جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: جمعه 4 فوریه 2022 | 23:28 ب.ظ
استاندار اردبیل:

هیچ وعده‌ای برای افتتاح راه آهن نمی‌دهم/نگاه تحولی نیاز استان

هیچ وعده‌ای برای افتتاح راه آهن نمی‌دهم/نگاه تحولی نیاز استان استاندار اردبیل گفت: برخلاف گذشتگان هیچ‌ وعده‌ای برای افتتاح راه آهن اردبیل نمی‌دهم و قصد راه‌اندازی روزشمار را نیز ندارم.

سید حامد عاملی در گرامیداشت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی  اظهار کرد: ما امروز به بازخوانی گفتمان انقلاب اسلامی برای آگاهی نسل آینده نیاز داریم و قطعاً در این زمینه در ایام دهه فجر برنامه‌های تبیینی و تشریحی برگزار شده و یا در حال برگزاری است.

وی از افتتاح ۴۱۷ پروژه عمرانی و اقتصادی در استان در ایام دهه فجر خبر داد و تصریح کرد: ۶۵ طرح اقتصادی و مابقی پروژه‌ها عمرانی و زیرسازی هستند که با اعتباری بالغ بر ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار اردبیل به سفر رئیس جمهور بعد از استقرار در استان اشاره کرد و گفت: بعد از حضور در استان در نهم مهرماه ما با برگزاری جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان سعی کردیم تا پروژه‌های پیشران و توسعه‌محور استان را احصا کرده و برای تأمین اعتبار مورد نیاز آنها با اولویت پیگیری‌ها را انجام دهیم.

عاملی افزود: از فرصت پیش آمده استفاده کردیم تا سفر رئیس جمهور به استان اردبیل با اولویت انجام شود که اواخر مهرماه این سفر از شمال استان آغاز شد تا ما بتوانیم هم در بودجه سال ۱۴۰۱ و هم سال‌های آینده از منابع سفر بیشتر بهره ببریم.

وی منابع اختصاص یافته به استان را در این سفر ۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: قرار شد ۹ هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات بانکی برای طرح‌های اقتصادی پرداخت شود که بخشی از این اعتبارات در نیمه دوم امسال پرداخت شده است.

عاملی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: این رقم نسبت به بودجه استان در سال گذشته که یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده، یک رقم قابل توجه است و برای سال ۱۴۰۱ بودجه استان ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: از محل مصوبات سفر رئیس جمهور ۳۶۰ میلیارد تومان در یک مرحله، ۴۵ میلیارد تومان هفته گذشته و ۲۵۰ میلیارد تومان نیز برای پروژه‌های زیربنایی استان در هفته‌های پیش رو منابع اختصاص می‌یابد که امیدواریم با تزریق این اعتبارات نقدی روند توسعه استان شتاب بگیرد.

عاملی بیان کرد: در ۶ ماهه اول امسال تنها ۱۷۰ میلیارد تومان منابع نقدی به استان تزریق شده بود که در نیمه دوم سال این رقم به ۶۸۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی اهمیت سفر رئیس جمهور را در تکمیل طرح‌های پیشران نظیر راه آهن اردبیل، بزرگراه‌ها و طرح‌های آبی، خاکی بسیار مهم و تأثیرگذار خواند و اظهار کرد: ما نیازمند احداث بزرگراه شمال به جنوب استان و اتصال به آزادراه کشور داریم که این کار از پارس‌آباد و در قالب پروژه پارس‌آباد به سربند به طول ۲۰ کیلومتر شروع شده است.

عاملی تصریح کرد: در اولین فرصت ۱۰ کیلومتر از این پروژه آماده بهره‌برداری خواهد شد و ۴۰ کیلومتر ادامه این مسیر تا بران که در دست پیمانکار است با تأمین منابع مالی سرعت بیشتری خواهد گرفت.

وی گفت: قرار شد مابقی این مسیر از بران تا کنگرلو و قطعات دیگر تا سه راهی مشگین‌شهر به پیمانکار واگذار شود که مجوز ماده ۲۳ نیز برای ادامه این مسیر گرفته خواهد شد.

عاملی از مجوزدار شدن محور گرمی به بیله‌سوار و استفاده از منابع و ردیف‌های بودجه‌ای کشوری خبر داد و افزود: اتصال این مسیر به سرچم می‌تواند اردبیل را به آزادراه زنجان – قزوین متصل کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در محور اردبیل – سرچم پروژه در ۷ قطعه تعریف شده که به غیر از قطعه ۵ و ۶ مابقی این قطعات در دست پیمانکار است و سعی می‌کنیم تا قطعات ۵ و ۶ که کار سخت در مسیر تونل‌هاست با انتخاب پیمانکار به سرعت آغاز شود.

عاملی در مورد راه آهن اردبیل – میانه به عنوان پروژه عظیم اضافه کرد: این مسیر به طول ۱۷۶ کیلومتر در حال اجراست که ۱۱۰ کیلومتر آن ریل‌گذاری شده که از سمت سرچم نیز ۶ کیلومتر ریل‌گذاری در حال انجام است.

وی ۶۰ کیلومتر مسیر سخت این محور ریلی را به ویژه پل‌های خاص و تونل‌ها یادآور شد و بیان کرد: در سفر رئیس جمهور از این پروژه بازدید شد و مقرر است در سال‌های آینده با تأمین منابع مورد نیاز راه آهن اردبیل سرعت بیشتری بگیرد.

عاملی ادامه داد: در تأمین ریل مورد نیاز نیز با راه آهن جمهوری اسلامی ایران رایزنی‌ها انجام شده و در حال تأمین ریل مورد نیاز هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: هیچ وعده‌ای برای افتتاح راه آهن اردبیل در موعد مقرر نمی‌دهم و قرار نیست روزشماری را نیز در این زمینه فعال کنیم.

استاندار اردبیل به ۴ ماه و ۷ روز مسئولیت خود در استانداری اردبیل اشاره کرد و گفت: ما در اکثر حوزه‌ها از متوسط کشوری جایگاه پایین‌تری داریم که تلاش می‌کنیم با همکاری مسئولان کشوری استان را به شاخص متوسط کشوری ارتقا دهیم.

عاملی نمونه این عقب‌ماندگی‌ها در حوزه تعلیم و تربیت، وضعیت راه‌ها، آب شرب و سایر حوزه‌ها یادآور شد و تصریح کرد: ما وضعیت اقتصادی مناسبی نیز نداریم و مهمترین شاخص تولید ناخالص استانی است که ۹ دهم تولید ناخالص کشور مربوط به استان اردبیل است.

وی در ادامه افزود: این میانگین پایین نشان می‌دهد که ما وضعیت معیشتی و سرانه درآمدی پایینی داریم و این امر قطعاً در سایر حوزه‌ها نیز تأثیرگذار است.

عاملی شاخص برخورداری استان از بزرگراه را با ۱۱ درصد در بین رتبه‌های پایین کشوری اعلام کرد و ادامه داد: ما در همه بخش‌ها با یک عقب‌ماندگی مزمن روبه‌رو هستیم که باید در حوزه تعلیم و تربیت، تقویت سرمایه انسانی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و سایر مؤلفه‌ها حرکت مطلوبی را انجام دهیم.

وی خاطر نشان کرد: در اکثر شاخص‌ها استان اردبیل جایگاه ۲۲ تا ۲۶ را دارد و ما به گفتمان تحول نیاز اساسی داریم و در این استان باید نگاه حل‌المسایل مورد توجه قرار گیرد.

عاملی اضافه کرد: در کنار تقویت نگاه حل‌المسایل در حوزه‌های مختلف، باید از نگاه‌های تنگ نظرانه به بخش تولید، سرمایه‌گذاری و سایر شاخص‌ها اجتناب کنیم چرا که تنگ نظری بزرگترین آفت در مسیر توسعه است.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان بیان کرد: با همدلی، همراهی، وحدت و همگرایی می‌توانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم که قطعاً هر کس بد بینی و دل‌چرکیدنی در استان ایجاد کند، خائن است و نباید این وحدت و همدلی بشکند.

وی مدیریت منابع را در کنار توزیع عادلانه اعتبارات ضروری خواند و اظهار کرد: متأسفانه در گذشته بخشی از منابع این استان به هدر رفته به طوری که با مدیریت غلط طرح‌ها و پروژه‌ها با ارقام اعتباری کم شروع شده به گونه‌ای که ما در استان بیش از ۵۰۰ پروژه زخمی و نیمه‌تمام داریم.

عاملی تصریح کرد: ما به توسعه جهشی در استان نیازمندیم و قطعاً در همه بخش‌ها این نگاه جهشی ضرورتی انکارناپذیر است.

وی از تدوین سند اشتغال استان و حل مشکلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: در سفر به جمهوری آذربایجان سعی کردیم به توسعه روابط، برقراری تعرفه‌های ترجیحی و توسعه ارتباطات فرهنگی و ورزشی کمک کنیم و قطعاً در این زمینه برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌ها شایسته خواهد بود.

استاندار اردبیل افزود: هم در بخش آبرسانی و هم گازرسانی ما طرح‌های خوبی را در استان در حال اجرا داریم و در کنار آن صنایع خلاق برای استان بسیار مهم است و مسیر تحول استان از ضرورت‌هاست.

کد خبر : 20429

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس