پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: شنبه 26 مارس 2022 | 00:09 ق.ظ
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل:

تزریق دُز دوم واکسن کرونا در استان اردبیل برای ۸۷ درصد جمعیت هدف

تزریق دُز دوم واکسن کرونا در استان اردبیل برای ۸۷ درصد جمعیت هدف سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، نرخ تزریق نوبت دوم در این استان را حدود ۸۷ درصد اعلام کرد: تاکنون ۸۳۶ هزار و ۷۳۵ دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است.

دکتر علی محمدیان اردی ، نرخ تزریق نوبت اول واکسن کرونا در این استان را ۹۷ درصد جمعیت هدف معادل ۹۵۸ هزار و ۷۲۸ دُز اعلام کرد.

وی همچنین از تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای ۳۷۷ هزار و ۲۰۹ نفر از شهروندان استان اردبیل خبر داد و افزود: دُز سوم واکسن کرونا برای ۳۷ درصد جمعیت هدف تعیین شده در استان اردبیل تزریق شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به تزریق ۲ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۶۵۴ دُز واکسن نوبت اول دوم و دوم و سوم در این استان طی ۱۴ ماه گذشته گفت: استان اردبیل در تزریق نوبت اول و دوم واکسن کرونا، در رده اول و دوم کشوری قرار دارد.

وی بیان کرد: تزریق دُز سوم واکسن کرونا در پیشگیری از ابتلا و کاهش شدت بیماری بسیار مهم است و مسافران نوروزی بایستی این دُز را تزریق کنند تا هم خود این افراد به ویروس کرونا مبتلا نشوند و هم سبب آلوده شدن دیگران نشوند.

دکتر محمدیان‌اردی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

وی وی بر استفاده از ماسک، ایجاد تهویه در فضاهای سرپوشیده و رعایت فاصله اجتماعی و لزوم پرهیز از دورهمی، عادی‌انگاری بیماری کووید. ۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به آغاز روند نزولی شاخص‌های شیوع کرونا در این استان از چهار هفته قبل اظهار کرد: کاهش شمار بستری روزانه و مجموع مبتلایان کرونا در این استان طی چند روز گذشته نشانگر اثرگذاری مثبت واکسیناسیون است.

وی با هشدار به احتمال اوج‌گیری شیوع بیماری کووید. ۱۹ در استان اردبیل طی روزهای آینده و در پی دید و بازدیدهای مربوط به عید نوروز اضافه کرد: همه آحاد مردم باید مراقبت‌های بهداشتی کنترل کرونا را جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا، هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، نیر، خلخال و سرعین در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های مشگین‌شهر، پارس‌آباد، نمین، اصلاندوز، گرمی، بیله‌سوار و کوثر نیز در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

کد خبر : 21028

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس