سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 نوامبر 2021 | 12:53 ب.ظ
دادستان اردبیل:

خبرنگاران صداقت و نقدمنصفانه را در تبیین مشکلات مردم فراموش نکنند

خبرنگاران صداقت و نقدمنصفانه را در تبیین مشکلات مردم فراموش نکنند دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت: قلم خبرنگاران باید به نحوی بچرخد تا مسئولان از این قلم هراس داشته باشند اما نباید صداقت و نقد منصفانه در بیان مشکلات فراموش شود.

سید عبدالله طباطبایی عصر سه‌شنبه در مراسم افتتاح شعبه شورای حل اختلاف فرهنگ و هنر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اظهار کرد: مسئولیت سنگین اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی به تلاش گسترده و قلم پاک و طاهر خبرنگاران بستگی دارد تا بتوانند واقعیت‌ها را برای مردم تبیین کنند.

وی تصریح کرد: در قرآن کریم به چند چیز از جمله قلم قسم یاد شده چرا که ماهیت قلم آگاهی‌بخشی، روشنگری، تعقل و تفکر است.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل گفت: در قرآن کریم و آیات متعدد به مبانی عقلانی، معرفتی و تدبر تاکید شده تا زمینه اصلاح امور با تکیه بر این مبانی فراهم آید به طوری که با قلم علما، خبرنگاران و افراد آگاه جامعه بسیاری از کاستی‌ها نمایان شده و رخ می‌نماید.

طباطبایی افزود: باید خبرنگاران بدون ترس و واهمه کمبودها و نقصان‌ها را به قلم بکشند و یک مسئول باید از این قلم خوف و هراس داشته باشد تا زمینه اصلاح‌گری در جامعه فراهم آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: همین که امروز مسئولان ما سریع به دنبال اصلاح امور هستند تا مبادا قلمی و عکسی در فضای مجازی کاستی‌ها و نقصان آنها را به تصویر نکشد، شایسته بیان است و این بازدارندگی بیشتر و بهتر می‌تواند قدرت اصلاح‌گری را نمایان کند.

طباطبایی ضرورت توجه به نظارت فراگیر و عمومی را در جامعه در کم کردن نقصان‌ها و کاستی‌ها یادآور شد و اضافه کرد: باید به سمتی حرکت کنیم تا همه مسئولان و متولیان امر از نگاه تیزبین نظارت و کنترل الهی واهمه داشته و بیش از هر زمان دیگر در مسیر اصلاح‌گری گام بردارند.

وی بیان کرد: نحوه آموزش و اطلاع‌رسانی در حوزه‌های مختلف باید به نحوی باشد تا زمینه اصلاح امور فراهم آمده و در این باب اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه می‌توانند نقش تأثیرگذاری را داشته باشند.

طباطبایی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران در همه حوزه‌ها و شاخص‌ها به چنان توانمندی دست پیدا کرده که حتی از تصور دشمن خارج بوده در حالی که همه این دستاوردها را به واسطه علم و پیشرفت‌های حوزه فرهنگی و رسانه‌ای شاهد و ناظر هستیم.

وی از اصحاب رسانه خواست تا در تدوین اخبار و اطلاع‌رسانی در استخدام کلمات و الفاظ دقت لازم را داشته باشند و در کنار آن به بیان حقیقت گرایش بیشتری داشته باشند.

طباطبایی به راه‌اندازی شعبه تخصصی شورای حل اختلاف فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: باید مجموعه فرهنگ و ارشاد و همه اصحاب هنر و قلم با کمترین تنش و دعاوی به کار خود ادامه داده و همچون گذشته کمترین ورودی پرونده‌ها را به این مجموعه شاهد باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا با تدابیر اندیشیده شده اجازه ارجاع پرونده‌ای از مجموعه فرهنگ، هنر و رسانه را به محاکم قضائی نداده و از ظرفیت شورای حل اختلاف حوزه فرهنگ و هنر در رفع اختلافات و ایرادات احتمالی نیز تلاشی مؤثر انجام دهند./مهر

کد خبر : 19860

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس