جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 31 مارس 2022 | 20:36 ب.ظ
دامپزشکی اردبیل هشدار داد؛

ماهی قرمز تهدیدی برای زیستگاه‌ها و منابع آبی طبیعی

ماهی قرمز تهدیدی برای زیستگاه‌ها و منابع آبی طبیعی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با صدور اطلاعیه‌ای در زمینه رهاسازی ماهی‌های قرمز در روز طبیعت، این ماهیان را تهدیدی برای زیستگاه‌ها و منابع آبی طبیعی اعلام کرد.

در اطلاعیه ای که بعد از ظهر پنجشنبه منتشر شد، آمده است: همزمان با پایان تعطیلات نوروزی و فرا رسیدن روز طبیعت مردم باید نسبت به خطرات ناشی از رهاسازی ماهی قرمز در آب‌های آزاد آگاه باشند و از شهروندان درخواست داریم تحت هیچ شرایطی ماهی قرمز را در رودخانه‌ها، تالاب‌ها، دریاچه‌ها، سدها، مخازن و منابع آبی رها نکنند.

در این اطلاعیه آمده است: ماهی قرمز یک گونه غیر بومی در کشور ماست که در صورت ورود به منابع آبی از طریق تغذیه از تخم ماهی‌های دیگر، تبدیل به گونه مهاجم شده و علاوه بر تشدید رقابت‌های تغذیه‌ای با ماهی‌های بومی، سبب انتقال بیماری‌ها، کاهش کیفیت آب، تخریب زیستگاه‌ها و محیط‌های آبی طبیعی شده و می‌تواند برای جمعیت سایر گونه‌ها خطرناک و بحرانی باشد.

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است: باید با فرهنگ‌سازی، آگاهی و حساسیت شهروندان را به این تهدید خطرناک افزایش داد تا عموم شهروندان از رهاسازی ماهی قرمز در طبیعت و منابع آبی منطقه خودداری کنند.

در پایان این اطلاعیه آمده است: در روز طبیعت شهروندان حتماً ماهی‌های قرمز سفره‌های هفت‌سین خود را در استخر پارک‌ها و یا اماکنی که از سوی شهرداری‌ها برای این کار در نظر گرفته شده رهاسازی کنند.

کد خبر : 21135

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس