فرآوری از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت، و صدور مجوز مراکز نوآوری با سرعت و دقت مضاعف تری انجام می گیرد.

پارک با ارائه ۳۰ نوع خدمات از جمله آموزش، مشاوره، تسهیلات، معافیت مالی، معافیت گمرکی، شرکت در نمایشگاه های خارجی و داخلی، کمک در تولید نمونه آزمایشگاهی، کمک در تولید نمونه صنعتی، کمک در اخذ مجوز از طریق سازمان های مختلف بستر لازم برای رشد مراکز را فراهم می کند.

موانع تولید عموما برای تمام صنوف وجود دارد با توجه به اینکه کشور به سمت و سوی اقتصاد دانش بنیان حرکت می کند استقبال از فناوری های درحال رشد بیش از پیش اتفاق می افتد. بر همین اساس پارک علم و فناوری بستر مناسب جهت پیشرفت و موفقیت را برای هر نوع ایده و فناوری که امکان تجاری سازی داشته باشد را فراهم می کند. اما جهت موفقیت این شرکت ها در بازار، علاوه بر اینکه باید در بین مردم نسبت به محصولات این شرکت ها اعتماد سازی صورت گیرد. لازم است الزام به خرید محصولات دانش بنیان نیز اتفاق افتد.

گفتنی است گرایش مصرف کنندگان به استفاده از محصولات شرکت های دانش بنیان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

قاعدتا حمایت فقط تسهیلات مالی نیست، بلکه مواردی مانند حمایت در فرایند تجاری سازی، برند سازی، ثبت اختراع، خدمات و تخفیفات و کمک مالی در ثبت دانش بنیان، بازاریابی فروش به اشکال مختلف از جمله حمایت در زمینه شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی و معرفی به سازمان های مربوطه و رایزنی در مواردی مورد نیاز جهت جلب اعتماد افکار عمومی نسبت به شرکت های دانش بنیان برقراری ارتباط بین هسته های علمی و سرمایه گذاران این حوزه از دیگر حمایتهای پارک علم و فناوری از فناوران می باشد.

کد خبر : 21521

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس