سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 30 نوامبر 2021 | 21:26 ب.ظ

سئوال منطقی آیت الله عاملی و پاسخ پوپولیستی نماینده مرند و جلفا

فرشاد فردی؛ فعال رسانه
سئوال منطقی آیت الله عاملی و پاسخ پوپولیستی نماینده مرند و جلفا آیا خردمندان تبریزی الگوی شکست خورده انتقال آب را اصلاح خواهند کرد؟ اخیراً استاندار آذربایجان شرقی طی مصاحبه ای اعلام کرد که “آب ارس را به مرند و شبستر و دریاچه ارومیه می‌برند”.

آیت الله سیدحسن عاملی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان به صورت کاملاً هوشمندانه و شجاعانه از باب مسئولیت ذاتی خویش در جهت حفظ منافع کلان استان به این موضوع واکنش نشان داده و طی خطبه ای صریح به استاندار آذربایجان شرقی واکنش صریح نشان داد که در ذیل عین مطلب خطبه وی را آورده ایم.

“در این بین معلوم نیست که حقابه تاریخی دشت مغان چه می‌شود و این که ۳هزارمیلیاردتومان که با دستور مقام معظم رهبری در پایاب سد خداآفرین هزینه شده، چه می‌شود؟ ذهن ما هم گره پیدا کرده و مدیریت آرمانی مدیریتی است که گره های ذهنی ملت را باز کند نه اینکه گره درست کند یا بر گره ها اضافه کند قطعاً استان آذربایجان‌شرقی از ارس حقابه دارد اما آیا حقابه بحدی است که ابر پروژه درست کند آیا کسی نباید بیاید و اذهان را روشن کند که مثلا آنها فقط به اندازه حقابه خود می خواهند آب ببرند؟ ایشان[استاندار آذربایجان شرقی] می فرماید که این احسان توسط نمایندگان شهرهای منطقه تامین شده است و حالا ما هم از نمایندگان خودمان می‌خواهیم حداقل توضیحات لازم را بیان کنند که آیا این حجم عظیم آب از حقابه مغان است یا یک حقابه جدید است؟ ”
این موضوع واکنش های گسترده میان اهالی دو استان را در پی داشته است اما با توجه به کیاستی که حضرت آیت الله عاملی در بیان مطالبه داشته اند و با عنایت به اینکه هم نمایندگان استان اردبیل و هم استاندار آذربایجان شرقی را به ارائه پاسخی منطقی به افکار عمومی وا داشته است موضوع در چهارچوبی از اخلاق، خرد، دانش فنی و علمی و منطق پیش رفته است.

در این میان آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز طی توضیحی در این مورد اعلام کرد: در خصوص نحوه برداشت آب از رودخانه مرزی ارس لازم به توضیح است که حقابه و سهم آب کشور جمهوری اسلامی ایران طی پروتکل هایی با کشور های همسایه تعیین و سهم و حقابه و تخصیص استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل در سنوات قبل مشخص شده و تعریف و اجرای پروژه برداشت آب از رودخانه بایستی در قالب تخصیص حقابه خود صورت گیرد. استان آذربایجان شرقی نیز تمامی پروژه ها از جمله پروژه انتقال آب ارس را در قالب حقابه استان و تخصیص صورت گرفته اجرا می نماید و هیچ طرحی خارج از حقابه و سهم تخصیص استان تعریف و اجرا نشده است.

در مطلب رسمی ارائه شده از جانب آب منطقه ای آذربایجان شرقی در کمترین زمان ممکن بعد از خطبه ی نماز جمعه آیت الله عاملی، لازم است دو نکته مطمح نظر و قابل توجه باشد: ۱) ضریب نفوذ کلام حضرت آیت الله عاملی ۲) ارائه اطمینان خاطر به استان اردبیل مبنی بر اینکه طرحی خارج از حقابه تعریف شده اجرا نخواهد شد.

تا این مرحله همه چیز عادی و طبیعی به نظر می رسد، یک گفتگوی منطقی با زمینه ای از تخصص صورت گرفته است اما باید در ابتدای ورود به بحث درنظر داشته باشیم که آب یک متریال طبیعی بوده و لازم است که برخورد مطابق با قواعد طبیعی با آن داشته باشیم چناچه اراده ای بر بهم ریختن نظم طبیعت داشته باشیم، طبیعت سیلی آن اراده را همچون اتفاقات اخیر خوزستان و اصفهان بر ما خواهد زد.

در این میان اما موضع غیرعلمی و غیرفنی نماینده مرند وجلفا تاسف خرمندان دو استان برادر را برانگیخته است ‌چناچه مقداری از بعد روانشناسی سیاسی به موضوع توجه کنیم و ویژگی های رفتاری این نماینده را مورد توجه قرار دهیم خواهیم دید که مواضع ایشان در مقاطع مختلف خالی از عقبه فکری و مطابق با الگوهای عوام فریبانه بوده و صرفاً از بابت دیده شدن های مقطعی می باشد، بنابراین پاسخ به چنین رویکردهایی اصولا محلی از اعراب ندارد اما خالی از لطف نیست چند نکته را به این جوان جویای نام بیان کنیم.

اولاً اینکه موضع امام جمعه اردبیل کاملاً علمی و فنی بوده است و از طرفی این نماینده بزرگوار بایستی در نظر بگیرد که ما در موضوعات زیستی حق نداریم مرز بندی جغرافیای سیاسی اردبیل و یا تبریز را مطرح کنیم مسائل زیستی برای زیست بهتر انسانها بوده و فراتر از مرز بندی های جغرافیاهای سیاسی می باشد.

چند وقت پیش وزیر خارجه عراق به ترکیه گفت اگر آب به دجله و فرات ندهید ما به مشکل برخورد می کنیم وزیر خارجه ترکیه گفت مگر شما نفت را مجانی به ما می دهید که ما آب را مجانی به شما بدهیم ؟ حتی کشورهای جهانی هم این مساله را مورد عتاب قرار دادند و گفتند نفت کالای اقتصادی است ولی آب کالای زیستی! و هیچ کسی حق ندارد در مواجهه با آن از ادبیات اقتصادی و سیاسی استفاده کند.

این نماینده ناپخته باید درنظر بگیرد وقتی سئوال و یا مطالبه علمی و فنی مطرح می شود بایستی به آن پاسخ علمی و فنی داده شود نه اینکه از روی نا آگاهی موضوع به حاشیه رانده شود.

نماینده محترم مرند و جلفا باید بداند که تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف، مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی!

اسباب بزرگی، ایجاب می کند با علم و دانش کافی به موضوعات ورود شود نه از روی هیجانات کاذب که خروجی آن چیزی جز شوآف های بی تاثیر است.

در انتقال آب بین حوزه ای دو تجربه ناخوشایند یکی در اهواز و دیگری را اخیراً در اصفهان شاهد بوده ایم لذا این اتفاقات دیگر برای کشور بس است و بیشتر از آنکه این نماینده جوان بخاطر نزدیکی به ایام انتخابات مسیر دیده شدنش را از شاخ و شانه کشیدن برای مفاخر و بزرگان انتخاب کند بهتر است یک رویکرد علمی و فنی پیشه گیرد.

از طرفی بهتر است وزارت امور خارجه کلاس های آموزشی علمی برای این جوان ها برگزار کند و تاثیرات دیپلماسی های عمومی در روند سیاست خارجی به خصوص در مقاطع اخیر را برای این عزیزان تشریح کند.

فارغ از هزینه کردی که برای مهار این آب ها از طریق صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده است، می دانیم که قانون، عرف، شرع و اخلاق می گوید عمده حقابه برای پایین دست است بنابراین عمده این آب برای مغان است چیزی که آیت الله عاملی به حق از آن دفاع کرده است.

مدیریت ناصحیح منابع زیستی بحثی نیست که مختص اردبیل و یا تبریز باشد بلکه کل کشور را پوشش می دهد اما مسئله ی موجود این است که شما نماینده محترم جزیره ای نگاه می کنید پس در اینجا تنها چیزی که فصل الخطاب می باشد قانون است قانون هم می گوید آب برای پایین دست است.

انتقال آب بین حوضه ای از هر لحاظ غلط می باشد و این نماینده بی تجربه از هر منظری ورود به بحث داشته باشد دچار خسران خواهد شد چرا که اینجا بحث، بحث اردبیل و یا تبریز نیست و وقتی این کار را انجام می دهیم تبعات اجتماعی و حتی امنیتی محصول آن خواهد بود اما برخی از مافیاهای آب دعوا بر سر خورجین ملا نصرالدین راه می اندازند که باید بررسی کرد نقش و کارکرد این نماینده در میان این دعوا چیست؟

ذکر این نکته ضروری است که مجلس عصاره ملت است و فحاشی شایسته عصاره ملت نیست با فحاشی در وهله اول شان ملت شکسته می شود نماینده ای که شان موکل و ملت خود را رعایت نمی کند او امانت دار خوبی برای ملت و کشور و فرهنگ و مدنیت ما نخواهد بود. این نماینده مردم توجه کند هر وقت شخصی در رابطه با موضوعات طرح شده پاسخ دادن به اصل موضوع را رها کرده و به فرع بپردازد به این معنا است که او پاسخی برای اصل ندارد و در آخر این نماینده را ارجاع می دهیم به نامه شماره ۳۲۹۹۴ه/ب تاریخ ۱۳۹۲/۶/۲ آقای علی لاریجانی که مصوبه انتقال آب ارس را مغایر قانون دانسته اند!

کد خبر : 19997

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس