سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: یکشنبه 31 اکتبر 2021 | 20:29 ب.ظ

۹۹ درصد نسخ پزشکان بخش خصوصی در اردبیل الکترونیکی صادر می‌شود

۹۹ درصد نسخ پزشکان بخش خصوصی در اردبیل الکترونیکی صادر می‌شود مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: ۹۹ درصد نسخ در این استان توسط پزشکان دارای مطب خصوصی به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

دکتر سید وحید سیدخلیل‌اللهی روز یکشنبه در جلسه شورای اطلاع رسانی بیمه سلامت استان اردبیل افزود: هم اکنون نسخه پیچی الکترونیکی در داروخانه‌های استان ۹۲ درصد، در آزمایشگاه‌ها ۸۶ درصد، در مراکز رادیولوژی ۸۰ درصد است.

وی با اشاره به استقرار ۷۳ درصدی نسخه نویسی الکترونیکی در دانشگاه‌ها بیان کرد: تلاش می‌شود در آینده نزدیک صد در صد مراکز درمانی بخش خصوصی و دولتی فعال در استان تمامی خدمات درمانی خود را به صورت الکترونیکی به بیمه شدگان ارائه دهند.

وی با بیان اینکه اردبیل از استان‌های موفق کشور در اجرای طرح الکترونیکی شدن و حذف دفترچه‌های کاغذی بیمه سلامت است، اظهار کرد: با اجرای کامل این طرح در آینده نزدیک باید تمامی بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، مراکز آزمایشگاهی، سونوگرافی و مراکز درمانی خصوصی و دولتی فقط نسخ الکترونیکی صادر کنند چرا که بیمه سلامت نسخ کاغذی صادر شده را پذیرش نمی‌کند و هزینه ای بابت آن پرداخت نخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه صدور دفترچه کاغذی بیمه سلامت در استان به صورت کامل قطع و کارت ملی بیمه شدگان جایگزین آن شده است، اضافه کرد: بر این اساس حذف دفترچه بیمه سلامت در صندوق بیمه سلامت همگانی از ابتدای اردیبهشت امسال کلید خورد و از ابتدای خرداد هم نوبت به صندوق روستاییان رسید و از ابتدای تیر ماه هم سایر صندوق ها از جمله اقشار و کارمندی مشمول این طرح شدند که به معنای صفر شدن چاپ دفترچه کاغذی بیمه سلامت در استان اردبیل است.

وی با بیان اینکه با توسعه گام‌به‌گام نسخه‌نویسی الکترونیکی از اول تیر ماه امسال دیگر هیچ دفترچه کاغذی برای بیمه‌شدگان زیر پوشش این مجموعه در این استان صادر نشده است، ادامه داد: بیمه شدگان با ارائه کدملی به مراکز درمانی خصوصی و دولتی از خدمات درمانی بهره‌مند خواهند شد.

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: بیمه شدگان می‌توانند بدون مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان و یا سازمان بیمه سلامت از طریق تلفن همراه از اعتبار بیمه درمانی و نوع صندوق خود اطلاع یابند.

دکتر سیدخلیل‌اللهی با بیان اینکه سامانه‌ای در خصوص ثبت و پیگیری بیمه شدگان طراحی شده که تمامی درخواست‌ها را برای رسیدگی به بیمه سلامت ارسال می‌کند، افزود: تمامی بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت می‌توانند با شماره گیری کد دستوری #۱۶۶۶* از اعتبار داشتن دفترچه بیمه و نوع صندوق خود اطمینان پیدا کنند.

وی در تشریح نحوه استفاده از این سامانه اظهار کرد: بیمه‌شدگان ابتدا کد دستوری #۱۶۶۶* را در تلفن همراه خود شماره گیری و از گزینه‌های نمایش داده شده مانند اعتبار بیمه ای را انتخاب و ارسال کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل بیان کرد: بعد از آن کدملی بیمه شده درج و ارسال شود تا از اعتبار بیمه درمانی و نوع صندوق خود مطلع گردد.

او با بیان اینکه بیمه شدگان می توانند بدون مراجعه به دکتر و مراکز درمانی از سوابق خدمات ارائه شده توسط موسسات تشخیصی درمانی به خود اطلاع یابند، اضافه کرد: تمامی بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت می‌توانند برای مشاهده سوابق خدمات پزشکی و درمانی تجویزی خود به آدرس اینترنتی

https://eservices.ihio.gov.ir/esc مراجعه کنند.

وی ادامه داد: همچنین بیمه شدگان همچنین می توانند برای اطلاع از سوابق خدمات ارائه شده توسط موسسات تشخیصی درمانی و مشاهده سوابق خدمات پزشکی و درمانی تجویزی خود به آدرس اینترنتی atiranian.ir

https://bimehsalam مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف موردنظر در طرح نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی علاوه بر ارائه آموزش‌های لازم به متولیان مراکز و موسسات درمانی و پزشکان در استان برای تشویق مراکز و موسسات درمانی و پزشکان برای استفاده از سامانه نسخه‌پیچی الکترونیکی و برخط، بیمه سلامت استان بسته‌های تشویقی در نظر گرفته که در اولویت قرار دادن پرداخت مطالبات طرف‌های قرارداد از جمله آنها است.

۹۹ درصد نسخ پزشکان بخش خصوصی در اردبیل الکترونیکی صادر می‌شود

دکتر سیدخلیل‌اللهی گفت: بیمه سلامت پارسال در استان اردبیل در مجموعه حدود سه هزار میلیارد ریال هزینه درمانی بیمه شدگان را پرداخت کرده و پیش بینی می شود این رقم امسال با ۵۰ درصد افزایش به چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد.

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل افزود: بیمه سلامت همواره در کنار بیمه شدگان بوده به طوری که در چنین وضعیت اقتصادی و کرونایی جامعه تلاش کرده با پرداخت بخش زیادی از هزینه های درمانی از فشار مضاعف بر بیمه شدگان بکاهد.

او اضافه کرد: در همین راستا بیمه سلامت استان در پنج ماه گذشته حدود ۱۹۰ میلیارد ریال هزینه فقط برای تزریق داروی رمدسیور به ۲۹ هزار و ۸۰۰ بیمار کرونایی بیمه شده پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: شیوع ویروس منحوس کرونا در جامعه باعث شده هزینه اداره کل بیمه سلامت استان اردبیل افزایش چشمگیری یابد به طوری که پارسال این بیمه در مجموع ۳۴۰ میلیارد ریال هزینه به درمان بیماران کرونایی پرداخت کرده است در حالی که این رقم پرداختی فقط در پنج ماه امسال ۳۷۰ میلیارد ریال بوده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: این بیمه صد در صد هزینه درمانی بیماران خاص مانند بیماران هموفیلی، ام اس، تالاسمی، پیوند کلیه و بیماران دیالیز را پرداخت می کند.

دکتر سیدخلیل‌اللهی افزود: بیمه سلامت افراد فاقد بیمه را به علت شیوع ویروس کرونا در جامعه بدون آزمون وسع و دریافت هزینه بیمه سلامت همگانی می کند.

وی اظهار کرد: افراد فاقد بیمه و بیمه شدگانی که مهلت اعتبار بیمه آنها به اتمام رسیده از این فرصت استثنایی استفاده کنند و با مراجعه به ۲۷ دفتر پیشخوان فعال در نقاط مختلف استان تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گیرند تا مزایای آن برخوردار شوند.

به گزارش ایرنا، ۵۷ درصد جمعیت استان اردبیل زیرپوشش بیمه سلامت هستند که شامل بیش از ۷۴۷ هزار نفر از جمعیت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری استان است./ایرنا

کد خبر : 19649

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس