سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 1 جولای 2021 | 22:03 ب.ظ
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل:

فائو از بانک اسپرم شتر دوکوهانه اردبیل بهره‌برداری می‌کند

فائو از بانک اسپرم شتر دوکوهانه اردبیل بهره‌برداری می‌کند اردبیل – رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: سازمان جهانی فائو در تلاش است تا از تحقیقات و بانک ژن و اسپرم نژاد شتر دوکوهانه در اردبیل استفاده و بهره‌برداری کند.

خلیل نیکشاد ، اظهار کرد: اخیراً تفاهمنامه‌ای سه جانبه بین فائو، وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سازمان تحقیقات و ترویج جهاد کشاورزی به امضا رسیده تا از یافته‌های علمی ایستگاه تحقیقاتی شتر دوکوهانه شمال استان اردبیل استفاده‌ای بهینه شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این نمونه بی‌نظیر شتر دوکوهانه در منطقه مغان نگهداری و حفاظت می‌شود در جهت گسترش و افزایش جمعیت این گونه نادر قرار شده از بانک ژن و اسپرم این شتر و انجماد آن در جهت تولید مثل شترهای دوکوهانه جدید استفاده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به وضعیت بی‌نظیر این گونه شتر در منطقه مغان اشاره کرد و گفت: از ۲۵ سال پیش این ایستگاه تحقیقاتی در شمال استان اردبیل راه‌اندازی شده و در ست ملی و جهانی از تحقیقات و نتیجه یافته‌های علمی در این زمینه استفاده می‌شود تا بستر و زمینه‌ای برای توسعه بیشتر این گونه ارزشمند در سطح ملی و جهانی فراهم آید.

نیکشاد افزود: ما نیز آمادگی داریم با تقویت و توسعه این ایستگاه تحقیقاتی به کشورهای علاقمند در این زمینه خدمات علمی و پژوهشی رایگان ارائه کنیم تا جمعیت شتر دوکوهانه در سطح دنیا افزایش پیدا کرده و از انقراض این نسل جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: محققان و پژوهشگران در این ایستگاه سعی کردند تا در مدت ۱۵ سال گذشته یافته‌های ارزشمندی را در تولید مثل شتر دوکوهانه و همچنین تولید و عرضه انجماد اسپرم و نمونه‌برداری از ژن این گونه را انجام داده و در حقیقت در این زمینه بسته‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود را برای کلیه علاقمندان ارائه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: این مرکز تنها مرکز بین‌المللی قابل استناد جهانی است که قطعاً در سال‌های آینده با حمایت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهانی فائو قرار است ایستگاه تحقیقاتی شتر دوکوهانه ارتقا جایگاه پیدا کند.

کد خبر : 19086

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس