سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 دسامبر 2021 | 22:52 ب.ظ

خلخال رتبه برتر استان اردبیل در مقاوم‌سازی مسکن روستایی را کسب کرد

خلخال رتبه برتر استان اردبیل در مقاوم‌سازی مسکن روستایی را کسب کرد مدیرکل بنیاد مسکن استان اردبیل گفت:شهرستان خلخال با جذب بیشترین تسهیلات اعتباری رتبه برتر این استان در اجرای طرح ملی مقاوم‌سازی مسکن روستایی را کسب کرد .

فرهاد سبحانی روز چهارشنبه در نشستی با سرپرست فرمانداری خلخال اعلام کرد:از زمان آغاز اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی در کشور تاکنون بیش از ۶۵ درصد از مجموع واحدهای مسکونی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان بهسازی ، نوسازی و مقاوم‌سازی شده است.

وی با بیان اینکه بخش مرکزی خلخال بیشترین سطح جذب تسهیلات و بخش خورش رستم با کمترین میزان جذب تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن  روستایی را به خود اختصاص داده‌اند افزود: از سال ۸۵ تاکنون از مجموع ۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی روستایی در ۱۴۲ روستای دارای سکنه این شهرستان هفت هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت از سوی بنیاد مسکن استان در مقابل حوادث قهری همچون زلزله مقاوم‌سازی شده است.

سبحانی اظهار کرد: با احتساب واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده غیرتسهیلاتی بنیاد مسکن که از سوی اهالی روستاهای خلخال اجرا شده ،اکنون مجموع واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده در برابر زلزله به بیش از ۶۵ درصد می‌رسد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اردبیل گفت: بنیاد مسکن خلخال در سال ۹۷ اقدام به بهسازی کامل ۴۵ واحد مسکونی در حال تخریب روستای ترازوچ این شهرستان با پرداخت تسهیلات بلاعوض به صاحبان این واحدها کرد و از سال گذشته نیز بازسازی کامل ۷۸ واحد مسکونی روستای مصطفی‌لو را آغاز کرده است.

وی ادامه داد:با توجه به میانگین پراکندگی جمعیت شهری و روستایی کشور که ۷۰ درصد شهری و ۳۰ درصد روستای است و همچنین با توجه به میانگین بالای پراکندگی جمعیت در شهرهای استان اردبیل سکونت ۴۸ درصدی جمعیت روستایی خلخال نسبت به ۵۲ درصدی جمعیت شهری آمار مناسبی است و اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن و افزایش رفاه عمومی با اجرای طرح‌های هادی روستایی و بهسازی معابر از جمله عوامل تاثیرگذار در ماندگاری جمعیت روستایی خلخال است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اردبیل با بیان اینکه اجرای طرح حفظ بافت با ارزش و تاریخی روستای شال پیش از این اجرا و همچنین طرح روستای گیلوان واقع در بخش شاهرود خلخال تیرماه سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد اظهار کرد:۲ روستای خمس و اسبو واقع در مسیر گردشگری این شهرستان نیز در فهرست روستاهای هدف گردشگری بنیاد مسکن استان اردبیل قرار گرفتند .

وی گفت:با اجرای طرح‌های حفظ بافت با ارزش و تاریخی در این روستاها،مجموعه روستاهای هدف گردشگی واقع در مسیر راه گردشگری ماسوله به خلخال از روستای تاریخی گیلوان در بخش شاهرود تا روستای تاریخی خمس در بخش مرکزی این شهرستان در مسیر گردشگری تکمیل و زمینه افزایش زمان ماندگاری گردشگران عبوری در روستاهای واقع در مسیر گردشگری شهرستان خلخال در آینده نزدیک فراهم می‌شود.

سیدجواد یحیی‌زاده سرپرست فرمانداری خلخال نیز در این نشست گفت: بنیاد مسکن از نهادهای تلاشگر در آبادانی روستاهای منطقه است و اجرای طرح مقام‌سازی مسکن روستایی موجب افزایش استحکام بنای این واحدها در مقابل بلایای طبیعی همچون زلزله و کاهش تلفات انسانی و خسارت مالی در زمان وقوع حوادث قهری خواهد شد./ایرنا

کد خبر : 20144

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس