سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 21 دسامبر 2021 | 18:49 ب.ظ

چالش های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مرغداران گوشتی کشور

داریوش باباوند
چالش های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مرغداران گوشتی کشور در سراسر کشور به صورت دوره ای بین ۳۶۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون جوجه ریزی داریم با محاسبه ۴دوره که احتمالا با اضافه کردن میزان جوجه ریزی های زنجیره ها که شفاف سازی نشده بیشتر هم می باشد.

حال سرمایه در گردش دوره ای مرغداران برای یک دوره حدود ۷هزار میلیارد تومان می باشد، درواقع اگر ارز ترجیهی حذف شود، حدود ۵.۵۷ برابر نیاز نقدینگی افزایش می یابد و فقط در صنعت مرغ گوشتی نیازمند بیش از ۴۰هزار میلیارد تومان تزریق نقدینگی می باشیم.

اگر دولت ۳۴هزار میلیارد تومان تسهیلات ۱۲ درصد فقط به مرغداران گوشتی بدهد، تنها سود بدون کار مزد بانکی آن حدود ۴هزار و ۸۰میلیارد تومان می شود و اگر با ۱۸درصد باشد، حدود ۶هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه سود این تسهیلات بوده و برای هر مرغ زنده بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ تومان هزینه خواهد شد.

ضمن اینکه فارق از قیمت مرغ در بازار، خرید تضمینی ( یا بهتر است بگوییم بزخری پشتیبانی امور دام) قطعا یکی از چالش های آینده این صنعت خواهد بود.

حال اگر این صنعت، اهرم های کنترل قیمتی نهاده های خود را نداشته باشد قطعا نه تنها در صنعت دام و طیور بلکه در کل اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه خواهیم بود.

پس سه نکته فقط در صنعت پرورش مرغ گوشتی باید قبل از هر چیزی شفاف سازی شود:

اول: قیمت تمام شده و سود واردکنندگان از زمان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و مقدار مالیات نستانده از این رانت، البته تخلفات سر درآوردن از بازا آزاد، بماند.

دوم: دلیل عدم برخورد با مزارع مرغ مادر در گرانفروشی یکساله که برابر با یک دوره کامل سرمایه در گردش کل مرغداران گوشتی کشور بود و معرفی ترک فعل کنندگان و یا چراغ سبز نشان دهندگان به مزارع مرغ مادر.

سوم: مشخص شود که حداقل نیاز سرمایه در گردش مرغداران و بسته حمایتی دولت چه خواهد بود و به یکباره در مقابل تصمیم قرارگرفتن چالش های خود را خواهد داشت، پس بدون پنهان کاری باید به عقل جمعی اعتماد کرد
و موارد را بیان کرد تا بتوان واقع بینانه مسائل را درک و استراتژی صنعت را تدوین کرد.

البته نباید انتظار داشت آن هم وقتی خود مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی درخواست ۶هزار میلیارد نقدینگی کرده اند دولت ۳۴هزار میلیارد مورد نیاز مرغداران را تامین کند.

لازم است بدانیم وقتی پای تسهیلات جدید به میان بیاید، بسیاری از مرغداران که از چرخه تولید خارج شده اند در صف اول دریافت تسهیلات خواهند بود و نیاز تسهیلاتی برای همه مرغداران و مرغداری های در حال توسعه قطعا رقمی بیش از ۸۰هزار میلیارد نیاز صنعت فقط در بخش مرغ گوشتی خواهد بود.

اما تنها با کنترل دقیق هزینه تمام شده قیمت نهاده های وارداتی که توسط مباشرین وارد کننده نهاده ها گران نمایی اظهار شده، می توان بخش زیادی از این نیاز نقدینگی را مرتفع ساخت و دولت می تواند حداقل ده میلیارد دلار از این واردکنندگان، از زمان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی مالیات بدون جریمه دریافت کند چه اگر کمتر بگیرد، یعنی نتوانسته عدالت را در مالیات برقرار کند.

مطمئن هستم که به راحتی این مبالغ را پرداخت خواهند کرد تا باز در این چرخه بمانند چون حداقل چند برابر آن را سود کرده و به ثروت خود افزوده اند.

مصالح ملی می گوید که مثل ماجرای بنزین پنهان کاری نشود که تجربه تلخی به دنبال داشت و نمی خواهیم تاریخ و تجربه تلخ تکرار شود، پس حتی اگر خود را کامل و مشرف به تمام امور هم بدانیم، شایسته است که مسائل را شفاف بیان کنیم و هر کسی که منع می کند از انتشار اخبار گوشزد کنیم که قطعا شوک حاصل از پنهان کاری خیلی بیشتر از شفاف سازی هزینه خواهد داشت.

کد خبر : 20089

برچسب‌ها: , ,
کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس