یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 جولای 2021 | 12:54 ب.ظ
مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل:

۱۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد از اشیای تاریخی اردبیل در سامانه جام به ثبت رسید

۱۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد از اشیای تاریخی اردبیل در سامانه جام به ثبت رسید مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: تاکنون ۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد از اشیای تاریخی این استان در سامانه جام به ثبت رسیده است.

نادر فلاحی اظهارکرد: در راستای حفاظت و نگهداری از اشیای تاریخی استان ثبت آنها در سامانه جام از مهم‌ترین رویکردها بوده که در این راستا در سال‌های اخیر اقدامات توسعه یافته است.

وی افزود: در حالی که تا سال ۹۶ تعداد سه هزار و ۵۰۰ شی ساماندهی و در سامانه جام به ثبت رسیده بود، این تعداد در سال‌جاری به ۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد افزایش یافته است و فعالیت‌ها در این حوزه تداوم دارد.

او مرمت اشیا را از دیگر اولویت‌ها برشمرد و گفت: تا سال ۹۶ اقدامی در این حوزه انجام نشده بود اما با پیگیری‌های اساسی انجام شده و در راستای حفاظت از اشیای تاریخی تاکنون ۲۵۰ مورد از اشیای تاریخی مرمت شده است.

فلاحی از آسیب‌شناسی ۴۰۰ شی در استان به فاصله سال‌های ۹۶ تاکنون خبرداد و افزود:اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اشیای تاریخی را از مهم‌ترین مولفه‌های تاریخ و تمدن و شیوه زندگی مردم هر منطقه دانست و ادامه داد: با توجه به اهمیت این اشیا برنامه ساماندهی و ثبت ، مرمت و آسیب‌شناسی این اشیا با جدیت ادامه دارد.

استان اردبیل به خاطر پیشینه غنی تاریخی خود دارای موزه‌های متعددد است که از جمله آنها می‌توان موزه چینی خانه بقعه شیخ‌صفی، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ‌صفی ، موزه مفاخر دینی ، موزه مردم‌شناسی ،موزه صنایع دستی، موزه تاریخ طبیعی در شهر اردبیل و موزه صارم‌السلطنه شهر نمین ، موزه باستان‌شناسی شهر نیر، موزه باستان‌شناسی شهر خلخال و موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر را نام برد./ایرنا

کد خبر : 19269

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس