جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: جمعه 6 می 2022 | 01:11 ق.ظ

استراتژی همکاری امنیت غذایی جهانی ایران

داریوش باباوند
استراتژی همکاری امنیت غذایی جهانی ایران شوک و واکنش منفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای اساسی در شرایط کنونی و هرگونه برهم زدن تعادل نسبی تولید و عرضه محصولات دام و طیور که دود آن به چشم تولید کننده خواهد رفت، محقق نخواهد شد.

اتفاقا با توجه به اینکه عرضه نهاده و خرید تضمینی و سود تولیدکنندگان با ساماندهی همراه خواهد بود، قطعا وضعیت تولید در بخش دام و طیور بهتر خواهد شد.

در بازارهای جهانی نیاز به کود شیمیایی برای کشت غلات بالا و پر سود خواهد بود.

کشت غلات در اکثر کشورهای وارد کننده کود با مشکل روبرو خواهد شد و اکثریت کشورهای تولید کننده دام و طیور با کاهش تولید مواجه خواهند شد.

تقاضا برای محصولات دام و طیور به شدت افزایش خواهد داشت، تنها برای ایران که هم گاز دارد و هم تولید کود شیمیایی تهیه نهاده ها بسیار آسانتر نسبت به دیگر کشورها خواهد بود و قیمت تمام شده نهاده برای ایران بسیار پایین‌تر از دیگر کشورها خواهد بود.

نمونه این استراتژی را در قرارداد تهاتری کود شیمیایی با نهاده ها، بین ایران و برزیل می‌توان دید، لذا تولید دام و طیور با دردسترس بودن نهاده و بازار تقاضای جهانی دام و طیور قطعا با حداکثر توان فرصت اقتصادی بی‌نظیر در سال آتی رقم خواهد زد.

شرایط طوری رقم خورده که مزارع مرغ مادر و اجداد طیور در کشور می‌توانند بدون دغدغه با رعایت قیمت مصوب تمام، محصولات تولیدی خود را جهت پرورش در داخل عرضه کنند.

تامین نهاده و شرایط قیمتی قطعا بسیاری از پروژه های نیمه کاره صنعت دام و طیور را مجاب به تکمیل و تولید خواهد کرد.

برای تحقق این امر کافیست حمایت های دولت برای تولیدکنندگان داخلی نیز به صورت تهاتری عرضه نهاده و خرید تضمینی محصول نهایی که خود خواهان آن خواهند بود، به مرحله اجرا درآید و سود متعارف برای تولید کنندگان موتور محرک تولید و صادرات خواهد بود.

داده های جهانی و آمارهای منتشر شده سازمان جهانی غذایی فائو از سال آینده چشم اندازی به ما نشان می دهد که در جامعه جهانی، ایران را دست کم گرفته اند اما شرایط جهانی به گونه ای رقم خورده که ایران به یکی از بزرگترین شرکای کشورها برای تهیه غذا و امنیت غذایی بسیاری از کشورها بدل خواهد شد.

تامین امنیت غذایی برای کشورهای آفریقایی برای ایران امنیت سیاسی و نظامی جهانی را رقم خواهد زد.

لذا دولتمردان باید احتمام ویژه ای به این گزینه روی میز( شراکت در امنیت غذایی جهانی عدالت گستر) دهند که آینده کشور را به توسعه و پیشرفت سوق خواهد داد.

کد خبر : 21338

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس