سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: جمعه 13 آگوست 2021 | 14:28 ب.ظ

پیش‌بینی سود ۸۰۰ تا یک هزار میلیارد ریالی برای کشت و صنعت مغان

پیش‌بینی سود ۸۰۰ تا یک هزار میلیارد ریالی برای کشت و صنعت مغان مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری اعلام کرد: پیش‌بینی می شود که کشت و صنعت مغان در نخستین سال ابطال واگذاری به بخش خصوصی، علاوه بر احیا و اجرای برنامه‌های توسعه، ۸۰۰ تا یک هزار میلیارد ریالی سود مازاد کسب کند.

اسدالله محسن زاده، با اشاره به واگذاری ۴۵۰۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان به عشایر ساکن در محدوده این شرکت پس از پنج دهه گفت: با این اقدام ۲۵ درصد از منابع فعال بخش زراعت این شرکت کم شد که این امر بر فعالیت و درآمدهای شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: تلاش مدیریت جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان پس از ابطال واگذاری در سال گذشته، بر تبدیل اراضی دیم به آبی از طریق جذب منابع مالی و تسهیلات متمرکز شده است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری گفت: بر این اساس عملیات تبدیل شیوه آبیاری غرقابی فعلی به آبیاری تحت فشار در محدود ۷۰۰ هکتار از اراضی این شرکت شروع شده است.

وی از تلاش برای جذب سه هزار میلیارد ریال تسهیلات برای نوسازی و تبدیل اراضی دیم و اصلاح شیوه آبیاری در کشت و صنعت مغان خبر داد و اضافه کرد: برای احیای کامل این شرکت، ۲۳۰ هزار میلیارد ریال پروژه تهیه و تدوین شده است.

محسن زاده با اشاره به آغاز عملیات احیای کارخانه قند و لبنیات و نیز بخش دامپروری شرکت کشت و صنعت مغان پس از ابطال واگذاری افزود: بر اساس برنامه تدوین شده، یک هزار دام سبک موجود در شرکت به تدریج از برنامه پرورشی شرکت خارج و پرورش دام سبک تعطیل می شود.

وی شمار دام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را ۱۸ هزار و ۶۰۰ راس اعلام کرد و گفت: در دوره مدیریت بخش خصوصی، روزانه ۱۳۰ تن شیر از این تعداد دام تولید می‌شد ولی اکنون و پس از ابطال واگذاری، این میزان به ۱۷۰ تن رسیده و سرانه تولید شیر دام‌ها نیز از ۲۴ کیلوگرم به ۳۶ کیلوگرم رسیده است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری، نیروی انسانی را اصلی ترین سرمایه این شرکت مهم دولتی عنوان کرد و با اشاره به پرداخت به موقع حقوق و افزایش ۲۰ درصد حقوق کارکنان به رغم پیش بینی بروز تنش کارگری در آن بیان کرد: ماهانه ۲۶۵ میلیارد ریال در شرکت کشت و صنعت مغان حقوق پرداخت می شود.

وی خرید تجهیزات و ماشین آلات جدید برای نوسازی ناوگان ماشین آلات و ادوات کشاورزی را جزو برنامه کاری مدیریت جدید کشت و صنعت مغان ذکر کرد و ادامه داد: این شرکت باید به شکل منطقی و عملی و مطابق با تجهیزات و فناوری روز احیا شود.

محسن‌زاده، کشت و صنعت مغان را شناسنامه کشاورزی کشور دانست و با اشاره به ظرفیت این شرکت برای تولید بذر به عنوان پایه تولید کشاورزی کشور گفت: این شرکت باید به پایگاه و بانک تولید بذر کشور تبدیل شده و همواره باید در اختیار دولت باشد.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با داشتن اراضی وسیع زراعی، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه‌های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکت‌های منحصر بفرد کشور محسوب می‌شود.

این شرکت در اجرای قانون خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۸ در لیست واگذاری‌ها قرار گرفت و بعد از چهار فقره آگهی در سال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد.

این واگذاری با توجه به اعتراض‌هایی که به دنبال داشت، در شانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۹ ابطال شده و مدیریت آن دوباره به شکل دولتی ادامه یافت.

این شرکت در دوره قبل از واگذاری به بخش خصوصی، همه ساله زیان‌ده بوده است./ ایرنا

کد خبر : 19319

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس