سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه 1 نوامبر 2021 | 11:43 ق.ظ

ما، تتلو و چندین مساله بنیادین

دکتر بهنام صحرانورد؛ تحلیل گر مسائل سیاسی و اجتماعی
ما، تتلو و چندین مساله بنیادین ۱-انگیزه این نوشتار، کنسرت ۲۹ مهر ماه اجرا شده در سالن اورا آرنا توسط امیر حسین مقصود لو معروف به تتلو هست. وی که زاده شهریور۱۳۶۶ تهران هست، با آلبوم” زیر هم کف” نام خود را بر زبان ها جاری ساخت و در سال ۱۳۹۷ پس از آن‌که نتوانست مجوز خود را برای فعالیت قانونی دریافت کند، از ایران به ترکیه رفت.

۲- برای نوشتن این تحلیل تلاش نمودم، شناختی عمیق از تتلو پیدا کنم. بنابراین بسیاری از ترانه ها و کنسرت های ایشان را دیدم و کنسرت اخیر ایشان را از زوایای مختلف، مشاهده نمودم تا تحلیلی منصفانه ارائه کنم.

۳-تتلو با شخصیت روان پریش خود در آخرین کنسرت اجرا شده با غوغایی خاص، بیش از ۳۰ میلیارد درآمد به دست آورده است؛ بلیط ها در بازار سیاه فروخته شده است؛ قیمت وحشتناکی برای یک بلیط رقم زده شده است؛ گیت ها شکسته شده است و سالن اجرا تا حد انفجار مملو از جمعیت پیش رفته است؛ به طوری که برای گنجایش سالن پنج هزار نفری، بیش از ۶۵۰۰ نفر حضور یافته اند.

۴-تتلو در مدت زمان حضور در ایران، تلاش نمود تا با تصویر سازی دیگری از خود و خوانش ترانه هایی متفاوت و بعضا مبتذل، نام خود را بر زبان ها بیندازد و عوامل ناخوسته ای به افزایش شهرت او کمک نمود.

۵- اگر چه مرتضی پاشایی، پیشتاز و پیش روی خوانش ترانه هایی جوان پسند در جامعه ایران و با اجراهای زیر زمینی بود، اما مرگ او و زیستمان متفاوت او، کمک نمود تا در فضای دیگری تتلو ظهور نماید.

۶- تتلو نشان داد که شاهد ریزش برخی از بنیان های فرهنگی در کشور هستیم. علاج چنین وقایع تلخی، جراحی های عمیقی می طلبد که اگر چه توام با خون ریزی و درد می باشد؛ اما راهی غیر از آن متصور نیست.

۷- رفتار مضحک و دون از شان انسانی برخی ها در سالن اجرا را نباید ساده و سطحی انگارانه دید. باید پذیرفت که در عرصه فرهنگ، کارهای ناکرده بسیاری وجود دارد.

۸-در جامعه به شدت گریزان از شادی و نشاط در ایران، برای عامه مردم و به ویژه جوانان، ایجاد فضای شور و نشاط، همواره ناممکن می نماید. در خلا کارکرد مثبت نهادهای فرهنگی و نگاه منفی به شادی و نشاط که همواره از آموزه های شرع مقدس اسلام می باشد، ظهور چنین پدیده هایی نباید چندان تعجب برانگیز باشد.

۹-سیاست های غلط دست اندرکاران فرهنگی و ندیدن واقعیت های اجتماعی و چشم بستن بر لایه های زیر زمینی گستره فرهنگ، باعث کم شدن تولید آثار فاخر فرهنگی شده است. سرانه مطالعه بسیار پایین کتاب خوانی، تعطیلی سینماها، به انزوا رفتن تئاتر، مهجور مانده موسیقی اصیل، طرد خواننده ها به دلایل مختلف و … باعث مهجور ماندن عرصه فرهنگ و کم وزنی آن گردیده است.

۱۰-در مسیر فرهنگ، استراتژی ها و ره نامه های مقام معظم، هماره می تواند گره گشا باشد. نگاه عمیق ایشان به اهمیت فرهنگ، استقبال ایشان از ادبیات حماسی، تعلیمی، آئینی، مقاومت و پایداری و مطالعه بسیار در حوزه داستان و رمان، مبین تمایز باور ایشان به مساله فرهنگ می باشد.

۱۱- تعدد مراکز و نهادهای فرهنگی، جز صرف هزینه ها و هدر رفت منابع مالی بسیار، دستاوردی دیگر نداشته است. بنابراین تجمیع و ادغام نهادهای فرهنگی و ایجاد مرکز سیاست گذاری واحد فرهنگی امری استلزامی می نماید.

۱۲-شورای عالی انقلاب فرهنگی با گستره و تعدد شوراهای اقماری در سیاست گذاری های کلان فرهنگی دچار دست اندازهای بسیاری گردیده است. بنابر این ادغام آن شوراها و رصد برنامه های فرهنگی در حوزه اجرا و عملیاتی شدن آن ها
بسیار مهم می نماید.

۱۳- در رویکرد دولت جدید و در فضای آشفته اقتصادی کشور، تغافل از مساله فرهنگ، خسران های بسیاری بر کشور تحمیل خواهد نمود. بنابراین، بازاندیشی در حوزه فرهنگ و حل تعارضات بنیادین آن، امری واجب می باشد. تغافل از این ساحت، کشور را دچار بحران های عمیق دیگری خواهد نمود. شما چگونه می اندیشید؟

کد خبر : 19665

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس