سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: یکشنبه 31 اکتبر 2021 | 20:17 ب.ظ
مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای استان اردبیـل :

۲ هزار میلیارد ریال به راهداری اردبیل اختصاص می یابد

۲ هزار میلیارد ریال به راهداری اردبیل اختصاص می یابد مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای استان اردبیـل گفت: در سفر رئیس جمهوری به این استان ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار به حوزه راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای منطقه در نظر گرفته شد.

کلیم الله وثوقـی روز یکشنبه افزود: از این میزان هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برای مرمت و بهسازی راه‌های روستایی و ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای رفع و اصلاح نقاط حادثه‌خیز در نظر گرفته شده که امیدواریم با تخصیص بموقع این اعتبارات شاهد مرتفع شدن مشکلات در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه میانگین عمر آسفالت راه‌های روستایی استان اردبیل بیش از ۲۰ سال است، اظهار کرد: آسفالت هزار و ۷۵۰ کیلومتر از راه روستایی استان به مرور زمان تخریب و خراب شده که نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

او بیان کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه کشور باید راه ارتباطی روستاهای بالای ۵۰ خانوار بهسازی و آسفالت می شدند اما هنوز راه ارتباطی ۴۰ روستای بالای ۵۰ خانوار در استان اردبیل هنوز مرمت و آسفالت نشده است.

وی اضافه کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای آسفالت کردن راه های روستایی استان ابلاغ شده و بخشی نیز اختصاص یافته است اما همچنان درگیر تامین قیر از طریق شرکت های بورس هستیم.

وی با بیان اینکه زیرساخت ها و حمل و نقل یکی از شاخص های مهم توسعه هر جامعه است، ادامه داد: استان اردبیل در مجموع ۶ هزار و ۳۷۴ کیلومتر انواع راه ها مانند بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که ارزش ریالی امروز آنها بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال می باشد که سرمایه عظیم و ارزشمندی بوده و حفاظت و نگهداری آنها بسیار مهم است.

مدیرکل راهداری وحمل‌ و نقل جاده‌ای استان اردبیـل تخصیص اعتبار کم برای بهسازی، نوسازی و نگهداری از راه های ارتباطی استان را یکی از عمده ترین مشکلات اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای برشمرد.

وثوقی فرسودگی و عمر بالای ناوگان حمل و نقل بار و مسافر را یکی دیگر از مشکلات اداره کل راهداری عنوان کرد و گفت: میانگین عمر ناوگان باری استان ۲۳ سال و میانگین عمر ناوگان مسافربری نیز ۱۲ است که عمر آنها از متوسط کشوری بیشتر بوده و باعث بروز مشکلاتی مانند افزایش مصرف سوخت توسط آنها شده است.

وی با بیان اینکه معایب نقاط حادثه خیز جاده‌های استان اردبیل برطرف می‌شود، افزود: با برطرف کردن معایب نقاط حادثه خیز و احداث بزرگراه ها در استان می توان میزان تصادفات را در جاده ها کاهش داد.

به گزارش ایرنا، از مجموع ۶ هزار و ۳۷۴ کیلومتر راه ارتباطی استان اردبیل ۲۰۸ کیلومتر بزرگراه، ۷۱۶ کیلومتر راه اصلی، ۷۰۲ کیلومتر راه فرعی و چهار هزار و ۷۳۸ کیلومتر راه روستایی است ، از چهار هزار و ۷۳۸ کیلومتر راه روستایی استان اردبیل ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر آسفالت و مابقی شنی و خاکی است.

اردبیل به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود و قرار گرفتن در سرزمینی فلاتی شکل با شیب‌های بسیار تندی به زمین‌های کم‌ارتفاع اطراف خود شامل کرانه‌های دریای خزر ، جلگه پست مغان و نیز دشت‌های کم‌ارتفاع استان‌های آذربایجان‌شرقی و زنجان منتهی می‌شود و به همین لحاظ جاده‌های این استان اغلب دارای پیچ‌ها و شیب‌های بسیار تند هستند.

هشت گردنه سخت‌گذر و برف‌گیر به نام‌های حیران ، صایین ، کجل، نقدوز ، الماس ، لنگان ، قره‌آغاج و اسالم در راه‌های ارتباطی این استان قرار دارند.

رییس‌جمهوری صبح جمعه ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ در هشتمین سفر استانی به استان اردبیل سفر کرده بود./ایرنا

کد خبر : 19631

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس