جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 14 آوریل 2022 | 12:44 ب.ظ
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اردبیل عنوان کرد؛

قصور شهرداری‌های اردبیل در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی

قصور شهرداری‌های اردبیل در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: حق قانونی نیم درصدی کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل از درآمد شهرداری‌ها به طور کامل پرداخت نمی‌شود و در تامین منابع با مشکل مواجه هستیم.

پروانه رضاقلیزاده اظهار کرد: برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری و ترویج کتابخوانی در استان اردبیل نیازمند تأمین اعتبارات کافی هستیم که در این راستا پیش پا افتاده‌ترین سهم کتابخانه‌های عمومی استان از درآمد شهرداری‌ها که نیم درصد است، به طور کامل تحقق نمی‌یابد و این مشکل در حال‌حاضر در شهرهای اردبیل به مراتب بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه تأمین اعتبار برای طرح‌های مشارکتی سهل‌الوصول است، افزود: تنها در اجرای برنامه‌های فرهنگی سالانه که مبالغ هنگفتی برای اجرای آن‌ها نیاز است، با مشکل مواجه هستیم و انتظار می‌رود با تعامل و هم‌افزایی شهرداری‌ها این قصور نیز به زودی برطرف شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به اعتبارات عمرانی سال گذشته اشاره و اذعان کرد: در سال ۱۴۰۰ موفق به جذب ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات تملک عمرانی شدیم که از این مبلغ نزدیک به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

وی از افزایش اعتبارات عمرانی و فرهنگی سال پیش رو ابرازی امیدواری و بیان کرد: اختصاص بودجه و اعتبارات خرد و کلان به کارهای فرهنگی نیاز اساسی در استان ماست و امید می‌رود با تلاش سایر نهادها و ارگان‌های دولتی و خصوصی کمبودی در این راستا نداشته باشیم.

قصور شهرداری‌های اردبیل در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی

احداث سالن آمفی تئاتر کتابخانه‌های عمومی اردبیل

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تصریح کرد: یکی از نیازمندی‌های کنونی کتابخانه‌های عمومی استان سالن اجتماعات و آمفی تئاتر است که اخیراً این طرح برای اجرای به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اعلام شد که در صورت موافقت و تأمین اعتبارات کافی امسال شاهد آغاز اجرای آن خواهیم بود.

رضاقلیزاده ادامه داد: با تمام محدودیت‌های مالی که در استان حاکم است کتابخانه‌های عمومی توانستند برنامه‌های فرهنگی خود را تا به امروز در سخت‌ترین شرایط حاکم ناشی از شیوع کرونا نیز پیش برده و نسبت به خدمات‌دهی حداکثری به جوامع هدف اقدام کنند.

وی به اجرای برنامه‌های فرهنگی در دوران کرونا اشاره و اضافه کرد: سال گذشته با همت متوالی که داشتیم توانستیم بخش کتابخوانان ناشنوا را در کتابخانه عمومی اردبیل راه‌اندازی کنیم که این بخش از سوی مخاطبان به خوبی مورد استقبال قرار گرفت.

این مسئول همچنین به فعالیت بخش نابینایان کتابخانه نیز اشاره و اذعان کرد: در عین حال که برخی محدودیت‌ها را داریم اما سعی داشتیم تا با نهایت قدرت و تأمین اعتبار از هیچ خدماتی در راستای پوشش حداکثری مخاطبان در جامعه فرو نگذاریم که خوشبختانه تا حد قابل توجهی در این زمینه موفق بودیم.

قصور شهرداری‌های اردبیل در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی

افزایش کتابخانه‌های عمومی اردبیل به ۸۸ باب

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اردبیل تصریح کرد: در حال‌حاضر ۸۵ باب کتابخانه عمومی در استان اردبیل فعال هستند که ۲۰ باب با مشارکت نهادهای دولتی و خصوصی احداث شده و با نظر مستقیم اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مدیریت می‌شود.

رضاقلیزاده اهمیت احداث کتابخانه‌های روستایی را خاطرنشان و بیان کرد: در حال حاضر ۱۶ باب کتابخانه روستایی در استان اردبیل فعال است که ۲ باب کتابخانه روستایی دیگر نیز در دولت آباد نمین و قصابه مشگین‌شهر در دست احداث بوده که به ترتیب با ۳۰ و ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی شاهد تداوم عملیات اجرایی آن‌ها هستیم.

وی به احداث کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد نیز اشاره و اضافه کرد: این کتابخانه در مساحتی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع با مشارکت راه و شهرسازی در دست اجرا و احداث است و پس از افتتاح و بهره‌برداری از این ۳ باب کتابخانه، تعداد کتابخانه‌های عمومی استان به ۸۸ باب افزایش خواهد یافت.

مجمع خیرین کتابخانه‌ساز اردبیل تشکیل می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با اشاره به ضرورت تشکیل مجمع خیرین کتابخانه‌ساز استان اظهار کرد: اعلان آمادگی خیران استان برای احداث مجتمع‌های فرهنگی و هنری به ویژه کتابخانه‌های عمومی و مرکزی قابل تحسین بوده و در این راستا نیاز به راه‌اندازی مجمع خیرین کتابخانه‌ساز داریم.

رضاقلیزاده با اشاره به قول مساعد یکی از خیران استان اردبیل برای احداث ۱۲ باب کتابخانه عمومی شهری و روستایی و کلنگ‌زنی چند باب از این کتابخانه‌ها در استان گفت: در کنار این مهم خیران استان در اقدامی خیرخواهانه سال گذشته ۱۰ هزار جلد کتاب را به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا کردند.

وی حضور خیران را در کنار سایر نهادهای دولتی و خصوصی برای توسعه فضاهای فرهنگی استان ضروری دانست و یادآور شد: سعی داریم تا از محل منابع اهدایی نسبت به تجهیز کتابخانه‌های عمومی جدیدالاحداث اقدام کنیم تا هم‌سو با سایر کتابخانه‌های عمومی فضاهای فرهنگی تازه ایجاد شده نیز برای عموم مردم در رده‌های سنی قابل بهره‌مندی باشد.

این مسئول مشارکت بنیاد علوی در احداث فضاهای فرهنگی در مناطق محروم را قوت قلبی برای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان دانست و افزود: حضور خیران در این عرصه در کنار نهادهای عام المنفعه گام مثبتی در راستای توسعه کتابخانه‌های عمومی و فضاهای فرهنگی و تربیتی است.

قصور شهرداری‌های اردبیل در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی

۱۹ هزار برنامه فرهنگی اجرا شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل از اجرای بیش از ۱۹ هزار برنامه فرهنگی سال گذشته در استان اردبیل خبر داد و گفت: این برنامه‌ها با مشارکت نهادهای تربیتی، آموزشی، مدارس، دانشگاه‌ها و تعامل خوب مربیان پرورشی در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان به دو صورت حضوری و غیرحضوری در بستر شبکه‌های اجتماعی اجرا شد.

رضاقلیزاده عنوان کرد: تولید محتواهای فرهنگی، کتابخوانی و هنری از اهم برنامه‌های اجرا شده در سال گذشته بود که حضور نویسندگان و شاعران استانی در بطن این برنامه‌ها یکی از نقاط قوت فعالیت و عملکرد کتابخانه‌های عمومی استان در سال ۱۴۰۰ به حساب می‌آید.

وی فعالیت مجازی کتابخانه‌های عمومی استان را در دوران کرونا بسیار خوب ارزیابی و عنوان کرد: هم‌اکنون نیز بسیاری از برنامه‌ها به صورت مستمر و مداوم از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود که در این زمینه سعی داریم تا با تکمیل زیرساخت‌های اینترنتی و الکترونیکی کتابخانه این فعالیت‌ها را توسعه دهیم.

کد خبر : 21215

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس