پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: یکشنبه 13 مارس 2022 | 11:52 ق.ظ
دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:

کتابخانه‌های مرکزی پیشران فرهنگی استان‌ها هستند

کتابخانه‌های مرکزی پیشران فرهنگی استان‌ها هستند دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابخانه‌های مرکزی فراتر از بحث مطالعه و آگاهی‌بخشی پیشران فرهنگی هر استان محسوب می‌شوند.

مهدی رمضانی  اظهار کرد: در سال‌های اخیر نگاه ما به کتابخانه‌های عمومی تغییر کرده و این مکان‌ها از یک مخزن و سالن مطالعه صرف به پایگاه‌های آموزشی و فرهنگی تبدیل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی در حوزه کودکان و نوجوانان برنامه‌های اساسی و مدونی را پیگیری می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر در کتابخانه‌های نسل جدید ۴۰ خدمت متنوع و متفاوت به مخاطبان ارائه می‌شود و این خدمات بر اساس هسته کتاب انجام می‌شود.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور فضای کتابخانه‌ها را طراحی شده با مبانی و مسائل بومی اعلام کرد و گفت: در استان اردبیل ظرفیت‌های بکر کتابخانه‌ای برای اجرای برنامه‌های نهاد وجود دارد و امروز نیز در سفر به اردبیل توافقات خوبی را مراکز آموزشی و خدماتی در راستای کمک به رفع نواقص کتابخانه مرکزی اردبیل با همراهی مسئولان انجام شد.

رمضانی یکی از مباحث اساسی و پرمخاطب در کتابخانه‌های عمومی را شعر، ادب و داستان دانست و افزود: در سال‌های اخیر این بخش از کتابخانه‌ها مورد غفلت واقع و محافل ادبی به تعطیلی کشیده شده بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: به دلیل استقبال گسترده فرهنگ دوستان و ادب‌پروران نهاد کتابخانه‌های عمومی با احیای این محافل ادبی در کشور با استفاده از ظرفیت و شبکه گسترده کتابخانه‌های عمومی در قالب شورای ادبی نهاد کتابخانه‌ها وارد عمل شد.

رمضانی اضافه کرد: ما در حال حاضر این ظرفیت را داریم که واحد هر کتابخانه یک محفل ادبی را در کشور راه‌اندازی کنیم که با تولید محتوا و تأثیرگذاری عمده در حوزه شعر و ادب با رویکرد داخلی و خارجی جریان‌ساز باشیم.

وی بیان کرد: اقدامات مؤثری در محفل ادبی در سراسر کشور در حال شکل‌گیری است و بر مبنای مسائل و موضوعات مد نظر کشور، در صدد تقویت چهره‌ها و شخصیت‌های ادبی برای پایداری این نهادهای ادبی هستیم.

رمضانی ادامه داد: امیدواریم این موضوع نقطه اتکایی با پشتوانه مردمی و نخبگان جامعه باشد تا بتوانیم با گسترده شدن این محافل به شناسایی و معرفی هر چه بهتر آن بین قشر جوان و نوجوان اقدام کنیم.

وی به شیوع کرونا در کشور و تأثیر آن بر نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: گرچه این ویروس ناشناخته در روزهای ابتدایی همه ما را سردرگم کرد اما ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و با تولید محتوا در فضای مجازی توانستیم مخاطبان خود را به عنوان عناصر اصلی و شکل‌دهنده نهاد حفظ کنیم.

رمضانی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: ما در ۲ سال گذشته از شیوع پاندمی کرونا توانستیم در بستر فضای مجازی و در پلتفرم‌های متعدد برنامه‌های فرهنگی کتابخوانی را اجرا کنیم که در نوع خود بی‌نظیر هستند.

وی از کتابخانه‌ها به عنوان پیشران فرهنگی هر استان یاد کرد و افزود: نگاه ما به نهاد کتابخانه‌های عمومی فراتر از بحث مطالعه است و بر همین اساس در ۱۷۴ سرفصل‌آموزی که به کتابخانه‌ها ابلاغ شده، در خدمت مخاطبان خود هستیم.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: این سرفصل‌ها به ویژه در بخش آموزشی و محرومیت‌زدایی طراحی شده و برنامه‌های آن در بخش مختلف دیداری، شنیداری، بخش نابینایان، ناشنوایان و… به استان‌ها ابلاغ شده است.

کد خبر : 20883

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس