پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 7 دسامبر 2021 | 14:05 ب.ظ

ما؛ دانشجویان و چندین مساله ی بنیادین

ما؛ دانشجویان و چندین مساله ی بنیادین انگیزه نگارش این تحلیل، وقایع پسارخ داد کودتای ننگین۱۳۳۲ و پرپر شدن سه آذر اهورایی در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ می باشد که روز دانشجو نام گرفته است.

۲- شهادت سه آذر اهورایی، آقایان، مهدی شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی یادآور جان فشانی های دانشجویان در فضای استبداد و ظلمت می باشند و دو آرمان بزرگ هر جامعه ای آزادی و برابری است که پایه های تحقق چنین آرمان هایی در سال ۱۳۳۲ به دست دانشجویان بوده است.
۳-دانشجویان، قربانی فاشیسم، استبداد و آنارشی در کشور ما گردیده اند. انقلاب اسلامی فرصت دوباره ای است تا خشم های فروخفته اینان، در پرتو فضای باز سیاسی در ساحت عمومی جامعه از قبل بها دادن به مطالبات آن ها و تامین شرایط تحصیل عادلانه و ایجاد انگیزه در تحصیل، با ملاطفت شنیده شود.
۴ -دانشجویان، نماد نسل جوان و برایند آرمان های فکری بلند جامعه هستند و حاکمیت باید برای تحقق آمال آن ها نهایت مساعی جمیله خود را به کار بگیرد.
۵- تجاری سازی دانشگاه و تاسیس شرکت های ظاهرا غیر انتفاعی اما در عمل آن چنان انتفاعی با روح ایجاد دانشگاه ها در مغایرتی تام قرار دارد. از متولیان نظام آموزشی و به ویژه بر شورای عالی انقلاب فرهنگی خدشه ای جدی وارد است که چرا مجوز تاسیس هر نوع دانشگاهی با هیچ امکانی را اصدار می کنند.
۶-در خزان جنبش داشجویی، دانشگاه ها باید برای رویش امید از دل هزاران برگ بر زمین افتاده، کنکاشی عمیق بر کارنامه و عملکرد خود داشته باشند که چرا حس آرمان خواهی، استقلال طلبی، عدالت ورزی و آزادی خواهی بخشی از پسا خانه ذهنی دانشجویان امروز نیست؟
۷- دانشجویان باید با قلم های تیز، ایده های خلاق، فریادهای رسا و طرح مطالبات بزرگ اجتماعی پرچم دار جنبش های مهم مدنی باشند.
۸-آزادی و دموکراسی محصول تاسیس آکادمی در دنیای مدرن است و من در عجبم که دستاورد دانشگاه های ما افزودن بر خیل بیکاران بوده است. آیا فلسفه ایجاد و گسترش دانشگاه در کشور ما چنین امری است؟
۹-تکریم دانشجویان، با تحفظ منزلت اجتماعی دانش در پرتو اخلاق، تقوا، بصیرت، قدرت تحلیل و یاری گر تقویت نهادهای عمومی و نقطه وصل حاکمیت و مردم، از جمله ضرورت های یک دانشگاه توان مند و کارآمد است.
۱۰- اگر چه کارکرد آشکار دانشگاه، تولید علم است، اما در کنار این کارکرد آشکار، می بایست به کارکرد پنهان دانشگاه در فروکاستن آسیب های اجتماعی هم اهتمام ویژه ای شود.
۱۱- فراز و فرود جنبش دانشجویی و حرکت های سینوسی آن به بیماری اپیدمیک دانشگاه ها منجر شده است. باور کنیم که دانشگاه قدرتمند با دستان دانشجویان توانمند ایجاد می شود.
۱۲- ویروس کووید۱۹، فرصت خوبی برای دگردیسی در شیوه آموزش و استقبال از رویکردهای نوین آموزشی، به مدد تکنولوژی در بستر الکترونیکی کردن آموزش می باشد.
۱۳- مدیران فرسوده و خسته در نظام آموزش عالی با گره زدن مشکلات به یک دیگر، در تمهید بسترهای لازم برای کارآمدی نظام آموزش عالی، قصورهای بسیاری داشته اند و پس از دو سال، برخی دانشگاه ها عاجز از برگزاری کلاس ها در چونان وضعیتی می باشند.
۱۴-تصمیمات و اقدامات و خروجی نظام آموزش عالی، باید به حل معضلات اجتماعی در دانشگاه نسل پنجم جامعه گرا و مسئول، منجر شود. گارد گرفتن برخی مدیران در افزایش دانشجویان پزشکی به خاطر انحصار و کسب درآمدهای آن چنانی از خنده دارترین تصمیمات مدیران دانشگاهی در کنار دیگر ناکارآمدی های اینان است. شما چگونه می اندیشید؟

کد خبر : 20004

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس