سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: شنبه 16 اکتبر 2021 | 12:23 ب.ظ

در مسخ برده داری مدرن

دکتر بهنام صحرانورد؛ تحلیل گر مسائل سیاسی و اجتماعی
در مسخ برده داری مدرن اگر چه انسان امروزی به خود افتخار می کند که از ذره‌ اتم تا فضای بیکران کیهان را تحت نفوذ خود درآورده است و هر روز بر گستره‌ آن می‌افزاید، ابزار جدیدی می آفریند و بر تبختر خود می افزاید، تا آن جا که از خالق خویش دور گشته و عصر جدایی خدا و آدم را تورق نموده است، برده داری نوین این رنج بشری را مضاعف نموده است.

این عصر که درخشان ترین دوره از ادوار تاریخی بشر از نظر سیطره‌ علمی و پیشرفت تکنولوژی است، آلامی را بر خود نظاره گر بوده است که باید برای بررسی تطبیقی آن به دوران بربریت مراجعت نمود. استفاده‌ نامناسب از وسایل ارتباط جمعی و انحراف افکار جهانیان به دست مسائل پوچ و ضدارزشی، الیناسیون و مسخ انسانیت، مرگ اخلاق و معرفت و زنگار زدگی دل ها از آن جمله است. در این میان قاچاق انسان و خرید و فروش زنان و کودکان که امروزه از آن به “برده‌داری نوین” یاد می‌شود، مدرن‌تر و گسترده‌تر از گذشته قربانی می‌گیرد.
باید اذعان نمود که از ۱۵۰ سال پیش کشورها برده داری را ممنوع اعلام کردند و برزیل آخرین کشوری بود که این معضل را در سال ۱۸۸۸ ممنوع اعلام کرد؛ اما هنوز میلیون ها مرد، زن و کودک در نقاط مختلف دنیا به بردگی گرفته می شوند. البته شکل و نوع این برده داری ها در مقایسه با گذشته تغییرات فراوانی کرده است، با این حال هنوز می توان رد پای این پدیده تلخ را در تمام قاره ها و بسیاری از کشورها مشاهده کرد. بیانیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ که برده داری را ممنوع اعلام کرد، می گوید: هیچ انسانی نباید به بردگی گرفته شود. بردگی و تجارت برده باید در هر شکل و نوعی ممنوع اعلام شود. تعریف و توضیح بردگی مدرن از توافق مکمل سازمان ملل در سال ۱۹۵۶ گرفته شده است که این چنین می گوید: بردگی برای پرداخت بدهی، نظام ارباب و رعیتی، ازدواج اجباری و فروش کودکان برای سوءاستفاده از آن ها در فعالیت های مجرمان صورت می گیرد و دوم دسامبر برابر با ۱۲ آذر روز جهانی لغو برده داری در جهان است. در تاریخ نگاری مدرن نیز، سال ۹۶۰ میلادی، نخستین تاریخ لغو برده داری است؛ زیرا در همین روز حاکم شهر ونیز در ایتالیای کنونی به طور رسمی ممنوعیت برده داری را اعلام کرد تا از آن پس در سراسر جهان حکومت‌ها یکی پس از دیگری خرید و فروش برده و استثمار بردگان را قانوناً ممنوع کنند و در ۲۰۱۲ میلادی سازمان ملل متحد دوم دسامبر را به عنوان روز جهانی لغو برده داری به ثبت رساند.
اما اگر چه نظام برده داری به عنوان یک نظام اجتماعی در مقیاس تاریخی به هزاران سال پیش بازمی گردد؛ برده داری در شکل مدرن آن هنوز از جهان رخت برنبسته است. خوانش های جدید از اسلام مصادره شده از جانب گروه های رادیکال و انقلابی و بسترسازی برخی حکومت های منطقه ی خاورمیانه و ریختن بنزین از جانب قدرت های فرامنطقه ای هم زمان با تاسیس مدارس دینی در اواخر دهه ۱۹۷۰ در پاکستان و پاشیدن بذر آن در افغانستان دچار بحران امنیت، عراق دوران پسا صدام و کنش گری های آن ها تحت عناوین طالب ها، القاعده، داعش و… باعث تداوم حیات این گروه های خطرناک گردیده است.
آن چه امروزه در افغانستان پسا اشرف غنی و حکمرانی طالب ها روی می دهد، اشمئزاز بوی تعفن خشونت علیه آدمی زاد و عصیان دوباره علیه انسانیت و مسخ موجودی الهی در زیستمان بشری است. تنزیل جایگاه زنان، ازدواج اجباری و سوء استفاده از کودکان با نام گذاری های مخوفی چون کنیزکان و راه انداختن بازارهای فروش برده با تمسک به برخی رسوم عصر اسلام، باعث رنجش خاطر آزادی خواهان و طرفداران اسلام رحمانی گشته است. سکوت خائنانه قدرت های غربی، رفتارهای دوگانه طرفداران دموکراسی با ادعاهای دهن پرکن مدافعان حقوق بشر و برخی تغافل ها در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با خواب طولانی شورای عالی امنیت ملی در ظهور چنین رفتارهایی موثر بوده است.
اینک و در زمانه سقوط اسانیت، آزادی خواهان و عدالت گرایان در هر گوشه ای از کره خاکی در مقابل اقدامات رادیکالی، متحجرانه و دور از شان قدسی انسان، خیزشی بزرگ نمایند؛ خوابیدن در پس هر اقدام نامبارکی تحت عناوین مصلحت گرایانه، تظلم تاریخی بر ارزش های عام اخلاقی است و به عنوان یک پژوهشگر مسائل سیاسی، اجتماعی استدعا دارم، هر فردی، گروهی و یا هر نهادی مدنی و هر مسئولی در داخل جمهوری اسلامی ایران و یا در هر کجای عالم، برای اضمحلال چونان جریان خزنده تلخی اهتمام نمایند که فردا روزی این حوادث تلخ، گریبان همه ما را خواهد گرفت. شما چگونه می اندیشید؟

کد خبر : 19481

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس