جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 آوریل 2022 | 16:33 ب.ظ
فرماندار شهرستان نیر خبرداد:

اژدها گلی نیردر فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد

اژدها گلی نیردر فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد فرماندار نیر گفت: یک اثر طبیعی این شهرستان در شورای ثبت آثار طبیعی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

شهرام محمدی اظهار کرد: این اثر شامل “اژدها گولی” در شهرستان نیر است.

فرماندار نیر با اشاره به اهداف و ثمرات ثبت ملی این آثار بیان کرد: ثبت این آثار با هدف صیانت از مواریث طبیعی انجام شده و علاوه بر این فرصتی است برای معرفی هرچه بیشتر این آثار در سطح ملی و بین‌المللی که در این زمینه اقدام می‌شود.

محمدی با اشاره به ثبت ملی اثر منقول، غیرمنقول، طبیعی و ناملموس در این شهرستان گفت: پیشنهادهای مختلفی از شهرستان نیر برای ثبت ملی ارسال شده و در زمینه ثبت جهانی برخی آثار نیز اقداماتی انجام شده و پیگیر این امر هستیم.

فرماندار نیر با اشاره به اینکه شهرستان نیر سرشار از ظرفیت های متنوع و متعدد در حوزه آثار طبیعی است، اظهار کرد: تلاش ما این است که بتوانیم آثار منحصر به فرد شهرستان نیر را در این حوزه به ثبت ملی رسانده و در فهرست میراث طبیعی کشور قرار دهیم.

محمدی با اشاره به اینکه با ثبت آثار در فهرست میراث طبیعی قوانین حاکم و جاری کشور به‌عنوان چتر حمایتی این آثار قرار گرفته و در کنار دیگر دستگاه‌های متولی به حفاظت و ماندگاری آثار ثبت شده کمک خواهد کرد، ادامه داد: با توجه به وجود مواریث طبیعی فراوان در شهرستان نیر، با ثبت این آثار طبیعی ارزشمند در فهرست آثار ملی، گام‌های ارزنده‌ای برای حفظ مواریث طبیعی و ارزشمند نگارستان ایران برداشته‌شده و زمینه‌های جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی به این شهرستان بیش‌ازپیش فراهم خواهد شد.

به گفته فرماندار شهرستان نیر، لوح ثبت این آثار پس از طی تشریفات قانونی با امضا وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور صادر و ابلاغ خواهد شد.

تپه اژدهاگولی در ۲ کیلومتری جنوب شرق شهر نیر در حوالی روستای سقزچی بقایای چشمه‌ای تراورتن برجای مانده است که چشم‌انداز زیبایی را خلق کرده و تنها گودال آن باقیمانده ولی چشمه آن در سه متری این گودال مجددا از زمین خارج شده و فاقد آب است که تپه اژدهاگولی معرف این توده تراورتنی است.

طبق آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی- تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آیین‌های معنوی و فرهنگی، آواها و مهارت‌ها و شیوه‌های پخت غذاهای سنتی و…) در فهرست ملی را در بر می‌گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رییس شورا، معاون میراث‌فرهنگی نایب رییس و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی‌وطبیعی به عنوان دبیر شورا هستند که جلسات آن به صورت دوره‌ای و بر اساس پرونده‌های موضوعی با حضور اشخاص حقوقی ثابت، اشخاص حقیقی و تعدادی از صاحب‌نظران و نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با هر پرونده به صورت متغیر تشکیل می‌شود.

کد خبر : 21242

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس