پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 5 آوریل 2022 | 15:34 ب.ظ

‍ بازدید مدیرعامل تحقیقات اصلاح نژاد بذور صربستان از کشت و صنعت مغان

‍ بازدید مدیرعامل تحقیقات اصلاح نژاد بذور صربستان از کشت و صنعت مغان مدیرعامل مرکز تحقیقات اصلاح نژاد بذور صربستان از شرکت کشت و صنعت مغان بازدید و با مدیرعامل، رئیس و اعضای هیئت مدیره شرکت دیدار کرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در این دیدار گفت: تامین ۳۰ الی ۴۰ هزار تن گوشت گرم و ذخیره استراتژیک کشور، تامین ۲۰ هزار تن کره علاوه بر تولید قبلی، مدیریت بذر کشور و کشت فراسرزمینی چهار تعهدی است که بر عهده گرفته و برای آنها برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم. مقدمات کشت فراسرزمینی انجام شده و اخیراً نیز رئیس جمهور آذربایجان با صدور اعلامیه ای این موضوع را بصورت رسمی اعلام کرد.

قاسم محمدی اظهار داشت: موضوع بذر برای ما یک موضوع استراتژیک برای بهره وری، افزایش راندمان و اجرای فرمان مقام معظم رهبری است و این امر بایستی در برون داد و خروجی آمارهای بخش زراعت بوضوح خود را نشان دهد.

وی افزود: کیفیت، کمیت، استاندارد و بازار هدف برای ما خیلی مهم است. امیدواریم در زمینه نهال نیز در سریعترین زمان اداری این کار را نیز به سرانجام برسانیم.

محمدی تصریح کرد: معمولاً در مقابل افکار، روش و ایده های جدید مقاومت ها و کارشکنی هایی صورت می گیرد ولی بخاطر عملکرد خوب مدیریت این مقاومت ها در حال برطرف شدن است.

رئیس هیات مدیره شرکت خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با مساعی کارشناسان فنی خویش وارد فاز نقش آفرینی شده است.

وی افزود: این نقش خصوصاً در حوزه اورآسیا و کشت فراسرزمینی در آینده نزدیک خود را بصورت برجسته ای نشان خواهد داد.

محمدی تاکید کرد: پیشنهاد اینجانب به طرف صربستانی این هست که برای نزدیک شدن به گام اجرایی، مدلی را در سایر زمین ها بصورت پیشنهاد ارائه کنند تا دوستان ما اصلاحاتی انجام بدهند.

مدیرعامل مرکز تحقیقات اصلاح نژاد بذور صربستان هم در این دیدار گفت: عظمت، حرفه ای و جدی بودن سیستم شما بنده را تحت تاثیر قرار داد. پس از بازدید از مزارع شما به این نتیجه رسیدم که بسیاری از رهنمودهای فنی که به هنگام بازدید ارائه کردم، قابلیت عملیاتی شدن در این بنگاه اقتصادی را دارد.

پروفسور بروسلاو کوبلیسکی، اظهار داشت: برهمین اساس باور دارم که حرکت عظیمی در زمینه زراعت به جلو انجام خواهد گرفت و امیدوارم امسال سال عملی کردن امیدهای بزرگ و عملکرد خوب باشد.

مدیرعامل تحقیقات اصلاح نژاد بذور صربستان افزود: در سایه تحقیقاتی که در طول سالیان دراز داشته ام، ۳۰ رقم بذر بنام اینجانب در کشورهای اروپایی ثبت شده است که ۱۲ رقم از آنها از جمله پربازده ترین ها هستند.

وی افزود: ما معتقدیم برای هر منطقه احتیاج به یک بذر خاص داریم. یکی از آرزوهای بنده این است که داشته های علمی ام را به ایرانی ها منتقل نمایم. به همین دلیل ایده اصلی ما فروش بذر به شما نیست. بلکه تولید آن در داخل کشور است.

پروفسور بروسلاو ادامه داد: برای این کار نیاز به شرکتی مثل مغان است تا اینکه دانش تولید بذر را برای ایران به ارمغان بیاوریم و باید هدف گذاری بکنیم که تولید ما در گندم از ۱۰ ، ۱۲ تن در هر هکتار کمتر نشود.

کوبلیسکی اظهار نمود: آبیاری اقتصادی و مدیریت منابع آب خیلی مهم است. مسئله مهمی که در اگروتکنیک دیدیم، مسئله غلطک زدن بعد از کشت گندم است. اگر با غلطک کمبریج از روی آن رد بشوید، فضای بین دانه و خاک را فشرده می کنید و بصورت میکرو مویرگ تمام رطوبت خاک را به طرف دانه می کشید. با همین کار ساده ۱۰میلیون تن افزایش تولید گندم در ۱۳میلیون هکتار مزارع گندم ایران اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: در سایه همکاری های متقابل ما و شما شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان پایه گذار روش جدید زراعت، اصلاح کردن و بهینه کردن شده و بعنوان مدلی برای همه ایران طرح خواهد شد.

کد خبر : 21157

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس