جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه 25 جولای 2022 | 18:11 ب.ظ
نبرد بیولوژیکی در نئور!

ورود دستگاه قضایی به ماجرای احیای دریاچه نئور

ورود دستگاه قضایی به ماجرای احیای دریاچه نئور معاون رییس کل دادگستری استان اردبیل با حضور در منطقه حفاظت شده نئور از نزدیک به بررسی وضعیت موجود و مشکلات این جاذبه کم نظیر گردشگری جهانی و ذخیره و سرمایه ملی پرداخت.

جلال آفاقی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم رییس کل دادگستری استان اردبیل با حضور در منطقه حفاظت شده نئور ضمن دیدار با محیط بانان و قدردانی از خدمات آنان در صیانت از محیط زیست با وجود سختی ها و نارسائی ها و کمبودها، به بررسی وضعیت این تالاب پرداخت.
دراین بازدید که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز معاون مقام عالی قضایی استان را همراهی می کرد همچنین به وضعیت حضور عشایر در منطقه و نیز اقدامات صورت گرفته در حفاظت از اراضی و مراتع و پیشگیری از تخریب و تصرف و بوته کنی و شکار و نحوه تعامل اداره منابع طبیعی و سایر دستگاههای متولی با اداره حفاظت محیط زیست در صیانت از این ذخیره طبیعی گردشگری و تالاب طبیعی جهانی پرداخته شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این بازدید با اشاره براینکه دریاچه نئور یکی از چهار منطقه حفاظت شده استان محسوب می شود، گزارشی از وضعیت موجود و ازبین رفتن اکوسیستم دریاچه در سالهای گذشته و نابودی ماهی های قزل آلای این دریاچه ارائه داد.
وی در تشریح علت های احتمالی این امر به ظهور ماهی غیربومی مهاجم کاراس، آلودگی آب از طریق فضولات دامی و رسوبات در بارندگی ها بدلیل عدم پوشش گیاهی لازم اشاره نمود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اعلام اعتبار مالی سالانه مورد نیاز برای نگهداری و اصلاح و احیا دریاچه، از پرداخت اعتبار بسیار جزیی نامتناسب آنهم در زمان نامناسب و دیرهنگام انتقاد کرده، همت جمعی مقامات عالی استان و توجه ملی را لازمه حفظ و احیای دریاچه نئور دانست.
وی با اعلام اینکه بهره گیری از روشهای قهری برای از بین بردن ماهی های مهاجم موجود با اصول علمی برای صیانت از دریاچه و حفظ نئور مغایرت دارد، از نقشه راه و برنامه ریزی و مطالعات صورت گرفته خبر داده، افزود: درکنار کمبود نیروی انسانی و خلا قانونی در زمینه الزامات ورود افراد و گردشگران به مناطق حفاظت شده، نبود تجهیزات مکانیزه و به روز باعث کندی روند مبارزه بیولوژیکی در دریاچه نئور شده است و عموما با امکانات سنتی اقدام می شود.
آفاقی نیز با تاکید بر اینکه نئور باید احیا و حفظ شود، از اختصاص شعب ویژه تخصصی در دادگستری کل استان برای رسیدگی به پرونده های حفاظت محیط زیست خبر داده، ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه حمایت از ماموریت های قانونی محیط بانان، از همت دستگاه قضایی برای پیگیری مشکلات دریاچه نئور به منظور احیای آن خبر داد.
گفتنی است مباحث مختلفی در محافل از بیو تروریسم و عمدی بودن یا تصادفی بودن ظهور ماهی های مهاجم کاراس در دریاچه نئور که یکی از دلایل نابودی ماهی های مشهور قزل آلای نئور و به هم ریختن اکوسیستم دریاچه در سالهای گذشته می باشد، وجود دارد .
استان اردبیل با چهار منطقه حفاظت شده و دو اثر طبیعی، فاقد پناهگاه حیات وحش و پارک ملی است.
به لحاظ پیامدهای اجتماعی و اقتصادی این تغییر اکوسیستمی دریاچه نئور بر استان و حتی کشور، پیگیری احیای این دریاچه طبیعی جهانی حائز اهمیت می باشد.

کد خبر : 21509

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس