تاسیسات پایاب سدهای استان صیانت شوند

چاپ

اکبر بهنامجو روز چهارشنبه در جلسه بررسی آخرین وضعیت پایاب سد خدا آفرین اظهار کرد: پایاب خدا آفرین بزرگترین پروژه سامانه آبیاری نوین بعد از انقلاب با عنایت مقام معظم رهبری و حمایت دولت در شمال استان واقع شده است و مردم و مسوولان باید برای حفظ بیت المال جهادی عمل کنند.
وی افزود: این پروژه حدود یک هزار و ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شبکه آبیاری نیاز دارد که با هماهنگی و پیگیری‌های انجام گرفته توسط سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای باید تعیین تکلیف شود.
استاندار اردبیل تصریح کرد:ناحیه سوم عمرانی پروژه تا سه ماه دیگر تکمیل می‌شود و باید تا تعیین و تکلیف اراضی نسبت به نگهداری پست‌ها اقدامات شایسته‌ای انجام شود.
بهنامجو ادامه داد: تاکنون شبکه آبیاری و زهکشی پنج هزار هکتار از ۳۷ هزار هکتار در ناحیه عمرانی اول با همکاری آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان به بهره‌برداری رسیده و پیشرفت فیزیکی ناحیه عمرانی دوم نیز بالای ۹۳درصد است.
وی ضمن قدردانی از رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی گفت: این پروژه با همکاری و پیگیری دستگاه‌های متولی به مرحله نهایی نزدیک شده و احتمال اجرای طرح آبیاری هوشمند بصورت پایلوت در پارس آباد مغان وجود دارد.
استاندار اردبیل از واگذاری و تعیین و تکلیف اراضی در پایاب سدهای خداآفرین، احمد بیگلو و عمارت خبر داد و گفت:واگذاری اراضی عرفی قشلاقات تا حدودی تعیین تکلیف شده است و بحث واگذاری به بهره برداران در دستور کار قرار دارد که طبق قانون و نظام بهره‌برداری در اراضی پایاب در شهرستان‌های محدوده با بهره‌گیری از نظر کارشناسان آب منطقه ای، فرمانداران و کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام می‌شود.
در این جلسه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و کارشناسان مسوول این سازمان و همچنین کارشناسان آب منطقه ای اردبیل از آخرین وضعیت پایاب  سد خداآفرین و واگذاری اراضی گزارشی را ارایه کردند./ایرنا