سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 19 اکتبر 2021 | 17:26 ب.ظ

چگونه محرومیت اجتماعی (فقر و نابرابری ) را از بین ببرییم

✍ فاضل محمدی جامعه شناس اقتصادی و توسعه
چگونه محرومیت اجتماعی (فقر و نابرابری ) را از بین ببرییم بخش اول : برابری ، انصاف و عدالت از نظر شاخص های اقتصادی فقیر به افرادی گفته میشود که درآمدشان پایین تر از میانگین درآمد کل بوده و از داشتن نیازهای عمومی ، ضروری و حیاتی جامعه به مانند فرصت های آموزشی ، شغلی ، بهداشتی و …. محروم می باشند.

به داوری بنده مفهوم فقر نه تنها در بر گیرنده موارد فوق می باشد ، بلکه فراتر از آن شامل فقدان و محرومیت افراد از دسترسی به آزادی های ماهوی ، فطری و مواهبی هست که از جانب خداوند مهربان برایشان ارزانی و به ودیعه گذاشته شده است .
پدیده های اقتصادی و اجتماعی چون بیکاری ، فاصله های طبقاتی ، سوء تغذیه ، امراض و بیماری ، نا امیدی ، استرس ، تشویش و … همواره تهدید و تضعیف کننده آزادی ، ابتکار و خلاقیت های بشر و توده های مردم بوده اند .
زنان بی سرپرست و خانواده های تک سرپرست ، جوانان بیکار ، سالمندان ، معلولان ، بچه های طلاق ، بیماران خاص و … گروههای آسیب پذیر و اکثریتی هستند که از رسیدن به استانداردهای جدید ایجاد شده توسط طبقه اشرافی و نو کیسه گان عاجر و ناتوان بوده و در نهایت آنان را در جامعه منزوی و گوشه گیر کرده است. (اینجا فقر به مانند محرومیت از توانایی ها عمل میکند).
راهکارای مقابله با این پدیده شوم مختصر مطابق با تیتر به شرح ذیل است :
۱_ برابری : برابری و مساوات گرایی به معنای برابری در ایجاد فرصت های شغلی ، آموزشی و تخصیص امکانات برای همگان و آحاد و اقشار مردم است ، توزیع عادلانه ثروت ، درآمدهای ملی و بودجه ، هماهنگی پرداخت حقوق و مزایا ،پوشش همگانی بیمه و … از دیگر مواردیست که در زمره برنامه های برابری قرار میگیرد .
️۲_ انصاف : متمولینی که از راه مشروع و قانونی ثروتمند شدند بعنوان موتور محرک سرمایه گذاری در جامعه می توانند عمل کنند اما از آنان خواسته خواهد شد برای دستگیری و مساعدت به محرومین و کمک کردن به توسعه کشور مالیات دهند و از دریافت سهم خودشان از مزایای یارانه ایی دولت چشم پوشی نمایند و این یک موضوع و عمل داوطلبانه و خیرخواهانه است که باعث سعادت جامعه شده و به آن انصاف گفته میشود .( مصداق شعر بنی آدم اعضای یک پیکرند )
️۳_ عدالت : از بین بردن انواع تبعیض ها ، رانت ها ، ویژه خواری ها ، انحصارات ، تمکین به اصل قانون ، حکمت و مصلحت نمونه بارز از برقراری عدالت است . سالم سازی و شفافیت ، جلب رضایت ملت نمونه بارز از عدالت است.

کد خبر : 19511

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس