پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: یکشنبه 27 مارس 2022 | 22:08 ب.ظ
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اردبیل:

احیای دوره‌های تخصصی پودمانی در اردبیل/وزارت ارشاد حمایت کند

احیای دوره‌های تخصصی پودمانی در اردبیل/وزارت ارشاد حمایت کند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از تلاش برای احیای دوره‌های پودمانی در اردبیل خبر داد و گفت: امسال در این راستا رایزنی‌ها با وزارت فرهنگ و ارشاد پی‌گیری خواهد شد.

عبدالله بحرالعلومی  اظهار کرد: با اذعان به اینکه هنرهای نمایشی مثل سایر زمینه‌های هنری و فرهنگی که پیشینه قدرتمندی را از آن‌ها در استان سراغ داریم سابقه پرباری را در اردبیل دارد و به همین منظور برای تداوم درخشش هنرمندان در حوزه هنرهای نمایشی سعی در احیای دوره‌های تخصصی هنری پودمانی در اردبیل داریم که در این راستا حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد لازمه تحقق اهداف ماست.

وی با اشاره به خاستگاه بودن اردبیل در هنر تعزیه گفت: شکل‌گیری وجوه مختلف هنری و فرهنگی در اردبیل در طول سالیان دراز سبب شده تا اردبیل از نظر سابقه فعالیت هنرهای نمایشی جز پیش قراولان عرصه هنر آئینی و نمایشی باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اهمیت اعتلای هنر تعزیه‌خوانی و نمایشی را یادآور شد و تصری کرد: اهمیت مقوله هنر در تأثیرگذاری بر مسائل و رویدادها و جریانات مؤثر در جامعه قابل انکار نیست و از این رو هم ما در مسیر تقویت فعالیت‌های هنری بالاخص هنر نمایش نیازمند اعتبارات ویژه و حمایت‌های کلان هستیم.

تأثیر ملموس هنر نمایش بر مسائل کلان جامعه

بحرالعلومی ادامه داد: باید این تفکر را در جامعه ساری و جاری سازیم که هنر نمایش مجموعه‌ای از دیگر هنرها محسوب می‌شود و باید در نظر داشت که گستردگی رشته تئاتر و در برگیری رشته‌هایی همچون موسیقی، چهره‌پردازی، طراحی دکور، ادبیات و شعر و سایر مضامین سبب شده تا این هنر به یک هنر عمومی و عامه‌پسند تبدیل گشته و نیازمند توجه ویژه‌ای باشد.

وی اضافه کرد: همین اهمیت رشته هنر نمایش در جامعه و به ویژه مسائل روز اجتماع ما را ناگزیر کرده تا التفات ویژه‌ای به این رشته هنری داشته باشیم و هم‌اکنون یکی از دغدغه‌های مهم ما در حوزه فعالیت‌های هنری اردبیل احیا و گسترش این فعالیت‌هاست.

این مسئول بیان کرد: متأسفانه بنا به علل مختلف علی رغم اینکه چهره‌های فرهنگی و هنری بسیار فاخری منسوب به استان ما هستند در خود اردبیل ما فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح و شأن پتانسیل بومی شاهد نیستیم و در این راستا باید کارهای خیلی مهمی را انجام دهیم.

برگزاری ۴ جشنواره منطقه‌ای تئاتر در طول یک سال

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار کرد: با اذعان به نیاز هنر و فرهنگ اردبیل به توسعه و گستردگی از سال گذشته شروع کردیم از لحاظ کمی و کیفی تدابیری اندیشیدیم تا فعالیت در این دو عرصه مهم را تقویت کنیم که اولین قدم در این راستا تقویت فعالیت گروه‌های نمایشی در شهرهای استان بود.

بحرالعلومی تمرکززدایی از مرکز استان در توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری را عنوان و خاطرنشان کرد: سال گذشته علاوه بر جشنواره منطقه‌ای مغان و نیز جشنواره منطقه‌ای خلخال بعد از چیزی حدود ۲۰ سال جشنواره تئاتر منطقه‌ای مشگین شهر را احیا کردیم که جهت‌دهی خوبی در فعالیت گروه‌های نمایشی مشگین و شهرهای اطراف داشت.

وی از برگزاری ۴ جشنواره تئاتر منطقه‌ای و استانی در سال گذشته خبر داد و افزود: با ایجاد فرصت در سال جاری نیز هنرمندان را وارد چرخه رقابت می‌کنیم تا با تعاملات با گروه‌های دارای پیشینه قوی بتوانند خود را تقویت کرده و هنر منطقه‌ای خود را اعتلا بخشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با تاکید بر بیان مشکلات جامعه به زبان هنر گفت: به همین منظور امسال محوریت اصلی جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر استان رویدادهای تاریخی، فرهنگی و بومی خواهد بود تا در کنار این موضوعات حتماً به بحث ایثار و شهادت و دفاع مقدس نیز در گستره‌ای قابل توجه بپردازیم.

برپایی جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای با سبک و سیاقی متفاوت

این مسئول ادامه داد: امسال قصد داریم جشنواره منطقه‌ای خلخال را خارج از استان و با شرکت گروه‌های هنری از استان‌های همسایه و شمال‌غرب برگزار کنیم که این جشنواره در واقع جشنواره‌ای فرا استانی خواهد بود و تمهیدات لازم در این راستا به صورت تام برنامه‌ریزی شده است.

بحرالعلومی از برگزاری جشنواره منطقه‌ای با مضمون طنز در گرمی خبر داد و تصریح کرد: همچنین در بیله‌سوار جشنواره مرزداران را خواهیم داشت که در تمامی این جشنواره‌ها نگاه ویژه‌ای به تعزیه طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

وی از برگزاری هنرواره تعزیه به میزبانی اردبیل در سال جاری نیز خبر داد و گفت: این جشنواره در مسیر رشد و ارتقای سطح گروه‌های تعزیه‌ای استان برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به الزام شناسایی آفت‌های مسیر رشد و ابقای هنر تعزیه‌خوانی اشاره و اذعان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکل ما در سال‌های گذشته به ویژه سال ۱۴۰۰ کمبود اعتبارات ویژه فعالیت‌های هنری بود که امید می‌رود سال جاری سالی پربار برای هنر نمایش استان اردبیل باشد.

بحرالعلومی تقویت رشته‌های هنری در دانشگاه‌ها را از ضرورت‌های رشد و توسعه فرهنگ و هنر اردبیل عنوان و اضافه کرد: در این مسیر می‌بایست کلیه دستگاه‌های فرهنگی و هنری یاری‌گر بوده اما دانشگاه‌ها در مسیر تقویت رشته‌های هنری باید به جد پای کار باشند.

به گفته وی تأسیس دانشگاه سوره یکی از خواسته‌های اصلی فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل از حوزه هنری کشور و همچنین یاری‌گری وزارت ارشاد است.

کد خبر : 21048

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس