سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 26 آگوست 2021 | 11:26 ق.ظ

برنامه مدیریت خشکسالی در استان اردبیل تدوین می‌شود

برنامه مدیریت خشکسالی در استان اردبیل تدوین می‌شود معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: تدوین و اجرای برنامه‌های مدیریت و مقابله با خشکسالی با بهره‌گیری از تمامی امکانات و تجارب سنوات گذشته در اولویت این شرکت قرار گرفته است.

فیروز ندایی در جلسه بررسی آخرین وضعیت مدیریت خشکسالی و کمبود منابع آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی مغان افزود: ضروری  است اقدامات اساسی در اصلاح و تدوین الگوی کشت برای شبکه‌های زهکشی مغان و خداآفرین  براساس اقلیم، ظرفیت تاسیسات، منابع آبی قابل دسترس و شرایط اجتماعی منطقه با همکاری نهادهای مربوطه انجام شود.

وی اظهار کرد:با توجه به وضعیت خشکسالی باید از هرگونه تحویل آب به اراضی فاقد کشت جلوگیری و  از برنامه‌ریزی برای کشت زود هنگام محصولات پاییزه توسط مشترکان شبکه آبیاری خودداری شود.

ندایی  از زارعان منطقه مغان خواست تا با توجه به وقوع خشکسالی و محدودیت منابع آبی از هرگونه برنامه ریزی برای کشت زودهنگام محصولات پاییزه از جمله سیر و کلزا حداقل تا ۱۵ مهرماه سال جاری خودداری کنند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه خشکسالی امسال در ۷۰ سال گذشته بی سابقه بوده است افزود: امسال متوسط بارندگی در کشور ۱۴۷ میلی متر ارزیابی شده که متوسط آن در سال گذشته ۳۰۶ میلی متر و در دراز مدت ۲۳۰ میلی متر برآورد شده  و بر اساس ارزیابی‌های بدست آمده استان اردبیل از نظر میانگین کشوری در سطح بالا است.

وی اضافه کرد: از نظر میزان بارندگی استان اردبیل  بیست و ششمین استان در بین ۳۱ استان قرار دارد و میزان بارندگی امسال ۲۴۹ میلی متر برآورد شده که متوسط آن  در سال گذشته ۲۸۸ میلی متر و در دراز مدت ۳۱۰ میلی متر می‌باشد.

ندایی ادامه داد:میزان بارندگی در استان اردبیل نسبت به متوسط و دراز مدت سال ۱۹ در صد کاهش داشته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل مصرف بهینه آب و صرفه جویی در استفاده از آب کشاورزی و آشامیدنی را ضروری دانست و گفت: لازم است رسانه‌ها فرهنگ استفاده بهینه از آب کشاورزی و آشامیدنی را در بین مردم ترویج دهند.

وی با اشاره به اهمیت تامین آب شرب پایدار برای شهروندان و مصارف کشاورزی بر نظارت دقیق الگوی کشت اراضی پایاب شبکه‌ها تاکید کرد و صرفه‌جویی در مصارف مختلف آب سد ها را به دلیل کاهش بارش‌ها در سال جاری خواستار شد.

استان اردبیل مشتمل بر ۱۳ شهرستان و دارای چهار محدوده مطالعاتی آب است که مقادیر بارش بر اساس آمار ۲۴ ایستگاه مبنای مستقر در نقاط مختلف گستره‌ استان همه روزه رصد، اندازه‌گیری و ثبت می‌شود./ایرنا

کد خبر : 19370

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس