جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 مارس 2022 | 15:23 ب.ظ
سال گذشته؛

کتابخانه‌های اردبیل ۱۹ هزار محتوا و برنامه فرهنگی در فضای مجازی اجرا کردند

کتابخانه‌های اردبیل ۱۹ هزار محتوا و برنامه فرهنگی در فضای مجازی اجرا کردند مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: کتابخانه‌های عمومی این استان در یک سال گذشته نزدیک به ۱۹ هزار محتوا و برنامه فرهنگی در بستر فضای مجازی تولید و اجرا کردند.

پروانه رضاقلیزاده بیان کرد: این محتواها برنامه‌ها و مسابقه‌های فرهنگی، کتابخوانی، برنامه‌های آموزشی، نقد و بررسی کتاب، معرفی کتاب و سایر برنامه‌های مرتبط با کتابخوانی را در فضای مجازی شامل می‌شد.

وی افزود: مهمترین آنها یازدهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی به عنوان یکی از رویدادهای ملی حوزه ترویج فرهنگ منور رضوی و معرفی کتاب‌هایی در خصوص ائمه اطهار (ع) و به ویژه سبک زندگی امام رضا (ع) با مشارکت نزدیک به ۳۰ هزار نفر بود که نسبت به سال‌های گذشته بیشترین میزان شرکت‌کننده را به خود اختصاص داد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: با شیوع ویروس منحوس کرونا در ۲ سال گذشته و محدودیت ارائه خدمات حضوری، تحولی عظیم در مسیر فعالیت کتابخانه‌های عمومی شکل گرفت؛ به نحوی که این نهاد فرهنگی به همت کارکنان خلاق و فعالش به یکی از کانون‌های مهم تولید محتوای مجازی در حوزه کتاب و کتابخوانی تبدیل شد.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای با به‌روزترین فناوری‌ها و تجهیزات، اضافه کرد: کتابخانه‌های عمومی به عنوان یکی از فراگیرترین نهادهای متولی فرهنگ در چند سال اخیر در نقاط مختلف شهری و روستایی گسترش یافته و دایره فعالیت‌ها و دسترسی قشرهای مختلف مردم به کتاب و کتابخوانی را تسهیل کرده است.

رضاقلیزاده ادامه داد: از این رو کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در راستای تبادلات فرهنگی و همگرایی با اهالی فرهنگ به ویژه در کشورهای همجوار، برنامه‌های متعددی را به همت محفل ادبی شمس عطار با حضور مجازی اهالی فرهنگ و شاعران ترک‌زبانی از ترکیه، آذربایجان، گرجستان، آلمان، روسیه و عراق اجرا کرد.

وی اظهار کرد: این برنامه‌ها برای اولین‌بار در کتابخانه‌های عمومی استان اجرا شد و مجموعه چنین فعالیت‌های موجب شد که حتی محفل ادبی شمس عطار اردبیل به عنوان محفل ادبی منتخب کشوری در هفته کتاب سال ۱۴۰۰ برگزیده شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل ارزیابی فعالیت‌های این نهاد را مثبت دانست و افزود: کارکنان این مجموعه در آستانه ورود به سده جدید با استفاده از تجربیات ارزنده سال‌های گذشته و بهره‌گیری از بسترهای موجود کتابخانه‌ای با عزم راسخ برای تحقق هدف‌ها و چشم‌اندازهای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به فعالیت پرشتاب خود ادامه خواهند داد.

در حال حاضر تعداد کتابخانه‌های استان اردبیل ۸۲ باب (با یک میلیون جلد کتاب) است که ۶۵ باب از آنها زیر نظر مستقیم اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اداره می‌شود و ۱۷ باب دیگر با مشارکت سایر ارگان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی فعالیت می‌کند./ایرنا

کد خبر : 21005

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس