جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 می 2022 | 23:37 ب.ظ
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل:

هزار و ۱۰۰ نفر در طرح مشاغل خانگی اردبیل اشتغال یافتند

هزار و ۱۰۰ نفر در طرح مشاغل خانگی اردبیل اشتغال یافتند رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: از زمان اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در این استان هزار و ۱۰۰ نفر از متقاضیان این طرح به بازار کار معرفی شده‌اند.

مهران اوچی اردبیلی روز چهارشنبه  اظهار کرد: امسال فعالیت‌های دبیرخانه توسعه مشاغل خانگی استان واقع در جهاد دانشگاهی برای تحقق سهمیه اشتغال دو هزار نفری این طرح ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر فاز دوم اجرایی این طرح شامل توانمندسازی، آموزش، مشاوره و استعدادسنجی متقاضیان و شبکه‌سازی در حال اجرا است.

وی از استعدادسنجی دو هزار و ۱۵۰ نفر از متقاضان طرح ملی مشاغل خانگی در استان اردبیل خبر داد و اضافه کرد: از آغاز طرح تاکنون دو هزار و ۹۶۴ نفر از آموزش‌های مهارتی و توانمندسازی جهاد دانشگاهی بهره‌مند شده‌اند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل ادامه داد: پس از ارزیابی‌های متعدد و استعدادسنجی متقاضیان، دوره‌های متعدد آموزشی و مشاوره‌ای برای این افراد در رشته‌های قالی‌بافی، خیاطی، تولید گیاهان دارویی، چرم‌دوزی، تابلوفرش، مترجمی و انیماتور بصورت رایگان برگزار شده و همه این فعالیت‌ها در سامانه مشاغل خانگی نیز به‌صورت کامل ثبت شده‌اند.

وی برگزاری کارگاه‌های تخصصی رودوزی سنتی، تولیدات چرمی دست دوز و خیاطی را از دیگر فعالیت‌های دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی استان اردبیل عنوان و خاطرنشان کرد: این دوره‌ها به صورت عمومی تخصصی و مهارتی شامل دوره‌های مفاهیم کسب و کار خانگی، کشف فرصت‌های کسب و کار ، ایده‌پردازی و خلاقیت ، طراحی محصول ، مدیریت کاری و کسب و کار خانگی بوده است.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به سال “تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین” توسط مقام معظم رهبری افزود: یکی از پایه‌های اصلی تحقق اقتصاد دانش‌بنیان فعال و پویا در کشور، حمایت از مشاغل خانگی است که علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده‌ها، در سطح کلان نیز می‌تواند به پویایی چرخه اقتصاد کشور کمک بزرگی کند.

وی همچنین یکی از رسالت‌های اصلی نهاد جهاد دانشگاهی را ورود به حوزه‌هایی دانست که مشکلات و چالش‌هایی در آنها در کشور وجود دارد و گفت: تاکنون به همت جهاد دانشگاهی و حمایت مسئولان امر موفقیت‌های چشمگیری در رفع برخی مشکلات استان اردبیل از جمله درمان ناباروری، تولید نشاسته حفاری از سیب‌زمینی حاصل شده است.

طرح ملی مشاغل خانگی استان به کارفرمایی اداره کل تعاون، کار، رفاه اجتماعی استان توسط جهاد دانشگاهی اردبیل برای توانمندسازی دو هزار نفر در ۱۳ رشته شغلی در حال اجرا می‌باشد.

نرخ بیکاری رسمی اعلام شده در استان اردبیل حدود ۱۶ درصد و ۶۵ هزار نفر است ولی برخی مراجع که آمارهای کشوری بیکاری را اعلام می‌کنند، نرخ بیکاری در این استان را حدود ۱۰ درصد اعلام کرده‌اند.

کد خبر : 21357

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس