سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: شنبه 13 نوامبر 2021 | 11:47 ق.ظ

شناسایی بیش از ۲۷ هزار بیمار دیابتی بالای ۳۰ سال در استان اردبیل

شناسایی بیش از ۲۷ هزار بیمار دیابتی بالای ۳۰ سال در استان اردبیل معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: تاکنون بالغ بر ۲۷ هزار نفر بیمار دیابتی با عوارض جدی و نیاز به درمان در جمعیت بالای ۳۰ سال استان اردبیل شناسایی شده است.

دکتر محمد جعفرزاده روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: انتظار می رود که شهروندان استان اردبیل برای بررسی ابتلای به دیابت در زمان مناسب اقدام کرده و با دریافت خدمات و کنترل پیشرفت بیماری، از عوارض جبران ناپذیر دیابت جلوگیری کنند.

وی ضمن بزرگداشت فرارسیدن هفته ملی دیابت(۲۲ لغایت ۲۸ آبان ماه)، شعار امسال روز جهانی دیابت را “مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه” عنوان کرد و افزود: دیابت یک بیماری جدی و طولانی ‌مدت است که در صورت کنترل نشدن صحیح، منجر به بروز عوارض و ناتوانی و مرگ در مبتلایان می شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: طبق آخرین آمار رسمی، بیش از ۵.۵ میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ سال ایران مبتلا به دیابت هستند و حداقل ۷۵ درصد آنها از بیماری خود آگاهی دارند.

وی تاکید کرد: مدیریت دیابت نیازمند مراقبت، کنترل و درمان روزانه و در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و آموزش مداوم است و با توجه به پاندمی کووید.۱۹ کنترل بیماری دیابت در مبتلایان به دیابت بیش از پیش اهمیت دارد.

دکتر جعفرزاده همچنین گفت: افراد مبتلا به دیابت، در صورت ابتلا به بیماری کووید.۱۹ بیشتر در معرض خطر عوارض شدید این بیماری قرار می‌گیرند.

وی اظهار کرد: با افزایش شیوع ابتلا به دیابت در جهان طی سالهای اخیر، این بیماری به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل شده به طوری که بیش از ۴۶۳ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: برابر اعلام مراجع رسمی جهانی، سالانه ۴.۵ میلیون نفر به علت ابتلا به دیابت جان خود را از دست می دهند و در برخی کشورها نیز نیمی از افراد مبتلا به کووید.۱۹ جزو مبتلایان به دیابت هستند./ایرنا

کد خبر : 19882

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس