پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه 21 فوریه 2022 | 14:15 ب.ظ
مدیر کل محیط زیست استان اردبیل تاکید کرد

الزام پروژه اردبیل – سرچم به پیوست زیست محیطی/ آلودگی رودخانه ارس را به دقت رصد می کنیم

الزام پروژه اردبیل – سرچم به پیوست زیست محیطی/ آلودگی رودخانه ارس را به دقت رصد می کنیم مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: طرح عمرانی بزرگراه اردبیل – سرچم دارای پیوست زیست محیطی نیست و ضروری است هر چه سریعتر این پیوست تهیه و در اجرای آن مورد توجه قرار گیرد.

حسن قاسم پور در دیدار با اعضای شورای مرکزی مطالبه گران جامعه اسلامی اصناف و بازار اردبیل اظهار کرد: سیاست های کلی زیست محیطی به عنوان یک سند بالادستی تدوین شده تا بر مبنای توسعه پایدار به حوزه محیط زیست نیز توجهی جدی شود.
وی قوانین زیست محیطی کشورمان را همپای کشورهای پیشرفته قوانین مترقی و به روز اعلام و خاطرنشان کرد: هرچند در عمل جزو کشورهای جهان سوم هستیم اما اهمیت این موضوع کمتر از بهداشت، سلامت و امنیت نیست.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل معضلات زیست محیطی استان اردبیل را با تقویت احساس مسئولیت اجتماعی و مشارکت همه دستگاه ها حل شدنی دانست و گفت: اگر از هم اکنون به فکر حل این معضلات زیست محیطی نباشیم در آینده گرفتار آلودگی هوا، تخریب جنگل ها، محیط پیرامونی و نارسایی های زیست محیطی شهری و روستایی خواهیم شد.
قاسم پور بیان کرد: در محیط زیست شهری مدیریت پسماند هم در شهرها و هم روستاها با همکاری شهرداری ها، دهیاری ها و بخشداری ها بسیار مهم است و باید در بازیافت و پردازش پسماندها دقت کافی داشته باشیم.
وی ارتقای سرانه فضای سبز، مدیریت درست آب های سطحی، حل گره های ترافیکی و حوزه حمل و نقل، انتقال کارگاه های مزاحم شهری به خارج از شهر و ساماندهی سگ های ولگرد را جزو وظایف خطیر دستگاه های اجرایی و شهرداری ها اعلام کرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل آلودگی هوا در اردبیل را بسیار پائین و در حد چند روز در طول سال اعلام کرد و افزود: در خود استان کانون ریزگرد در دشت زرناس در برخی از فصول آلودگی های مقطعی را ایجاد می کند.
قاسم پور ادامه داد: تنوع زیستی و زیستگاهی بسیار مهم است و ۱۰ درصد عرصه های جنگلی و مرتعی استان تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است ولی ما در تخریب و تصرف منطقه فندقلو، دامنه های سبلان و جنگل های محدوده هیرکانی و رویشی ایران – تورانی و ارس بارانی هیچ مسئولیتی نداریم.
وی گونه های گیاهی و جانوری استان را متنوع و در عین حال مورد حفاظت و صیانت محیط زیست اعلام کرد و گفت: تمام تلاش ما بر این است تا با پشتیبانی دستگاه قضا و به ویژه دادستان اردبیل جلوی شکار غیرمجاز را گرفته و حمایت و پشتیبانی های قضائی را از ۶۰ محیط بان به عنوان ضابط دادگستری انجام دهیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تقدیم ۱۳۵ شهید محیط بان را در کشور افتخار سازمان محیط زیست اعلام و اظهار کرد: این نیروها به تجهیزات مناسب در برخورد با متخلفان آراسته شده اند ولی همچنان فعالیت آنها در اوج مظلومیت انجام می شود.
قاسم پور آموزش و فرهنگسازی را در تنویر افکار عمومی بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: ما از رسانه ها انتظار داریم تا خود را حامی و طرفدار محیط زیست نشان داده و در عمل آحاد جامعه را به حفظ محیط زیست تشویق و ترغیب کنند.
وی گفت: با هدف تقویت اصل مسئولیت اجتماعی زیست محیطی در بین شهروندان سعی بر این است تا سمن های فعال زیست محیطی مورد حمایت قرار گرفته و با همراهی آنها ترویج مبانی محیط زیست سالم را شاهد باشیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل مدیریت پسماند و پساب های صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی را در کنار جلوگیری از چرای بی رویه در تخریب و تصرف عرصه های طبیعی و جنگلی یادآور شد و بیان کرد: استان اردبیل در محدوده سه ناحیه رویشی ارسبارانی، ایرانی – تورانی و هیرکانی قرار دارد که ما می توانیم از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم.
قاسم پور با اشاره به تدوین آمایش سرزمینی استان اردبیل و ارائه ایرادات زیست محیطی در این سند تدوین شده گفت: تمامی طرح ها و پروژه های عمرانی، اقتصادی و صنعتی باید پیوست زیست محیطی داشته باشند که نمونه آن بزرگراه اردبیل – سرچم است که هنوز پیوست زیست محیطی آن به تصویب نرسیده است.
وی ادامه داد: در بحث آموزش دانش آموزی و دانشجویی در کنار تهیه کتاب انسان و محیط زیست سعی بر این است تا با حضور در مدارس دانش آموزان را بیشتر با مباحث ارزشمند محیط زیست آشنا کنیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در پایان در مورد رود ارس و طرح برخی از مباحث حاشیه ای در این زمینه تصریح کرد: در دو سه سال اخیر به این موضوع ورود کردیم و همچنان تلاش می کنیم تا در این حوزه منفعل عمل نکرده و از حق و حقوق مردم به شایستگی دفاع کنیم./بازار

کد خبر : 20733

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس