پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: شنبه 26 مارس 2022 | 00:08 ق.ظ
با ورود انبوه گردشگران نوروزی

۸۰ درصد ظرفیت مراکز اقامتی استان اردبیل پر شد

۸۰ درصد ظرفیت مراکز اقامتی استان اردبیل پر شد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اعلام کرد: ۸۰ درصد ظرفیت مراکز اقامتی و هتل‌های استان اردبیل با ورود انبوه گردشگران نوروزی پر شد.

نادر فلاحی روز جمعه در مصاحبه با خبرنگاران گفت: استان اردبیل حدود ۲۰ هزار تخت اقامتی در قالب هتل، هتل آپارتمان، متل، مسافرخانه، اقامتگاه بومگردی و سوئیت‌های رسمی و مهمانسرا دارد که به طور مرسوم در هفته دوم تعطیلات نوروزی، ظرفیت آنها پر می‌شود.

وی بیان کرد: تعطیلات عید نوروز امسال در استان اردبیل با ورود یک جبهه هوای سرد و بارشی آغاز شد که تا امروز ادامه داشت ولی با این حال، شمار مسافران نوروزی استان قابل توجه بود به طوری که ضریب اشغال مراکز اقامتی و هتل‌های استان به طور مستمر افزایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل، بارش برف و توقف مسافران گذری و نیز نبود امکان اسکان در چادر و مراکز اقامتی غیررسمی را علت افزایش ضریب اشغال هتل‌ها و مراکز اقامتی استان اردبیل در روزهای نخست تعطیلات نوروزی عنوان کرد و افزود: این امر حتی موجب افزایش زمان ماندگاری مسافران در استان هم شد.

وی با پیش بینی افزایش حضور گردشگران نوروزی در این استان پس از مساعد شدن وضعیت هوا در روزهای آینده گفت: انتظار می‌رود با شروع موج دوم سفرهای نوروزی در هفته پیش رو، ظرفیت مراکز اقامتی و هتل‌های استان تکمیل شود.

فلاحی اعلام آمار حضور هشت میلیون گردشگر در استان اردبیل را آماری اغراق آمیز خواند و بیان کرد: این آمارها منطقی نیست چرا که آثار اقتصادی حضور این تعداد گردشگر در استان ملموس نیست و تنها آمار قابل اتکا برای حضور گردشگران تعداد اقامت در هتل و آمار مربوط به فروش بلیت در مراکز تاریخی، موزه ها و اماکن دیدنی است.

وی اعلام وضعیت ورود گردشگران در استان اردبیل بر مبنای شمار تردد خودروها را غیرمنطقی عنوان کرد و افزود: بسیاری از این خودروها به صورت گذری و تنها برای عبور به برخی استان‌های شمال و شمالغرب کشور مسیر استان اردبیل را انتخاب می کنند و افزایش و یا کاهش آمار آن نشان دهنده میزان حضور گردشگران نیست.

۸۰ درصد ظرفیت مراکز اقامتی استان اردبیل پر شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با اشاره به آغاز فصلی نو در گردشگری استان اردبیل و انتخاب این استان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور به خصوص در فصل تابستان اظهار کرد: به علت شرایط اقلیمی و آب و هوایی، اردبیل هیچگاه در تعطیلات نوروزی مقصد اول گردشگری نبوده ولی در فصل تابستان مقصد اصلی گردشگران ایران بوده است.

وی از برنامه ریزی برای دایر کردن دبیرخانه ستاد خدمات سفر برای مدیریت گردشگری در فصل تابستان در مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی خبر داد و اضافه کرد: مدیریت گردشگری استان در چهار سال گذشته بر افزایش میزان ماندگاری و بازدید گردشگران از استان متمرکز شده و بر این اساس ۱۵ موزه در سطح استان دایر شده که ۹ مورد آنها تنها در جوار بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی فعال است.

فلاحی در ادامه با اشاره به وارد شدن خسارت هنگفت به صنعت گردشگری استان طی ۲ سال گذشته و در پی شیوع کرونا افزود: با این حال شرایط کرونایی فرصت مغتنمی برای احیا، تکمیل، مرمت، بهسازی و ساخت مراکز گردشگری و اقامتی و تفریحی در استان اردبیل بود که آثار آن در رونق گردشگری تابستان امسال قابل مشاهده خواهد بود.

وی از برنامه ریزی برای احداث سه هتل پنج ستاره در شهرستان اردبیل، سرعین و مشکین‌شهر خبر داد و اضافه کرد: دو پل معلق در حال بهره برداری مشکین‌شهر و هیر و ۲ پل معلق در حال احداث دیگر، این استان را به مقصدی پرجاذبه برای گردشگران تبدیل کرده است.

به گزارش ایرنا، گرچه استان اردبیل از آخرین روز سال قبل و در ایام نخست سال شاهد بارش برف بوده ولی با این حال، حضور مسافران و گردشگران نوروزی در همه شهرها به خصوص در اردبیل، سرعین و مشکین‌شهر به عنوان مقاصد اصلی سفر گردشگران نوروزی، قابل توجه بود.

بارش برف و تداوم موج سرما در استان طی روزهای گذشته موجب شد که برخی از مسافران ورودی به دلیل شرایط جوی نامناسب و تداوم بارندگی‌ها این استان را ترک به مقصد مناطق دیگر ترک کنند ولی بسیاری از آنها نیز با پیش بینی احتمال بروز مشکل تردد در جاده‌ها، در مراکز اقامتی این استان مستقر شده و اسکان یافتند.

به طور معمول، تعداد کثیری از مسافرانی که به خصوص از مسیرهای آذربایجان شرقی و گیلان وارد استان اردبیل شده و قصد سفر به شهرهای شمالی کشور در استان‌های گیلان و مازندران را دارند، در مسیر خود علاوه بر حضور در مناطق مختلف دیدنی این استان، ساعاتی را در شهرهای مسیر از جمله خلخال، نمین، نیر، اردبیل و سرعین به تعطیلات‌گذرانی می‌پردازند.

همچنین مسافرانی که قصد دیدار از مناطق شمالغرب کشور به خصوص استان‌های زنجان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان را دارند و از مسیر استان اردبیل قصد سفر به این مناطق از کشورمان را دارند، حتما سری به مناطق دیدنی و به خصوص مناطق تفریحی پررونق و معروف شهرستان اردبیل و سرعین می‌زنند.

امسال به منظور در آستانه ورود گردشگران به استان اردبیل ستاد اجرایی خدمات سفرهای نوروزی در محل نگارخانه شاه اسماعیل صفوی کار خود را با هدف مدیریت و هماهنگی سفرهای نوروزی ایرانیان آغاز کرده و در تمام ایام تعطیلات نوروزی دایر و فعال خواهد بود.

اردبیل با حدود یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان‌های گیلان، زنجان و آذربایجان‌شرقی همسایه است و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه تعیین شده است.

پیش از شیوع ویروس کرونا، ۳۲ واحد هتل، ۸۷ واحد هتل آپارتمان، ۹۸ واحد مهمان‌پذیر، سه واحد کمپینگ و ۲ مجتمع گردشگری در کنار ۲ واحد اقامتگاه بوم‌گردی با ۲۰ هزار تخت اقامتی، سالانه پذیرای هشت میلیون نفر گردشگر داخلی و افزون بر ۱.۶ میلیون گردشگر خارجی در این استان بود.

پل معلق مشگین‌شهر، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی، وجود پیست اسکی آلوارس و سرعین به عنوان شهر چشمه‌های بهشتی از جاذبه‌های پر بازدید استان اردبیل است.

کد خبر : 21025

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس