جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: جمعه 3 ژوئن 2022 | 20:13 ب.ظ
آیت‌الله عاملی:

آمریکا فریب اسرائیل و منافقین را نخورد/ایران به کسی باج نخواهد داد

آمریکا فریب اسرائیل و منافقین را نخورد/ایران به کسی باج نخواهد داد امام جمعه اردبیل خطاب به دولتمردان آمریکا گفت: فریب اسرائیل و منافقین را نخورید اگر ایران را توسط آژانس متهم کرده و مذاکرات را جدی نگرفته‌اید پس بدانید و خاطرجمع باشید که ایران امروز جز در مقابل خدا در برابر هیچ کس رکوع نخواهد کرد و به کسی باج نخواهد داد.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با تشریح ابعاد مختلف اجرایی طرح اقتصادی اخیر دولت اظهار کرد: هیچ کارشناس اقتصادی در لزوم هدفمندسازی یارانه‌ها تردیدی ندارد و اگر صورت نمی‌گرفت بیت‌المال غارت می‌شد و در آینده یک بن‌بست سخت در انتظار ما بود ، در خود اردبیل ۱۰ نفر از فروش مرغ یارانه‌ای به اقلیم کردستان میلیاردها پول حرام به ثروت خود اضافه کردند.

وی ادامه داد: از ۱۷ میلیارد دلار ارز ترجیحی در نهایت یک سوم به دست مردم می‌رسید ، دولت محاسبه کرد که اگر کل همان یارانه را به جای وارد کننده به خود مردم بدهد هم رفاه مردم بیشتر می‌شود و هم ریشه دزدی و خیانت قطع می‌گردد و این محاسبه کاملاً درستی است اما بالا رفتن قیمت کالاهای غیر یارانه‌ای به این طرح ضربه زد و لذا این انتقاد وارد است که طراحان این طرح بویژه وزرای مربوط به این طرح چرا پیش‌بینی نکردند که با این طرح قیمت کالاهای غیر یارانه‌ای بالا می‌رود؟.

امام جمعه اردبیل افزود: ایراد دوم این است که ۶ هزار شرکت که برای ارز ترجیحی به صف ایستاده بودند که با قطع آن از واردات منصرف شدند و خود را کنار کشیدند ، دولت اعلام کرد هر کسی  مجاز است که با ارز آزاد واردات لازم را انجام دهد در حالی که برای واردات با ارز آزاد باید اطمینان و تضمین وجود داشته باشد. بر فرض اگر تجار با ارز آزاد نهاده دامی وارد نکنند بر سر جوجه‌ها همان بلا می‌آید که ملاحظه شد هرچند کار بسیار اشتباهی بود و آبروی اردبیل مخدوش شد دولت اگر این دو ایراد را حل کند راه را درست رفته است.

خطیب جمعه اردبیل با تاکید بر اهمیت نقش نظارتی مجلس تصریح کرد: ما از مجلس می‌خواهیم با وسواس و دقت کامل عملکرد وزرای مربوط مخصوصا وزیر جهاد کشاورزی ، اقتصاد و هم چنین رئیس‌کل بانک مرکزی را تحت نظارت و رسیدگی داشته باشند و حساسیتی که نمایندگان به عزل و نصب دارند با همان حساسیت در طرح اقتصادی اخیر به فکر کرامت ملت بویژه با نظارت دقیق بر عملکرد وزرای مربوط باشند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم که نمایندگان مجلس با همکاری دولت سریعاً تکانه‌های اخیر اقتصادی را مدیریت و به ملت بزرگ ما امیدواری دهند.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: گران شدن قیمت حج که به صورت ناگهانی و در دقیقه نود صورت گرفته نشان می‌دهد که حتی کشور ثروتمندی مثل عربستان از شرایط حاکم بر اقتصاد دنیا که ناشی از جنگ اوکراین است اثر پذیرفته است ، اما کشور ما هم کشور ثروتمندی است و هم کشور پهناور است و اگر سوء‌تدبیر نباشد براحتی از این بحران جهانی رد می‌شویم در جلوگیری از سوء‌تدبیر بعضی از مسئولان نظارت مجلس بسیار مهم است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: این طرح بزرگ اقتصادی قطعاً بدون همکاری مردم به سرانجام نمی‌رسد و مردم نقش بسیار خطیری در موفقیت آن دارند. به عنوان مثال الان قطعاً و حتماً بیشتر از نیاز مردم آرد به نانوایی‌ها داده می‌شود هیچ تردیدی در این امر نداشته باشید اما فوراً نانوایی‌ها شلوغ شد.

وی یادآور شد: سرانه کشور ۷.۵ کیلو در ماه است ، در حالی که در اردبیل ۱۲.۵ کیلو است ، شما خودتان حساب کنید آیا نانی که می‌خورید به ۱۲.۵ کیلو ماهانه می‌رسد؟ در استان اردبیل از ۲۱ اردیبهشت بیش از ۱۵۰۰ تن برنج ، نزدیک به هزار تن ، شکر و ۳۵۰ تن قند و نزدیک به ۱۷۰۰ تن روغن پخش شده و برای نیاز استان کافی است اما در عرض این اقلام چند دقیقه تمام می‌شود.

خطیب نماز جمعه اردبیل اضافه کرد: اگر هر کس به قدر نیاز انبار کند جنس به طور فراوان موجود است اما اگر نیاز کاذب درست شود هیچ ذخیره‌ای جوابگو نخواهد بود ، وقتی جنس ، از بازار جمع‌آوری و کمبود درست شود قطعاً در قیمت هم تاثیر می‌گذارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به شیطنت‌های اخیر آمریکا در آستانه مذاکرات خاطرنشان کرد: دولت در مذاکرات وین و در همکاری با آژانس هسته‌ای سنگ تمام گذاشته و به طور کامل تنازل کرد حتی سپاه به دولتمردان گفت به وجود اسم سپاه در لیست تحریم حساس نباشید و از مصالح ملت دفاع کنید اما چرا اخیراً آژانس ایران را متهم به پنهان‌کاری کرده و مذاکرات وین در آخرین لحظات ثمردهی از طرف آنها به سردی گراییده است؟

وی در تبیین علت رفتار غربی‌ها اظهار کرد: آنها بعد از ملاحظه اقدام اقتصادی اخیر دولت به طمع افتادند ، منافقین و اسرائیل مدام به بایدن می‌گویند که اگر قدری دست نگهدارید دولت ایران را به زانو در می‌آوریم ، ۴۰ سال است در همین خیال زندگی می‌کنند و بسیاری از آنها با همین خیال دنیای خود را عوض کردند و به محکمه خداوندی وارد شدند ، حتی بعضی از آنها چنان هول شد که گفتند امسال جشن کریسمس را در تهران با شراب ناب برگزار خواهیم کرد! و جمهوری اسلامی تبدیل به داستان خواهد شد! اما خودشان تبدیل به داستان شدند.

وی افزود: ما به آمریکا می‌گوییم گول اسرائیل و منافقین را نخورید ، اگر با فکر فوق ایران را توسط آژانس متهم و مذاکرات را جدی نگرفته‌اید پس بدانید و خاطرجمع باشید که ایران امروز جز در مقابل خدا در برابر هیچ کس و هیچ دولت رکوع نخواهد کرد و به کسی باج نخواهد داد ما از کربلا یاد گرفتیم که زیر بار ظلم و زور و تحکم نرویم و قطعاً دیگر شما دوباره بر سرنوشت ما مسلط نخواهید شد ، کارنامه ۴۰ ساله ما هم همین را اثبات می‌کند.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: کارنامه آمریکا هم جالب است ، در ۲۰۰ سال ۲۰۰ جنگ به راه انداخته و دو درصد جمعیت دنیا را کشته است این کشور به هیچ پیمانی حرمت نگه نداشته است ، شایسته است مذاکره‌کنندگان ما توجه کنند که آمریکا ۳۷۰ پیمان با سرخ پوست‌ها بست اما به یکی از آنها عمل نکرد و عجیب این است که خداوند ۱۴۰۰ سال قبل فرموده که اینها اهل وفا به پیمان نیستند.

امام جمعه اردبیل با انتقاد از تعطیلی پروازهای استان اردبیل عنوان کرد: تعطیلی پروازهای استان اردبیل به حد بسیار نگران‌کننده رسیده است ، دیروز پرواز تعطیل شد و کسانی که سه روز تعطیلی را در سرعین هتل رزرو کرده بودند از جهات متعدد با خسارت مواجه شدند.

وی افزود: روز شنبه در رسانه‌ها ما از تعطیلی فاحش پروازها انتقاد کردیم ، روز دوشنبه پرواز خود ما را تهران به اردبیل تعطیل کردند و ظاهرا از ما انتقام گرفتند که در این باب ساکت باشیم در نتیجه ما مجبور شدیم از تهران به تبریز برویم.

آیت‌الله عاملی یادآور شد: با تعطیلی پرواز مشکلات بسیار حادی برای مردم درست می‌شود ، به عنوان مثال بیماران گرفتار می‌شوند ، اساتید پروازی دانشگاه و دانشجویان صدمه می‌بینند ، تجار و سرمایه‌گذاران در سرمایه‌گذاری در استان تجدیدنظر می‌کنند ، گردشگرها نفرت پیدا می‌کنند و عجیب این است که وزارت مربوط در نهایت بی‌اعتنایی است و به خاطر همین امور است که ما همیشه از نمایندگان محترم می‌خواهیم در دادن رای به وزراء نهایت دقت و  احتیاط را داشته باشند.

خطیب نماز جمعه اردبیل ادامه داد: از دادستان محترم اردبیل که به این موضوع وارد شدند تشکر می‌کنم و از ایشان  مصراً می‌خواهم شرکت های متخلف را پاسخگو نماید. /ایرنا

کد خبر : 21415

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس