جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 10 فوریه 2022 | 14:08 ب.ظ
نایب رئیس شورای شهر اردبیل خبرداد:

بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اردبیل برنامه‌محور بررسی می‌شود

بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اردبیل برنامه‌محور بررسی می‌شود نایب رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری اردبیل برنامه‌محور بررسی و تصویب می شود.

میرمحمد سید هاشمی در جلسه رسمی شورای شهر اردبیل با تبریک فرا رسیدن ۲۲ بهمن عید انقلاب اسلامی اظهار کرد: ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن بار دیگر وفاداری خود را به نظام اسلامی و دستاوردهای ۴۳ سال اخیر نشان خواهند داد.

وی به بررسی بودجه ۱۴۰۱ در شورای شهر اردبیل اشاره کرد و گفت: قرار است به صورت برنامه‌محور بودجه سال آینده مورد بررسی قرار گیرد و به دور از هرگونه بازی با اعداد و ارقام سعی و تلاشمان بر این خواهد بود تا برنامه یک ساله شهرداری را منطقی، درست و اصولی تدوین و تنظیم کنیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل تصریح کرد: مبنای کار بیشتر درآمدی خواهد بود تا پرداختن به حوزه هزینه‌ای و سعی داریم تا شهرداری روند مطلوبی را در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌ها در سال آینده طی کند.
سید هاشمی به خرید ماشین‌آلات برف‌روبی و به همت شهرداری اردبیل اشاره کرد و افزود: در مجموع ۱۷ دستگاه ماشین‌آلات سنگین برف‌روبی خریداری می‌شود که اعضای شورای شهر اردبیل با خرید این ماشین‌آلات موافقت کردند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: به صورت دقیق رقم خرید این ماشین‌آلات در لایحه مشخص نشده و بهتر است ما رقم اختصاص یافته به این امر را اعم از بودجه اختصاص یافته وزارت کشور و مدیریت بحران به همراه منابع داخلی شهرداری تعیین کنیم تا مشکل قانونی در فرآیند خرید و تصویب شورای شهر به وجود نیاید.
سید هاشمی به ایرادات حسابرسی سال ۹۷ در قالب ۳۳ بند اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه این ایرادات در روند کاری شهرداری اردبیل همچنان مورد توجه قرار نگرفته که نمونه آن عدم بیمه کردن اموال، ماشین‌آلات و دستگاه‌های نیمه سنگین و سنگین شهرداری است که بهتر است پوشش بیمه‌ای آنها انجام شود.
وی موضوع استهلاک ماشین‌آلات و توجه به نگهداری وسائط نقلیه سنگین را یادآور شد و اضافه کرد: هنوز معلوم نیست که بخش پسماند و یا نقلیه در مناطق مختلف شهرداری مسئولیت نگهداری ماشین‌آلات را بر عهده خواهند داشت یا نه.
سید هاشمی بیان کرد: تکلیف نگهداری ماشین‌آلات باید به صورت شفاف مشخص شود تا در تأمین سوخت مورد نیاز و سایر نیازمندی‌ها به موقع اقدام شده تا در زمان برف‌روبی مشکلی به وجود نیاید.
وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: در لایحه بودجه سال‌جاری و سال آینده ردیف مشخص برای خرید ماشین‌آلات در نظر گرفته شده که با رعایت آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی خرید ماشین‌آلات به تصویب اعضای شورای شهر اردبیل رسید.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به لایحه واگذاری و توسعه فضای سبز در ۵ منطقه شهرداری و شورابیل اشاره کرد و گفت: با ۳۹ میلیارد تومان اعتبار امور توسعه و نگهداری فضای سبز به پیمانکاران فعال در صاحب تجربه در این بخش واگذار می‌شود که قطعا تأمین نیرو و انجام امور بر عهده پیمانکار مورد نظر خواهد بود.
سید هاشمی تصریح کرد: به هیچ وجه قرار نیست از این محل پرداختی پرسنل در حوزه فضای سبز انجام شود بلکه شهرداری امور توسعه و نگهداری فضای سبز را به شرکت‌های بخش خصوصی واگذار می‌کند و دیگر ارتباطی با مجموعه شهرداری در تأمین نیرو و یا خرید تجهیزات و امکانات به وجود نخواهد آمد.
وی افزود: ما بر اساس فهرست بها کارهای این حوزه را به پیمانکاران بر اساس شرح وظایف واگذار می‌کنیم و اصلا دخالتی در جذب نیرو و به کارگیری نیرو نخواهیم داشت و این منطبق بر اصل ۴۴ بر برون سپاری مسئولیت‌هاست.
سید هاشمی در ادامه خاطر نشان کرد: ما تنها به روند کار نظارت می‌کنیم تا کارها به شکل مطلوب در حوزه نگهداری و توسعه فضای سبز اتفاق بیفتد و به هیچ وجه حق تزریق و یا سپردن نیروی سفارشی به پیمانکار را نخواهیم داشت.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل به مجوز شورای شهر برای فروش زمین به شهرداری به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: تاکنون ۵۰ میلیارد تومان از این مایملک به فروش رفته و برای فروش سایر مایملک نیز شهرداری می‌تواند تا سقف ۵۰ میلیارد تومان از املاک موجود استفاده کرده و ۵۰ میلیارد تومان نیز به اختیار خود فروش و یا معاوضه زمین را انجام دهد.

سرانه فضای سبز در شهر اردبیل رضایت بخش نیست

زهرا قدیمی  به نامشخص بودن منابع خرید ماشین‌آلات و تأمین این منابع از ردیف‌های بودجه‌ای اشاره و اظهار کرد: هنوز به به صورت دقیق رقم اختصاص یافته از طریق وزارت کشور و تأمین منابع داخلی شهرداری برای خرید ماشین‌آلات برف‌روبی شهرداری در لایحه مشخص نشده است.
زهرا قدیمی تصریح کرد: باید این ارقام به صورت دقیق احصا شده تا ما به صورت شفاف به این لایحه رأی داده و شهرداری را نسبت به خرید ماشین‌آلات ترغیب و تشویق کنیم.
وی خاطر نشان کرد: عملکرد شهرداری در حوزه فضای سبز مطلوب نبوده و اردبیل در توسعه فضای سبز و سرانه کشوری پایین‌تر است.
عضو شورای شهر اردبیل با بیان اینکه باید این دغدغه را در سال آینده با انتخاب شرکت‌های فعال و پیمانکاران قوی رفع کنیم، اضافه کرد:  باید از ظرفیت گلخانه‌ها و مجموعه کارشناسان این حوزه در توسعه فضای سبز استفاده کنیم.
قدیمی تدوین برنامه دقیق در این حوزه را یادآور شد و بیان کرد: برای سال آینده شهرداری اردبیل با نظارت دقیق در کنار واگذاری امور به متخصصان باید اقدام مناسبی را انجام دهد.

برون سپاری خدمات در شهرداری ها مرسوم است

حبیب فتحی در ادامه اظهار کرد: هیچ یک از اعضای شورای شهر مخالف خرید دستگاه ها و تجهیزات مدرن برای شهرداری نیست اما بهتر است منابع مورد نیاز در این حوزه به صورت دقیق تعریف شده و در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: هنوز سهم شهرداری اردبیل از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته وزارت کشور برای بحران برف در این استان مشخص نشده و ما نمی توانیم برای کل این اعتبارات که سهم شهرستان ها نیز در آن است تصمیم گیری کنیم.

عضو شورای شهر اردبیل بیان کرد: هرچند این ماشین آلات و تجهیزات اندوخته شهری است اما در دنیا عمده کارهای خدماتی برون سپاری می شود و کمتر شهرداری است که کار برفروبی و سایر فعالیت های خدماتی را خودش انجام دهد.

فتحی افزود: باید در این لایحه رقم نهایی برای خرید ماشین آلات مشخص شود که شهرداری از کدام منابع و ردیف اعتباری قصد خرید و تامین ۱۷ دستگاه ماشین آلات برفروبی را دارد.

وی تصریح کرد: باید شورای شهر مجوز لازم را در این زمینه صادر کند و پیشنهاد ما این است که این لایحه برای بررسی دقیق و اصلاح رقم مشخص شده به کمیسیون بازگشته و لایحه با چکش کاری بیشتر به صحن علنی بازگردد.

وی گفت: در بودجه ۱۴۰۱ بالغ بر ۳۹ میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری و توسعه فضای سبز از طریق واگذاری طرح ها در این بخش به شرکت های پیمانکاری در نظر گرفته شده که نباید از این رقم مبلغ حقوق و دستمزد جدا شود.

فتحی ادامه داد: باید اعتبار ۳۹ میلیارد تومانی توسعه و نگهداری فضای سبز جدا از بحث حقوق و دستمزد کارگران و پرسنل این بخش در نظر گرفته شود تا بخشی از عقب ماندگی ها در این حوزه جبران شود.

وی در مورد مجوز فروش ۱۵۰ میلیارد تومانی زمین و مایملک توسط شهرداری در سالجاری بیان کرد: از این رقم تاکنون ۵۰ میلیارد تومان محقق شده و برای ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر باید طبق قانون از طریق مزایده اقدام لازم انجام شود./ایسنا

کد خبر : 20558

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس