پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 17 مارس 2022 | 19:19 ب.ظ
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل :

۶۲۵ هکتار از اراضی ملی استان اردبیل رفع تصرف شد

۶۲۵ هکتار از اراضی ملی استان اردبیل رفع تصرف شد مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: امسال ۶۲۵ هکتار از اراضی ملی این استان رفع تصرف شد.

محمود قلیزاده روز پنجشنبه  افزود: اراضی تصرف شده غیرقانونی با صدور احکام قضایی و اجرا توسط یگان حفاظت منابع طبیعی از دست اشخاص فرصت‌طلب و سودجو خارج و به بیت‌المال بازگردانده شد.

وی با قدردانی از همکاری دستگاه قضایی استان در همکاری با این اداره کل در رسیدگی سریع به پرونده‌های قضایی اظهار کرد: برای برخورد با سودجویانی که قصد تعدی به اراضی ملی و بیت‌المال را دارند، از تمام توان اجرایی و قانونی خود استفاده خواهیم کرد.

قلیزاده گفت: در سال جاری همچنین با تلاش شبانه‌روزی ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان و کنترل گلوگاه‌های قاچاق فرآورده‌های جنگلی ، ۸۵۰ اصله چوب‌آلات جنگلی ، ۶ هزار و ۸۱۵ کیلوگرم زغال و ۴۲ هزار و ۱۳۲ کیلوگرم هیزم قاچاق جنگلی کشف و ضبط و ۱۱۶ باب کوره زغال‌پزی نیز تخریب شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اضافه کرد: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی اقدامات خود را برای محافظت از مراتع نیز افزایش داده‌اند و به هر نحو ممکن از هرگونه تخریب مراتع در سطح این استان جلوگیری می‌شود.

وی افزود: نسبت به سال‌های گذشته تخریب مراتع در این استان به حداقل رسیده و ماموران یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق مختلف مستقر هستند تا جلوی تخریب مراتع گرفته شود.

او با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد از مجموع جنگل‌های استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده و گستردگی حفاظت از گونه‌های جنگلی در این منطقه بیش از سایر مناطق این استان است ، ادامه داد: حفاظت از منابع طبیعی و این موهبت الهی تنها مختص ماموران یگان حفاظت این اداره نبوده و برای حفاظت از جنگل‌های این منطقه تلاش همگانی مردم برای مبارزه با قاچاق چوب‌آلات جنگلی ضرورت دارد .

وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح ملی کاداس موجب کاهش قابل توجه پرونده‌های قضایی در اختلاف بین منابع طبیعی و مردم در سال‌های اخیر شده ، طوری‌که تعیین تکلیف ۵۹ پلاک ثبتی در خلخال منجر به بازگشت ۱۱ هزار هکتار از اراضی ملی تحت تصرف دولت به کشاورزان و زارعان این منطقه شده است.

استان اردبیل دارای  ۶۹ هزار هکتار جنگل‌ و بیش از یک میلیون مرتع ییلاقی ، قشلاقی و میان بند است، گونه‌های غالب جنگل‌های استان اردبیل را فندق ، ارس ، بلوط ، زبان گنجشک و افرا تشکیل می‌دهد./ایرنا

کد خبر : 20947

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس