سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 اکتبر 2021 | 19:15 ب.ظ
امام جمعه اردبیل:

ترویج فرهنگ وقف با روشنگری/سرمایه‌داران حافظان عزت مردم باشند

ترویج فرهنگ وقف با روشنگری/سرمایه‌داران حافظان عزت مردم باشند اردبیل – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: ایجاد اعتماد بین مردم و اوقاف و امور خیریه مسیری مستقیم در راستای ترویج و تبیین سنت حسنه وقف است.

آیت‌الله سید حسن عاملی بعد از ظهر یکشنبه در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت دهه وقف در استان اردبیل اظهار کرد: روشنگری و اعتمادسازی بین مردم و اوقاف و امور خیریه یکی از مباحث حائز اهمیت در راستای ترویج سنت حسنه وقف به عنوان یک مسیر روشن فرهنگی در جامعه است.

وی با اشاره به جلوگیری از هرگونه ورود غیرقانونی به موقوفات در جامعه را نکوهش کرد و افزود: ورود غیرقانونی به وقف نباید در جامعه اسلامی وجود داشته باشد و این موضوع بایستی با اشرافیت و توانایی اوقاف مدیریت شود چرا که این نهاد به عنوان اصلی‌ترین متولی تبیین وقف در مرکز توجه مردم در گرایش به امور خیر قرار دارد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ایجاد وثوق در بین مردم از سوی اداره کل اوقاف مبنی بر اجرای صحیح نیات واقفین واجب است که در همین رابطه می‌بایست تهیه برنامه‌های تلویزیونی با رویکرد روشنگری از نتایج موقوفات در دستور کار اوقاف باشد.

به گفته آیت‌الله عاملی عده‌ای از مردم دارای ثروت به دنبال اعتماد هستند و این اعتماد بین اوقاف و مردم باید به بهانه‌های مختلف ایجاد شود تا اموال این افراد برای آیندگان این جامعه هبه شود چرا که رشد و تعالی یک جامعه در مسیر فرهنگ با استفاده صحیح از سرمایه‌های آن جامعه اتفاق می‌افتد.

نماینده ولی فقیه در استان همچنین به آثار سنت حسنه وقف اشاره و خاطرنشان کرد: انسان بعد از مرگ متوجه می‌شود که با اموال دنیوی می‌توانست کارهای نیک بسیاری از خود به جا بگذارد و باید برای اموال مردم بعد از فوتشان نیز در راستای امورات عام المنفعه برنامه داشت.

مردم خزانه‌دار دیگران نباشند

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت گسترش وقف در جامعه تاکید و اظهار کرد: باید به مردم سفارش کرد تا خزانه دار دیگران نباشند، چرا که بعضی از آدم‌هایی که ثروت خیلی زیادی دارند به عنوان خزانه داران وراث محسوب می‌شوند و برای دیگران خزانه داری می‌کنند و این موضوع در جامعه‌ای اسلامی اصلاً شایسته نیست.

آیت‌الله عاملی به نقش روحانیون و صدا و سیما در ترویج وقف اشاره و اذعان کرد: ما الان می‌بینیم که کشورهای بزرگ دنیا با وقف اداره می‌شوند و باید در کشور ما نیز مسیر صحیح وقف را برای مردم باید روشن کرد.

وی همچنین به اهمیت وقف علمی اشاره و اضافه کرد: سرمایه‌گذاران در جامعه ما در اصل طلایه داران فرهنگ هستند که می‌توانند با ایجاد اشتغال به آسیب‌های اجتماعی پایان داده و عزت مردم را حفظ کنند./مهر

کد خبر : 19423

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس