پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 30 دسامبر 2021 | 22:50 ب.ظ
با تداوم شرایط خشکسالی؛

قرارگاه بحران آب در اردبیل تشکیل شد

قرارگاه بحران آب در اردبیل تشکیل شد فرماندار شهرستان اردبیل از تشکیل قرارگاه بحران آب و مدیریت مصرف در این بخش در شهر اردبیل خبر داد.

 مسعود امامی یگانه عصر پنجشنبه در نشست با مدیران آبفای استان اردبیل اظهار کرد: زنگ خطر بحران آب و تداوم خشکسالی به صدا درآمده و اگر غفلت و کوتاهی کنیم، عوارض آن گریبان همه ما را خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: ما در دشت اردبیل به شدت با کمبود منابع آب به ویژه در مصرف آب شرب و کشاورزی روبه‌رو هستیم که از هم اکنون ضروری است تا مدیران آب و فاضلاب و شرکت آب منطقه‌ای تدبیری بیندیشند تا با ورود به سال جدید این بحران تشدید نشده بلکه با راهکاری مناسب و اساسی مدیریت را در این بخش شاهد باشیم.

فرماندار اردبیل به کاهش ۵۰ درصد متوسط بارش در ۳ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل و میانگین بلند مدت اشاره کرد و گفت: همچنان روند کاهشی بارندگی‌ها دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را چندین برابر کرده و اگر فکری اساسی در این زمینه نکنیم قطعاً در سال آینده هم در تأمین آب شرب و هم کشاورزی به عنوان مایه حیات با تنگناها و سختی‌هایی روبه‌رو خواهیم شد.

امامی یگانه افزود: بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا در مرکز استان قرارگاه بحران آب و مدیریت مصرف را راه‌اندازی کنیم تا آب و فاضلاب با برنامه‌ریزی دقیق بتواند اقدامات مؤثر و راهگشایی را در این حوزه انجام دهد.

مدیرعامل آبفای استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه به اجرای ۲ طرح اساسی در مرکز استان اشاره کرد و ادامه داد: اصلاح زوم‌بندی در شهر اردبیل و ارتقا کمی و کیفی تصفیه‌خانه آب از پروژه‌های مهم و اساسی در شهر اردبیل است.

علیرضا نعمت سلطانی خاطر نشان کرد: اوایل سال آینده هر دوی این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید ولی انتظار می‌رود هموطنان همچنان در مصرف بهینه آب دقت لازم را داشته باشند و در کنار آن توسعه کشت محصولات کم آب‌بر به عنوان راهبرد اساسی مورد تاکید و توجه ما است.

وی اضافه کرد: طرح‌های خوبی در حوزه کشاورزی در سطح شهرستان اردبیل در حال اجراست که تاکنون ۸ هزار هکتار اراضی خرد به سیستم نوین آبیاری مجهز شدند و طرح توسعه‌ای در این زمینه در سد پیله‌سحران به میزان ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار و سد یامچی به میزان یک‌هزار و ۸۵۰ هکتار در حال اجراست.

مدیرعامل آبفای استان بیان کرد: در گذر از این بحران در کنار تدبیر مسئولان باید خود اهالی نیز مدیریت منابع را داشته باشند و کشاورزان نیز با کشت محصولات کم آب‌بر به گذر از این شرایط خشکسالی کمک کنند./مهر

کد خبر : 20175

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس