جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه 7 فوریه 2022 | 13:41 ب.ظ
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل:

افزایش شمار جانباختگان روزانه کرونا در استان اردبیل به پنج نفر

افزایش شمار جانباختگان روزانه کرونا در استان اردبیل به پنج نفر رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، افزایش شیوع کرونا در این استان را نگران کننده خواند و اعلام کرد: در ادامه روند صعودی شیوع کرونا، پنج نفر طی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی این استان جان باختند.

دکتر علی محمدیان اردی در تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل کفت: با جان‌باختن این پنج نفر مبتلایان کرونا، مجموع جان‌باختگان بیماری کووید.۱۹ در این استان طی ۲ سال گذشته به رقم ۲ هزار و ۶۳۹ نفر رسید.

وی همچنین از افزایش سه برابری شمار بستری مبتلایان روزانه کرونا در استان اردبیل نسبت به هفته قبل خبر داد و افزود: طی شبانه روز گذشته ۴۴ فرد مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان پذیرش و بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به ۲ برابر شدن مجموع بستری مبتلایان به کووید.۱۹ در استان اردبیل افزود: هم‌اکنون ۱۵۷ نفر بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری بوده و در حال مداوا هستند.

وی روند صعودی بستری روزانه و همزمان مبتلایان کرونا در این استان را نگران کننده خواند و با هشدار نسبت به اوج‌گیری شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل طی روزهای آینده بیان کرد: آمار مراجعان به مراکز درمانی نشان دهنده شدت شیوع کرونا در سطح استان است.

دکتر محمدیان‌اردی همچنین گفت: هم‌اینک شهرستان‌های اردبیل، بیله‌سوار، خلخال، سرعین، کوثر، گرمی، نمین و نیر در وضعیت زرد، شهرستان پارس‌آباد در وضعیت نارنجی، شهرستان اصلاندوز در وضعیت آبی و شهرستان مشکین‌شهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی با اشاره به آغاز شیوع موج ششم کووید.۱۹ در استان اردبیل، از بستری شدن ۲۲ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان طی شبانه روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته ۳۹ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بر استفاده از ماسک، ایجاد تهویه در فضاهای سرپوشیده و رعایت فاصله اجتماعی و لزوم پرهیز از دورهمی، عادی‌انگاری بیماری کووید.۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان تاکید کرد.

وی اظهار کرد: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون ۲ میلیون و ۱۷ هزار و ۹۶۴ دُز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

دکتر محمدیان‌اردی از تزریق ۲ دُز واکسن برای بیش از ۸۳ درصد جمعیت هدف ساکن در استان اردبیل خبر داد و افزود: تاکنون ۹۲۳ هزار ۴۷۰ دُز واکسن نوبت اول با ۹۲ درصد پوشش و ۸۱۳ هزار و ۹۰۹ دُز واکسن نوبت دوم با پوشش ۸۲ درصد در این استان تزریق شده است.

وی اظهار کرد: تاکنون برای ۲۸۰ هزار و ۵۸۵ نفر از گروه‌های سنی واجد شرایط در استان اردبیل، دُز سوم واکسن کرونا تزریق شده و پوشش دُز سوم در این استان به ۲۵ درصد رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به تزریق دُز اول واکسن کرونا برای بیش از ۹۲ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال ساکن در این استان گفت: امیدواریم با ادامه همین روند، شیوع موج ششم در استان گسترده نباشد.

وی بیان کرد: پس از هشدار در خصوص شیوع سویه جدید اومیکرون ویروس کرونا و بروز موج ششم، همزمان با اختصاص محموله‌های پرتعداد واکسن کرونا و امکان واکسیناسیون بیشتر، استقبال مردمی از واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

دکتر محمدیان‌اردی تاکید کرد: حتی افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌‍‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

وی در ادامه با هشدار به احتمال شیوع گسترده کرونا در استان اردبیل با سویه اومیکرون اظهار کرد: همه شهروندان استفاده از ماسک و تزریق هر سه دُز واکسن کرونا را جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا، بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

کد خبر : 20450

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس