سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: جمعه 9 جولای 2021 | 15:49 ب.ظ
امام جمعه اردبیل :

آمریکا مجبور به خروج از کشورهای اشغالی خود است

آمریکا مجبور به خروج از کشورهای اشغالی خود است نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به خروج آمریکا از افغانستان پس از ۲۰ سال اشغالگری گفت: واشنگتن از دیگر کشورهای اشغالی خود که به صورت مستقیم و یا نیابتی در آنها حضور دارد، نیز مجبور به خروج است.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل افزود: آمریکا از کشورهای دیگر در خاورمیانه مثل سوریه، عراق، لیبی و یمن که آنها را به صورت مستقیم و یا نیابتی اشغال کرده، مجبور به خروج است، در نهایت آمریکا از فلسطین نیز خارج خواهد شد، امروز فلسطین توسط آمریکا اشغال شده است نه اسراییل و آن روزی که آمریکا پشت اسراییل را خالی کند بسیار نزدیک است. چون، با اراده ملت‌ها، نمی‌توان درگیر شد.

وی بیان کرد: آمریکا بعد از ۲۰ سال جنایت از افغانستان خارج شد و نکته قابل توجه در این ماجرا این است که در طول این ۲۰ سال، میلیون ها افغانی را کشت و اکنون در این دنیای بی مسئولیت، کسی و نهادی نیست که از آمریکا حساب پس بکشد تا تاوان جنایت‌های خود را بدهد. نه سازمان ملل، نه شورای امنیت و نه دادگستری بین‌المللی لاهه و هیچ یک حاضر به چنین کاری نیستند.

وی اضافه کرد:  ماجرای آمریکا در افغانستان نشان می‌دهد که قدرت اگر یله باشد، طغیان می‌کند، سیستم‌های سیاسی دنیا، قابلیت مهار قدرت را ندارند و تنها ایمان، اعتقاد و معنویت بالاترین مهارکننده برای قدرت است. همیشه باید حکیم‌ترین انسان در راس امور قرار بگیرد.

وی اظهارکرد: ما از اروپایی‌ها تعجب می‌کنیم که آنها نیز تماشاگر جنایات ۲۰ ساله دولت‌های خود در افغانستان و بی‌ثمر بودن حضورشان بودند، دولت انگلیس نیز بعد از ۲۰ سال، این هفته با خفت و خواری تمام به تبعیت از آمریکا، از افغانستان خارج شد. در حالی که صدها انگلیسی در این ۲۰ سال کشته شدند و میلیاردها پوند انگلیس بی‌جا و بی‌جهت و بی‌ثمر از مالیات مردم انگلستان در افغانستان نفله شد اما حتی مجلس عوام انگلیس نیز یک کلمه حرف نمی‌زند.

وی گفت: تاریخ آمریکا مشحون و پر از جنگ و دخالت‌های نظامی، سرنگون کردن دولت‌های مشروع، فراهم کردن مقدمات کودتا، به راه‌انداختن گروه‌های خطرناک همچون القاعده، داعش و وهابیت خون‌ریز، ایجاد جنگ‌های اقتصادی و به راه‌انداختن تحریم حتی در داروهای حیاتی و نیازمندی‌های بیماران خاص است.

خطیب جمعه اردبیل همچنین گفت: یکی از جنایات آمریکا، شکستن پیمان‌های رسمی است. تاریخ آمریکا می‌گوید آمریکایی‌ها ۳۷۰ معاهده با سرخ‌پوستان بستند ولی به هیچ‌کدام حرمت نگذاشتند و همه پیمان‌ها را نقض و امضای خود را بی‌اعتبار کردند.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: آمریکا این بلا را بر سر ایران هم آورد و برجام را که به امضای شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده بود نقض کرد و از عجایب امور، این است که در مذاکرات این روزهای وین، همه چیز حل شده لیکن آمریکا به یک شرط ایران پایبند نمی‌شود و آن اینکه دولت آمریکا در قبال رضایت ایران به محدود کردن صنعت هسته‌ای خود متعهد شود که مانند ترامپ این توافق را نقض نکند اما آمریکا زیربار این شرط نمی‌رود.

وی گفت: آمریکا از هم‌اکنون حال و هوای نقض پیمان دارد، یعنی ما باید تجهیزات پیشرفته و گران‌قیمت هسته‌ای مثل رآکتور آب سنگین اراک را سیمان بگیریم و آنها فردای پیمان بگویند ما به تعهدات خود عمل نمی‌کنیم و تمام زحمات علمی دانشمندان ما و تمام سرمایه‌گذاری‌های کشور ما از بین برود.

وی تاکید کرد: کدام عاقلی این معامله را می‌پذیرد؟! ای کاش و ای کاش آن لیبرالی که مدام دم از مذاکره و سازش با آمریکا حرف می‌زند و آمریکا را فرشته نجات ایران می‌داند و نظام را متهم می‌کند که با دنیا آشتی نمی‌کند، جواب این سوال ما را بدهد که آیا ورود به یک معامله بسیار سنگین بدون تعهد طرف مقابل که معامله را نقض نکند، عاقلانه است؟/ایرنا

کد خبر : 19122

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس