جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: شنبه 19 مارس 2022 | 10:14 ق.ظ

میزان سرانه مصرف گوشت قرمز و سفید در ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟

داریوش باباوند
میزان سرانه مصرف گوشت قرمز و سفید در ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟ محققان آلمانی سرانه مصرف مرغ ۲۲.۵ کیلوگرم را معادل پروتئین موردنیاز مردم و تامین ۱۵.۴کیلوگرم گوشت سفید خالص برآورد کردند.

سرانه مصرف اتحادیه اروپا ۶۴.۸ کیلوگرم انواع گوشت می‌باشد، به عبارتی آلمانی ها هم که جز کشورهای اروپایی می باشند، ۴۲.۳ کیلو هم از انواع دیگر گوشت به جز مرغ، مصرف می کنند.

ما و آلمان از لحاظ جمعیتی تقریبا نزدیک به هم هستیم، طبق آمار کشتارگاهی منتشر شده هشت و نیم میلیون تن در مجموع گوشت قرمز و سفید به جز ماهی در آلمان تولید و مصرف شده است در حالی که در ایران دو نیم میلیون تن تولید و مصرف مرغ داریم.

سئوال اینحاست که آیا شش میلیون تن تولید و مصرف گوشت قرمز داریم؟ و آیا دولت ۴۰ کیلوگرم گوشت قرمز را در کارت کالایی شارژ خواهد کرد؟

قطعا در بهترین شرایط یک کیلو گوشت گوسفند یا گاو شارژ می شود و این یعنی بازگرداندن سرانه مصرف گوشت قرمز از شش کیلویی ۱۴۰۰ به حدود ۱۳کیلوگرم سال ۱۳۹۰ یعنی ده سال قبل.

البته بارها اشاره شده که به تمام ایرانیان این کالا کارت تعلق نمی گیرد و احتمالا کمتر از پنجاه درصد جمعیت را شامل خواهد بود.

در مورد گوشت قرمز امکان خرید با قیمت ۱۴۰۰ برای بسیاری مهیا نخواهد بود به همین خاطر دولت باید برابر با قیمت گوشت در شهریور ۱۴۰۰، یارانه نقدی به دهک های پائین اختصاص دهد تا توان خرید را داشته باشند که این حالت، بسیار خوب می باشد.

در مورد مرغ هم مبلغی به عنوان یارانه نقدی جهت خرید برای آنهایی که احتمالا توان خرید برابر سرانه مصرف را ندارند، اضافه شود که تقریبا از لحاظ ریالی برابر با مبلغ گوشت قرمز باید باشد.

با توجه به یارانه نقدی ما در ایران حدود یک میلیون تن مصرف تضمین شده مرغ و حدود ۷۰۰هزار تن گوشت قرمز خواهیم داشت که به مصرف سرانه قبلی اضافه خواهد شد.

اما بالا رفتن قیمت چه تاثیری در رفتار و قدرت خرید برای افرادی که یارانه دریافت نمی کنند، خواهد گذاشت و آیا تقاضای سرانه کاهش خواهد یافت و راهکار برای جلوگیری از آن چیست؟

اگر مصرف تا ۴۰درصد کاهش یابد، تقریبا تولید کنونی و عرضه تغییر نخواهد کرد اما اگر شرایط حمایت از کارفرمایان در جهت حفظ اشتغال در سال ۱۴۰۱ اجرایی شود، قطعا نیاز فعلی حداقل ۲۰ تا ۳۰درصد هم از مصرف کنونی مرغ و ۱۰۰درصد در گوشت قرمز بیشتر خواهد بود.

با توجه به آزادسازی و افزایش قیمت ها و اینکه درب های صادرات نیز با تعرفه اندک یا مشوق صادراتی باز خواهد بود، صنعت دام و طیور نیازمند احیا و تکمیل ظرفیت و توسعه در بخش پرورش مرغ گوشتی، دام سبک و دام سنگین می باشد.

با پیش بینی وضعیت بهبود مصرف سرانه مصرف گوشت قرمز از شش کیلوگرم ۱۴۰۰ به بیش از ۱۸ کیلوگرم در ۱۴۰۱ و مصرف مرغ از حدود ۳۲ کیلوگرم در ۱۴۰۰ به بیش از ۴۲ کیلوگرم درسال ۱۴۰۱ افزایش خواهد یافت.

درصورت حمایت و اطمینان برای تولیدکنندگان فعلی مرغ گوشتی، برای تولید و تزریق نقدینگی برای توسعه آنها احتمال افزایش تولید مرغ با حمایت های صادراتی برگشتی از تعرفه برای حلقه پرورش مرغ گوشتی، مرغداران کشور می‌توانند تا پنج میلیون تن یعنی تقریبا ۱۰۰درصد تولید فعلی تا شهریور ۱۴۰۱ تولید را افزایش دهند، اما زیرساخت های دیگر از جمله سیلوهای نگهداری نهاده، انبارها، کشتارگاه و سردخانه های کشور ظرفیت این حجم تولید را نخواهد داشت.

پس برای تحقق آن، پیشنهاد می گردد دولت باید برنامه ای در جهت توسعه زیرساخت های صنعت طیور با حمایت از تعاونی ها و اتحادیه های مرغداران برای یکپارچه سازی و احداث زیرساخت لازم برای این جهش واقعی تولید را در دستور کار فوری خود قرار دهد.

کد خبر : 20959

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس