سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 نوامبر 2021 | 12:58 ب.ظ
رئیس کل دادگستری اردبیل:

ساخت و ساز در گردنه حیران خیانت آشکار است

ساخت و ساز در گردنه حیران خیانت آشکار است رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: ساخت و سازی که در گردنه حیران رخ داده، خیانت آشکار و تخلف محرض است.

حجت‌الاسلام حسین کثیرلو شامگاه سه‌شنبه در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اردبیل اظهار کرد: ما بر اساس قانون با تخریب اراضی کشاورزی و منابع طبیعی برخورد می‌کنیم و مخالف هرگونه ساخت و ساز در این اراضی و محدوده ملی هستیم.

وی تصریح کرد: هر چند برخی از ساخت و سازها در مسیر ارتباطی اردبیل به تهران به صورت غیرقانونی رخ داده اما با تاکید مسئولان ما در اجرای حکم صادر شده با تأخیر و تعلل اقدام می‌کنیم تا زمینه اصلاح و همچنین صدور مجوزهای قانونی انجام شده و شرایط بهتری را در تغییر کاربری‌ها شاهد باشیم.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل با انتقاد شدید از ساخت و سازهای بی‌رویه در گردنه حیران گفت: زمانی که به این استان آمدم از این همه ساخت و ساز غیرمجاز و خیانت آشکاری که در این منطقه انجام شده بود، عصبانی بودم و احساس می‌کردم این محدوده متعلق به استان اردبیل است در حالی که بعدها متوجه شدم بخش عظیمی از این منابع خدادادی متعلق به استان همسایه گیلان است.

حجت الاسلام کثیرلو افزود: هم در محدوده استان اردبیل و هم استان گیلان تخلفات آشکاری در گردنه حیران به ویژه ویلاسازی‌های گسترده انجام شده که عمده آنها مجوز قانونی ندارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در حال جمع‌بندی پرونده‌های مربوط به حوزه ساخت و ساز غیرمجاز در استان هستیم و قطعاً به موقع در این زمینه اقدام لازم را انجام خواهیم داد تا افرادی که تخلف کرده و یا مسئولانی که در این ساخت و سازها دچار قصور و کوتاهی شدند، برابر قانون با آنها برخورد شود.

حجت الاسلام کثیرلو اضافه کرد: مسئولیت صدور مجوز برای ساخت و ساز با امور اراضی است و ما تنها برای پرونده‌های ارجاعی به عنوان تخلفات حکم صادر می‌کنیم و قطعاً در اجرای احکام نیز بدون اینکه قصور و کوتاهی کنیم تمام مسائل و موضوعات را مورد دقت و رصد قرار خواهیم داد.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر قانون مربوط به احداث اتاقک نگهبانی در باغ و اراضی کشاورزی و فنس‌کشی تغییر پیدا کرده که در این زمینه بهتر است اطلاع‌رسانی به موقع و شفاف انجام شود.

حجت الاسلام کثیرلو به تجمیع جلسات ستاد تسهیل و کمیته قضائی اشاره کرد و ادامه داد: بعد از حضور در استان و بررسی پرونده‌های طرح شده در کمیته حمایت قضائی به این نتیجه رسیدیم که نوعی سردرگمی و بی‌انضباطی در طرح مسائل و موضوعات تولیدی و واحدهای اقتصادی در ۲ جلسه مجزا وجود دارد که تلاش کردیم با تجمیع جلسات ستاد تسهیل و حمایت قضائی به صورت منسجم حمایت از واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاران را انجام دهیم.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: مسئولانی که موانعی در مسیر تولید ایجاد می‌کنند باید در برابر قانون پاسخگو باشند و به نظر می‌رسد ترک فعل برخی از مسئولان در اجرای امور پیگرد قانونی را به همراه دارد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل تصریح کرد: تمام مصوبات ما باید در چارچوب قانون باشد و اگر دلسوزی و حرکت مؤثری را برای تقویت تولید انجام می‌دهیم همگی در معیار و محک قانونی بوده تا انحرافی را در مسیر قانونی شاهد نباشیم.

وی گفت: هم در حمایت از سرمایه‌گذاران و هم توجه به بازگشت سرمایه و منابع بانک‌ها باید برنامه‌ریزی‌ها، هدف‌گذاری‌ها و حمایت‌ها در چارچوب قانونی باشد که این امر می‌تواند تقویت تولید را به همراه داشته باشد.

حجت الاسلام کثیرلو تأکیدات مقام معظم رهبری را در سال‌های اخیر با محوریت حمایت از تولید یادآور شد و افزود: این حمایت تنها حمایت از کارگران و نیروی انسانی نیست بلکه حمایت از کارفرمایان و سرمایه‌گذاران نیز به حساب می‌آید و بهتر است هم بانک‌ها در پرداخت تسهیلات سهولت ایجاد کرده و هم سرمایه‌گذاران در پرداخت معوقات بانکی آستین بالا بزنند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل ضرورت وصول مطالبات بانک‌ها را در چارچوب قوانین و مقررات یادآور شد و خاطر نشان کرد: امیدواریم در قالب ستاد تسهیل از کانون‌های تولید و سرمایه‌گذاری حمایت شده و در همه شرایط محک و معیار ما عمل به قانون باشد./مهر

کد خبر : 19866

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس