سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه 8 نوامبر 2021 | 22:44 ب.ظ
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل:

افت کمی و کیفی آب‌های زیرزمینی در اردبیل نگران کننده است

افت کمی و کیفی آب‌های زیرزمینی در اردبیل نگران کننده است مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: افت کمی و کیفی آب‌های زیر زمینی در اردبیل نگران کننده است و باید برای جلوگیری از این معضل تدابیر جدی اتخاذ شود.

علی حیدری روز دوشنبه در نشست تخصصی با کارکنان حوزه آب استان افت کمی و کیفی آب‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر را یک چالش جدی دانست و افزود: با وجود اقدامات غیرسازه‌ای از قبیل پرکردن چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت منابع آبی مجاز، نصب و بکارگیری کنتورهای هوشمند آب و برق، اطلاع رسانی وسیع بین مشترکان آب زیر زمینی، حذف قسمتی از آب شرب از منابع آب زیر زمینی و تامین آن از سد یامچی هنوز هم تداوم افت آب‌های زیرزمینی در دشت اردبیل ادامه دارد.

حیدری بیان کرد: از دلایل این پدیده می‌توان به بروز خشکسالی‌های بیش از یک دهه اخیر و همچنین محدود شدن تغذیه طبیعی آن ناشی از اجرا شدن طرح‌های توسعه منابع آب در بالادست ورودی‌های طبیعی این دشت اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به تبعات پدیده افت سطح آب زیر زمینی افزود: کاهش آبدهی چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات، تغییر محل و کف‌شکنی چاه‌ها و در نتیجه تحمیل هزینه‌های گزاف در این خصوص به صاحبان چاه‌ها، افت کیفی منابع آب و شور شدن تدریجی آنها، ایجاد محدودیت در مصارف کشاورزی و صنعت و شرب، افزایش سرسام آور هزینه‌های تامین انرژی مثل برق و سوخت، عوارض منفی ناشی از نشست زمین و کاهش ظرفیت حجم مخزن طبیعی از تبعات این پدیده است.

حیدری اثرات تغییر اقلیم و کاهش بارش‌ها را از چالش‌های موجود منابع آب عنوان کرد و گفت: پایین بودن حجم ذخیره مخزن سدهای استان در ماه‌های اخیر، ما را وادار می‌کند که به راهکارهای تامین کمبود آب در سطح استان نگاه عمیق و فنی داشته باشیم.

در سال‌های اخیر ذخایر و منابع آبی استان اردبیل کاهش یافته بطوری که سالانه ۱۵ سانتیمتر از سفره‌های زیرزمینی استان بویژه در دشت اردبیل پایین می‌رود، این دشت جز دشت‌های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جز دشت‌های ممنوعه بحرانی خواهد شد./ایرنا

کد خبر : 19831

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس