جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 1 جولای 2021 | 21:29 ب.ظ
مدیرکل منابع طبیعی اردبیل:

غفلت و سوداگری طبیعت‌گردها جنگل‌های اردبیل را تهدید می‌کند

غفلت و سوداگری طبیعت‌گردها جنگل‌های اردبیل را تهدید می‌کند اردبیل- مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل گفت: سوداگران طبیعت و برخی طبیعت‌گرد نماها بزرگترین ضربه را به طبیعت اردبیل و جنگل‌های آن وارد کرده و تهدیدی جدی به شمار می‌روند.

محمود قلی‌زاده، اظهار کرد: آتش‌سوزی اخیر در منطقه فندقلو که با تلاش اهالی و تیم‌های آتش‌نشانی از شهرهای مختلف مهار شد نتیجه غفلت و بی‌توجهی عده‌ای طبیعت‌گرد نمایی بود که بی‌محابا و سوداگرانه اسباب تهدید علیه طبیعت به ویژه جنگل‌ها را با آتش‌سوزی‌های فراگیر رقم زده است.

وی تصریح کرد: بررسی‌های ما نشان داد که در این آتش‌سوزی‌ها ردپایی از سوداگران طبیعت را به عینه می‌توان دید که با روشن کردن آتش و سهل‌انگاری در خاموشی آن هنگام ترک جنگل این موهبت الهی را طعمه حریق کرده و بزرگترین تهدید عمومی را شکل دادند.

مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل برخورد جدی و قانونی را با این سوداگران طبیعت ضروری اعلام کرد و گفت: در بررسی انجام شده به کوره‌های زغال‌پزی دست پیدا کردیم که در دل طبیعت عده‌ای آن را به وجود آورده بودند تا با قطع درختان زمینه تولید زغال را سوداگرانه به وجود آورند.

قلیزاده با احساس مسئولیت اهالی منطقه سوها، آبی‌بیگلو و نیارق در اطفای حریق اخیر قدردانی کرد و افزود: این حوادث نشان می‌دهد که اگر ما مراقبت بیشتری را از طبیعت به ویژه جنگل‌ها و مراتع نداشته باشیم این مواهب الهی دست‌خوش تغییرات خطرناکی خواهد شد.

وی احترام به طبیعت را لازمه پیشرفت جوامع در مسیر توسعه پایدار اعلام کرد و ادامه داد: نباید خود طبیعت‌گردان اجازه بدهند تا پسماند و زباله‌ای در طبیعت رها شده و زمینه آتش‌سوزی احتمالی بر اثر خشکسالی و شدت گرما را رقم بزند.

مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل خاطر نشان کرد: در سه ماهه امسال پنج مورد آتش‌سوزی با تلاش عوامل محلی و تیم‌های آتش‌نشانی کنترل شده و اطفای حریق به سرعت و با جامعیت به انجام رسیده است.

کد خبر : 19055

کانال تلگرام دایاق
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
صفرتا ارائه محصولات مجازی
یو پی اس باتری یو پی اس تعمیر یوپی اس قیمت باطری یو پی اس