سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 اکتبر 2021 | 08:38 ق.ظ
قاسم محمدی :

‍ ابر بحران آب / ستاد بحران آب کشور تشکیل شود

‍ ابر بحران آب   / ستاد بحران آب کشور تشکیل شود رویکرد کشاورزی به مکانیزاسیون از جمله به آبیاری نوین برای افزایش تولید و کاهش مصرف آب، از جمله مهمترین توصیه کارشناسان برای ادامه امکان حیات در ایران است.

در همین زمینه رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به خبرنگار اطلاعات می گوید: امروز یکی از عوامل محدودکننده کشاورزی و توسعه آن منبع مهمی به نام آب است.

با توجه به اینکه با کمبود نگران کننده آب برای بخش های کشاورزی، صنعت و شرب مواجه هستیم لذا باید به سمت آبیاری نوین برویم تا راندمان تولید از جمله با ایجاد گلخانه تا ۱۰۰۰ درصد افزایش یابد.

قاسم محمدی می افزاید: به دلیل خشکسالی های روزافزون ناشی از تغییر اقلیم، سنتی بودن و سرمایه گذاری ناکافی در بخش کشاورزی در آینده با ابر بحران آب مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر در بالادست ایران، کشورهای ترکیه و افغانستان در حال سدسازی هستند و این موضوع به زودی معضل آب کشورمان را تشدید خواهد کرد، لذا همانگونه که اکنون ستاد بحران داریم باید «ستاد بحران آب » تشکیل شود.

به گفته رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، ما شهرک های کشاورزی داریم که زیرساخت کشاورزی مدرن از جمله گلخانه را برایمان فراهم می کند.

همچنین دولت و وزارت کشاورزی باید با ادامه طرح آبیاری تحت فشار که ۸۵ درصد هزینه آن توسط دولت تامین می شد به روند افزایش بهره وری آب از این طریق کمک کنند تا بتوانیم به رفع بحران آب فائق آئیم.

محمدی خاطرنشان می کند که امروز در دنیا به واسطه ایجاد بهره وری در مناطق کویری هم آبیاری می کنند و در ایران هم باید به شدت روی موضوع آبیاری و ایجاد بهره وری در آن متمرکز شویم. همچنین باید با استفاده از بذور سازگار با کم آبی و سایر موارد بتوانیم مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش داده و به نقطه مطلوب در مصرف آب تجدیدپذیر برسیم.

کد خبر : 19450

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس