پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 3 فوریه 2022 | 19:52 ب.ظ

آیت‌الله صافی گلپایگانی با غیرت دینی همواره در اردوگاه مردم بود

آیت‌الله صافی گلپایگانی با غیرت دینی همواره در اردوگاه مردم بود نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: آیت‌الله صافی گلپایگانی با غیرت دینی خود همواره سعی می‌کرد در اردوگاه مردم قرار گرفته و مدافع آنها باشد.

 آیت‌الله سید حسن عاملی در مراسم بزرگداشت شیخ فقها آیت‌الله صافی گلپایگانی در مسجد جامع اردبیل اظهار کرد: فقها در طول تاریخ حافظ و نگهبان فقه اهل بیت بودند و سعی کردند تا با تقدیم جان و مال خود از این سرمایه صیانت کنند.

وی آیت‌الله صافی گلپایگانی را فقیه پرتلاش، پرتألیف، غیور، آگاه و بصیر اعلام کرد و گفت: در یک قرن مجاهدت آیت‌الله صافی گلپایگانی زندگی عزتمندی در خدمت به اهل بیت داشت و سعی کرد تا وظیفه مرجعیت، فقاهت و اجتهاد را در کنار دفاع از ولایت فقیه انجام دهد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل به تاریخ پرفراز و نشیب فقه اسلامی و شیعی اشاره کرد و افزود: در طول تاریخ سعی شده تا به اشکال مختلف در این مسیر انحراف ایجاد کنند اما مصادیق روشنی از دفاع و حمایت اهل بیت از فقه رسول‌الله را شاهد هستیم.

آیت‌الله عاملی تصریح کرد: بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) تدوین و نوشتن حدیث ممنوع شد و با شکل‌گیری ۲۰۰ مذهب فقهی در طول عمر اهل بیت (ع) سعی کردند تا در مسیر حقانیت دین الهی و فقه اسلامی خدشه وارد کنند.

وی اختلافات کلامی و فقهی را ایده اسلام ندانست و خاطر نشان کرد: به هیچ وجه پیامبر (ص) دوست نداشت که بعد از رحلتش امت اسلامی تکه تکه شده و جامعه وحدت و همگرایی خود را از دست بدهد.

آیت‌الله عاملی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در دوره معاصر نیز عده‌ای آخوند وهابی و درباری در انجام رسالت واقعی دچار انحراف شده و سعی می‌کنند در فقه اهل بیت خدشه‌ای ایجاد کنند.

وی تلاش امام محمدباقر و امام صادق را احیای فقه شیعی و مکتب اهل بیت یادآور شد و بیان کرد: فقهای ما همواره سعی کردند تا حامل فقه اهل بیت بوده و به برکت مدرسه فقهی امام صادق و امام محمدباقر و تربیت شاگردان مختلف این سرمایه عظیم صیانت شد.

آیت‌الله عاملی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: در دوره معاصر عده‌ای سعی کردند تا داعش را مولود چینش قرآن و کلام پیامبر بنامند در حالی که به روشنی آشکار شد که داعش دست پرورده استکبار جهانی و ایادی کفر است.

وی تلاش فقها و علما را در طول تاریخ در صیانت از این سرمایه عظیم یادآور شد و تصریح کرد: بسیاری از علما و فقها نظیر شهید اول، شهید ثانی و چهره‌های دیگر در صیانت از این فقه اهل بیت جان خود را فدا کرده و اجازه ندادند تا در این امر خدشه‌ای وارد شود.

آیت‌الله عاملی وظیفه دوم علما و مراجع را در طول تاریخ حراست از کیان، حدود امت اسلامی و استقلال جامعه ارزشی توصیف کرد و گفت: امام بزرگوار در عصر معاصر زبانزد دفاع از فقه شیعی و همچنین حق و حقوق مردم بوده که امروز ثمره تلاش آن بزرگوار را در قالب انقلاب اسلامی شاهد هستیم.

وی افزود: در حالی که نظام شرق و غرب ملت ایران را در دوره شاهنشاهی ذلیل و تحقیر کرده بود و ما هیچ جایگاهی در عرصه اقتصادی و علمی نداشتیم امام با نهضت خود آخرین فرصت را برای این ملت فراهم کرد تا در چینش ملت‌ها قرار گرفته و از جایگاه خود دفاع کند.

آیت‌الله عاملی با تسلیت ارتحال آیت‌الله صافی گلپایگانی فقیه مجاهد و پرتألیف خاطر نشان کرد: ۸۰ کتاب ارزشمند از این مرجع عالیقدر به یادگار مانده که کتاب‌ها از عمق و دقت خاص برخوردار است.

وی غیرت دینی و علاقه به اهل بیت را از ویژگی‌های آیت‌الله صافی گلپایگانی اعلام کرد و ادامه داد: از نظر فقهی این شخصیت به درجه‌ای رسید که مشاور خصوصی آیت‌الله بروجردی به شمار می‌رفت.

آیت‌الله عاملی تذکر آیت‌الله صافی گلپایگانی را به دولت در اعتماد به طالبان و یا طرح مسائل مختلف در عالم اسلام را یادآور شد و اضافه کرد: این فقیه دانشمند در عرصه دیانت و سیاست از جامعیت خاصی برخوردار بود و در کنار آن در ادبیات، شعر، کلام، فقه، تفسیر، اصول و حدیث از شخصیت‌های بی‌نظیر قرن حاضر بود.

وی با بیان اینکه آیت‌الله صافی گلپایگانی در تدوین قانون اساسی نیز از شخصیت‌های تراز اول بوده است، اظهار کرد: حضور در مجلس خبرگان و شورای نگهبان از دیگر فعالیت‌های ارزشمند او بعد از پیروزی انقلاب بود و در جبهه مرجعیت نیز همواره سعی می‌کرد تا مدافع حق و حقوق مردم بوده و در اردوگاه مردم قرار بگیرد.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: شاهکار آیت‌الله صافی گلپایگانی برملا کردن ماهیت فتنه‌انگیز داعش بود که از اول اعلام کرد داعش درست شده تا اسلام بدنام شود و برای همیشه این اعتقاد و باور راسخ را داشت تا ماهیت فتنه‌انگیز داعش مشخص شود.

آیت‌الله عاملی اعتقاد این مرجع عالیقدر را به تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها و احداث دانشگاه مخصوص بانوان یادآور شد و گفت: آیت‌الله صافی گلپایگانی بدون ملاحظه‌کاری از حدود اسلام و مسلمانان دفاع می‌کرد و اجازه نمی‌داد تا احکام الهی و ارزشی تعطیل شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل جامعیت این شخصیت وارسته را یادآور شد و افزود: در یک قرن جهادی که انجام داد همواره از حدود اهل بیت، احکام اسلامی و مطالبات به حق مردم دفاع کرد و سعی داشت تا در سنگر خطیر مرجعیت نقش‌آفرینی اصلی را داشته باشد.

در این مراسم مداحی شده و شرکت‌کنندگان که از جامعه روحانیون، بازاریان و اقشار مختلف مردم بود با نثار فاتحه و صلوات یاد و خاطره مرجعیت فقید آیت‌الله صافی گلپایگانی را گرامی داشتند.

کد خبر : 20366

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس